Аргентина неће да отплаћује дугове америчким „лешинарским фондовима“

НЕКИ ТВРДЕ ДА ЈЕ ЗЕМЉА ФАКТИЧКИ БАНКРОТИРАЛА,

АЛИ ВЛАСТ ПОРУЧИЛА ГРАЂАНИМА ДА ЋЕ СУТРА БИТИ „ОБИЧАН ДАН“

Аксел Кисилоф

  • У јулу 2012. суд у САД је пресудио да Аргентина мора да плати 1,3 милијарде долара, које потражују фондови који нису пристали на реструктуирање
  • Власти Аргентине не желе да плате по решењу суда јер страхују да ће то покренути лавину сличних потраживања других поверилаца, који нису учествовали у реструктуирање дуга пре десет година
  • Аргентинска привреда, која се налази у рецесији, пати од нестабилности домаће валуте, као и од веома велике инфлације, која по неким проценама достиже 40 одсто

        ВЛАСТИ Аргентине нису успеле да се договоре с америчким фондовима о реструктуирању дуга земље, што фактички значи банкрот Аргентине, изјавио је посредник у преговорима Даниел Полак, а преноси АП.

        Након сусрета, министар економије земље Аксел Кисилоф рекао је да власти неће са „лешинарским фондовима“ да потписују споразуме који могу да угрозе будућност Аргентинаца.

         „Грађани земље могу да буду мирни, јер сутра ће бити обичан дан“, рекао је он.

        Истовремено је рејтинг агенција Стандард и Пурс (Standard & Poor's) аргентинским обвезницама доделила рејтинг „селективни банкрот“.

        Фондови Елиот кепитал менаџмент (Elliott Capital Management) и Аурелиус кепитал менаџмент, који потражују исплату дугова, још нису коментарисали исход преговора.

        Године 2001. Аргентина је већ била банкрот. Тада власти земље нису биле у стању да отплате дуг од 95 милијарди долара. Буенос Ајрес се потом договорио о реструктуирању дуга са 93 одсто власника обвезница. Према споразуму, кредитори су заменили старе обвезнице за нове са 75 до 79 одсто вредности. Група инвеститора, међу којима Елиот кепитал менаџмент и Аурелиус кепитал менаџмент, није пристала на такве услове реструктурање па су поднели тужбу.

        У јулу 2012. суд у САД је пресудио да Аргентина мора да плати 1,3 милијарде долара, које потражују фондови који нису пристали на реструктуирање. Суд је блокирао трансфер средстава другим власницима обвезница све док се власти не договоре са инвеститорима који су поднели тужбу.

        Власти Аргентине не желе да плате по решењу суда јер страхују да ће то покренути лавину сличних потраживања других поверилаца, који нису учествовали у реструктуирање дуга пре десет година. Крајем јула ове године амерички суд је одбио да Аргентини да више времена за преговоре.

        Аргентинска привреда, која се налази у рецесији, пати од нестабилности домаће валуте, као и од веома велике инфлације, која по неким проценама достиже 40 одсто.

        По мишљењу стручњака, садашњи банкрот поткопаће поверење у привреду, што ће довести до још већег притиска на националну валуту пезос, а такође ће изазвати убрзање инфлације, утицати на поскупљење увозне робе и погоршати ситуацију с незапосленошћу.

        Поред тога, банкрот ће знатно смањити девизне резерве Аргентине, које сада износе око 29,7 милијарди долара, што је међу најнижим у региону.

        Тањуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари