Америчка војска подвијена репа ноћу напустила Баграм и остале базе у Авганистану

РЕЖИМ АШРАФА ГАНИЈА У КАБУЛУ НИЈЕ НИ ОБАВЕСТИЛА – ТАЛИБАНИ ВЕЋ КОНТРОЛИШУ 188 ОКРУГА

Дању су само заставу скинули

* Новопостављени авганистански командант Баграма Мир-Асадулу Кохистани: „Ноћу су се светла у бази изненада погасила, зачуло се брујање... После неког времена полетео је први амерички војни транспортни авион. Био је то C-17A Globemaster. А двадесет минута касније укључило се осветљење. Тек ујутро смо схватили да је америчка војска напустила Баграм ... Није било званичне церемоније одласка“

* По проценама, амерички вазали одржаће се на власти највише пола године... Борбе се воде за 135, а само 70 округа је потпуно под влашћу владе у Кабулу

* Армија Совјетског Савеза је напустила Авганисан организовано и дању. Поносно и са транспарентима. Талибани се нису усудили да на одлазеће колоне испале ни један једини метак! После одласка совјетске војске, Наџибулина влада се супротстављала «душманима» дуже од три године. И још би да јој Јељцинова Москва није ускратила сваку помоћ и подршку

_______________________________________________________

       АМЕРИЧКА војска прошле ноћи је тајно и јуначки напустила базу у Баграму близу Кабула, а да са тим није није упознала своје авганистанске савезнике, односно - вазале.

       Учинила је то у тренуцима када су Талибани већ преузели контролу над више од пола Авганистана.

       „Ноћу су се светла у бази изненада погасила, зачуло се брујање... После неког времена полетео је први амерички војни транспортни авион. Био је то C-17A Globemaster. А двадесет минута касније укључило се осветљење. Тек ујутро смо схватили да је америчка војска напустила Баграм ... Није било званичне церемоније одласка“, изјавио је нови авганистански командант Баграма Мир-Асадулу Кохистани.

       Према најоптимистичнијим проценама, проамерички режим Ашрафа Ганија у Кабулу издржаће највише шест месеци.

       Талибани већ контролишу и гранични прелаз Шерхан-Бандар, један од кључних на таџикистанско-авганистанској граници. Већ и наплаћују царине.

       Више од 130 авганистанских граничара и владиних војника напустили су га још 22. јуна и склонили се у Таџикистан.

       У минулу недељу и понедељак, још око хиљаду авганистанских војника предало је други главни гранични прелаз Ишкашим и такође прешло у Таџикистан.   

       Талибани су и Таџикистану и Узбекистану већ понудили „нормализацију фукционисања граничних прелаза“.

       Бекство из земље оних који су били блиски америчкој окупационој управи поприма такве размере да су Сједињене Државе биле принуђене да се обрате Узбекистану, Таџикистану и Казахстану са молбом да их прихвате као избеглице.

       По речима заменика руског министра спољних послова Андреја Руденка, до 70 одсто границе с Таџикистаном контролишу Талибани.

Војник Ганијевог режима проверава

шта је иза Американаца остало

       Амерички војни портал FDD's Long War Journal објавио је да су под влашћу талибана практично сви окрузи у провинцијама у близини туркменске, узбекистанске и таџикистанске границе.

       Ово се упечатљиво разликује од ситуације из раних 2000-их, када је североисток Авганистана био упориште противталибанске Северне алијансе.

       Генерално, Талибани контролишу 188 округа, борбе се воде за још 135, а само 70 округа је потпуно под влашћу владе у Кабулу.

       У Авганистану треба да остане само око хиљаду америчких војника, који ће чувати аеродром у Кабулу и америчку амбасаду. У блиској будућности број војног особља може пасти на 650.

       Јер, Американци су напустили и остала своја упоришта у Авганистану.

       Напуштене базе одмах су `посетили` и пљачкаши и припадници Талибана.    

       Американци су све напустили ноћу, а армија Совјетског Савеза је напустила Авганисан организовано и дању. Поносно и са транспарентима.

Одлазак совјетских војника

       Талибани се нису усудили да на одлазеће колоне испале ни један једини метак!

       После одласка совјетске војске Наџибулина влада се супротстављала «душманима» дуже од три године.

       Пала је тек 1992-ге јер јој је Јељцинова Моска ускратила сваку помоћ и подршку.

       На страни Талибана активно су били и САД, и Пакистан, и Саудијска Арабија.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари