Абе одао пошту америчким жртвама, али се није извинио за напад на Перл Харбур

УЧИНИО ЈЕ ТО ЗАЈЕДНО СА ОБАМОМ КОЈИ СЕ НИЈЕ ИЗВИНИО ЗА АТОМСКЕ БОМБЕ БАЧЕНЕ НА ЈАПАН

  • Јапански лидери су и раније обилазили Перл Харбор, међутим Шинзо Абе је први јапански премијер који је посетио меморијални центар жртвама напада 1941. године
  • Више од 2.300 Американаца погинуло је 7. децембра 1941. године, а више од 1.000 је рањено када је 300 јапанских борбених авиона и бомбардера извело напад
  • САД су после напада на Перл Харбор затвориле 120.000 Јапанаца у „кампове“ (тако Американци тепају својим концентрационим логорима), а 1945. године бациле атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки, када је погинуло око 140.000 људи

         ЈАПАНСКИ премијер Шинзо Абе и одлазећи амерички председник Барак Обама састали су се вечерас у луци Перл Харбор, коју је Јапан 7. децембра 1941. године напао без објаве рата, што је био повод за улазак САД у Други светски рат.

         Обама и Абе положили су венце на мермерни споменик на Хавајима, у облику америчког ратног брода УСС АРИЗОНА, на коме је погинуло 1.177 морнара и маринаца у јапанском нападу.

         Јапански премијер је одао почаст жртвама, али се није извинио за Перл Харбур, као што се ни Барак Обама није извинио за нуклеарни напад током посете Хирошими у мају.

         Заједничким обиласком тог историјског места лидери САД и Јапана оставили су иза себе 75 година озлојеђености, оценила је агенција АП.

         Шинзо Абе је у понедељак допутовао на Хаваје где ће боравити у дводневној посети.

         Јапански лидери су и раније обилазили Перл Харбор, међутим Шинзо Абе је први јапански премијер који је посетио меморијални центар жртвама напада 1941. године.

         За премијера Јапана ова посета представља чин реципроцитета, пошто је Обама пре шест месеци постао први председник САД који је посетио Хирошиму, на коју су САД 1945. године бациле атомску бомбу.

         "Ова посета и посета (америчког) председника Хирошими раније ове године, не би биле могуће пре осам година", рекао је Обамин саветник за Азију Данијел Критенбринк. Он је додао да је "то што се они данас овде налазе" представља резултат вишегодишњих напора на свим нивоима влада две земље, као и друштава.

         Више од 2.300 Американаца погинуло је 7. децембра 1941. године, а више од 1.000 је рањено када је 300 јапанских борбених авиона и бомбардера извело напад, подсетила је америчка агенција АП.

         САД су после напада на Перл Харбор затвориле 120.000 Јапанаца у кампове, а 1945. године бациле атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки, када је погинуло око 140.000 људи.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари