Амиџић: Истражићемо деловање USAID у БиХ - нема трага у шта је уложио 246.180.000 долара

НАВЕО ДА ЈЕ АМЕРИЧКА АГЕНЦИЈА ПРИЈАВИЛА РЕАЛИЗАЦИЈУ $155.820.000

Срђан Амиџић

* Министар финансија и трезора у Савету министара Срђан АМИЏИЋ: Не зна се како је тај новац утрошен и ко је доносио одлуке о утрошку. Имамо право да сумњамо да је тих 246.180.000 долара потрошено на неки други начин, али то није питање за Министарство финансија и трезора

* Амиџић је навео пример из 2023. године када је USAID уплатио правном лицу у Мериленду 1.939.855 евра на име пројекта електронске подршке изборном процесу у БиХ за изборе 2024. године. Готово два милиона евра, а одете на сајт Централне изборне комисије БиХ и видите да је вредност донираних скенера 500.000 евра. Имамо ли право да питамо где је разлика од милион и по евра?

______________________________________________________________

            МИНИСТАР финансија и трезора у Савету министара Срђан Амиџић изјавио је данас да су, посредством USAID -а, у БиХ уложена 402 милиона долара, од којих је та агенција пријавила да је реализовала 155.820.000 долара, док за 246.180.000 долара нема никаквих информација.

            Како он наводи, не постоји никакав траг како је тај новац утрошен и ко је доносио одлуку о утрошку.

            - У сјетлу онога што је америчка администрација рекла о овој организацији, имамо право да сумњамо да је ових 246.180.000 долара потрошено на неки други начин, али то није питање за Министарство финансија и трезора - навео је Амиџић.

            Истакао је да је на бази тврдњи нове америчке администарције, дао налог да се испита рад USAID-а.

            Када је реч о 155 милиона КМ који су пријављени, они су потрошени на 54 пројекта али како је рекао, нема описа на који начин су та средства утрошено.

            - 70 милиона је потрошено 'онако'. USAID није рекао на шта је трошио та средства. Озбиљан новац за који немамо траг за шта је утрошен. Мора се знати где је тако велики новац отишао и ми немамо начин да уђемо у траг. То требају радити неке друге институције - рекао је Амиџић.

            Другим речима, како Амиџић наводи, уколико је од новца пореских обвезника САД-а потрошено у сврху пројекта у БиХ и како је исто утрошено није познато, јер је новац уплаћен трећим лицима и једноставно је тада нестао у свим евиденцијама.

            Амиџић је навео пример из 2023. године, када је USAID уплатио правном лицу у Мериленду 1.939.855 евра на име пројекта електронске подршке изборном процесу у БиХ за изборе 2024. године.

- Готово два милиона евра, а одете на сајт Централне изборне комисије и видите да је вредност донираних скенера 500.000 евра. Имамо ли право да питамо где је разлика од милиона и по евра? - упитао је Амиџић.

Он је навео и пример када је правном лицу у Вашингтону уплаћено 11,6 милиона евра, те правном лицу у Северној Каролини 6,1 милион евра.

- Не видим логику да се више од 17 милиона евра преко USAID-а уплати у БиХ, па се тих истих 17 милиона врати у Америку - рекао је Амиџић.

            Навео је да је фирма која се требала бавити изборним процесом у БиХ, 2011. године била опоменута у вези са истраживањима које спровела америчка влада око пројеката обнове Ирака.

            - USAID је имао значајан уплив и када је у питању правосуђе БиХ. На бази доступних информација, износ који је по различитим пројектима уплаћен везано за правосуђе, није мањи од 43.475.095 КМ - рекао је Амиџић.

            Он је истакао да се, с обзиром на доступне информације, намеће питање објективности правосуђа у БиХ.

            - Имамо актуелан политички процес када је реч о председнику Републике Српске и када смо говорили о упитној објективности правосуђа, неки су нам рекли да претерујемо. Замислите пре три месеца да је неко рекао да је USAID криминална организација!? Да сам то рекао, разапели би ме! Имате америчког председника /Доналдна Трампа/ и администарцију који жели укинути USAID јер је био склон корупцији - навео је Амиџић.

            Изразио је сумњу да је и раније било политичких процеса.

            - Ово су страви о коjима се мора говорити и сигуран сам ће и медији на бази ових информација продубити истраживања и доћи до неких бројева о којима ни ми нисмо упознати - рекао је Амиџић.

            https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=588880

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари