Пентагон и Сеул са 500.000 војника увежбавају корејски нуклеарни рат

Американци звецкају нуклеарним оружјем на подељеном Корејском полуострву

  • Амерички генерал Џејмс Д. Турман изјавио да је вежба „усредсређена на припрему, спречавање и савладавање читавог спектра текућих и будућих спољних опасности” које прете Јужној Кореји и региону
  • Пјонгјанг тражио оотказивање вежбе и оценио да се ради о „ратним играма“ које су „део „хистерије за агресивним ратом” против НДРК а представљају „свеобухватне нуклеарне ратне маневре”

      РЕПУБЛИКА (Јужна) Кореја и Сједињене Америчке Државе започеле су годишњу војну вежбу која има за циљ да појача њихово `уиграност` у сфери одбране, јавила је Новинска агенција Нове Кине (Хсинхуа).

      Ова десетодневна вежба са важном компонентом компјутерске симулације окупила је 530.000 јужнокорејских и америчких војника на Корејском полуострву, а у главној улози је амерички Главни штаб пацифичке команде, каже се у саопштењу за јавност Комбинованог генералштаба (САД и Јужне Кореје) у Сеулу.

      Према саопштењу јужнокорејског Генералштаба, Команда Уједињених нација под вођством САД је обавестила Демократску Народну Републику (Северну) Кореју о одбрамбеној природи ове рутинске вежбе. А према речима команданта Комбинованог генералштаба, Американца Џејмса Д. Турмана, вежба ће се „усредсредити на припрему, спречавање и савладавање читавог спектра текућих и будућих спољних опасности” које прете Јужној Кореји и региону.

      „Користимо лекције научене у Ираку и Авганистану, као и искуство које је алијанса прикупила реагујући на севернокорејске провокације на Полуострву, као и искуства из прошлих вежби,” додао је амерички генерал.

      Северна Кореја је затражила од САД и Јужне Кореје да откажу заједничку вежбу, јер сматра да је уперена против Пјонгјанга. Севернокорејска Централна корејска новинска агенција (KCNA) пренела је отворено писмо војне делегације Народне армије Кореје у пограничној зони Панмунџом у коме се позива на отказивање вежбе. Ове ратне игре су део „хистерије за агресивним ратом” против НДРК, пренела је KCNA, и представљају „свеобухватне нуклеарне ратне маневре”.

      САД са Јужнокореацима годишње вежбе сличног типа изводе још 1976. а од 2008. она носи име „Улчи” по чувеном корејском генералу из VII века. Од краја корејског рата, у Јужној Кореји је, у 13 база, перманентно стационирано око 28.500 америчких војника.

      Рекламу америчке војске за вежбу „Улчи чувар слободе 2011.” са генералом Турманом у главној улози можете погледати овде:

а извештај са прошлогодишње вежбе овде:

 

 

Севернокорејски медији

„Американци вежбају до

сада највећи нуклеарни рат”

      Државни медији Демократске Народне Републике Кореје, према очекивањима, осудили су војну вежбу јужних суседа сународника и Американаца.

      Коментатор листа Родонг Синмун наглашава да организатори овогодишње вежбе „само што отворено не изјављују да желе ескалацију војне конфронтације на Корејском полуострву”, преноси кинеска агенција Хсинхуа. Исти лист процењује да Јужна Кореја и САД увежбавају „свеобухватни рат против НДРК као и до сада највећи нуклеарни тест-рат” с обзиром на количину војне опреме и обим вежбе.

      А у коментару листа Минђу Џосон (Minju Joson) се тврди да Јужна Кореја „нема никаквих скрупула по питању гурања свих Кореанаца у ратну катастрофу” како би остварили давну амбицију: инвазију Северне Кореје уз помоћ страних сила, преноси кинеска агенција. Ова вежба јасно показује, подвлачи севернокорејски лист, да је дијалог који на сва звона заговарају јужнокорејске власти „само цинична шема за замајавање јавности”.

      Коментар овог севернокорејског листа је подвукао да је Пјонгјанг спреман како за дијалог тако и за рат, препоручујући Јужној Кореји и САД да одмах прекину са вежбом. Занимљиво је и да је исти дан када је почела америчко-корејска војна вежба, у Пјонгјанг пристила делегација Министарства одбране Вијетнама на чијем је челу заменик министра одбране, генерал-потпуковник Нгјен Чи Вин (Nguyen Chi Vinh), јавиле је KCNA.

ХСИНХУА: `Угрожен деликатни статус кво`

      Заједничка војна вежба „Улчи чувар слободе” (Ulchi Freedom Guardian) САД и Републике (Јужне) Кореје неће ни на један начин помоћи миру и стабилности у региону – упозорила је Новинска агенција Нове Кине (Хсинхуа). Обрнуто, пише Хсинхуа, велика је вероватноћа да ће угрозити деликатни статус кво на Корејском полуострву.

      Мада је Демократска Народна Републике Кореја ургирала код оба учесника да откажу своје „годишње звецкање оружјем”, овај захтев је игнорисан како у Вашингтону тако и у Сеулу без разматрања консеквенци, пише кинеска агенција.

      Хсинхуа је пренелс оцену пјонгјангшког листа Родонг Синмун да се „корејско полуострво суочава са најгором кризом у историји”.

 

Глобални медији подржавају САД и њихове савезнике

 Војна вежба уз музику!

      Да САД и Јужна Кореја никако не изгледају као агресори - потрудили су се британски Би-Би-Си и јужнокорејска агенција Јонхап.

      На дан почетка велике војне вежбе, Би-Би-Си је емитовао „хумани” прилог о концерту класичне музике који је одржан дан пре тога тик уз севернокорејску границу, у градићу Имџингак. Под палицом аргентинско-израелског диригента Данијела Баренбојма који је прошлог месеца примио британску титулу „сера”.

      „Једнога дана - рекао је новинарима Баренбојм (у чијем се оркестру налазе музичари из Палестине и Израела) - а цитирала га новинарка Би-Би-Сија - „волео бих да имам концерт пред публиком из обе Кореје”.

      Чисто да равнодушној публици сугерише ко је „лош момак”, британска новинарка је подвукла да никоме из Северне Кореје није било дозвољено да пређе границу и да одслуша концерт”.

      Баренбојм је у мају одржао сличан концерт у Гази. Прилог се може погледати на http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-14539557. Сличну вест је имао и „Глас Америке”.

      Такође, на дан почетка војне вежбе, са своје стране, јужнокорејски Јонхап је пренео вест да су „јужнокорејски хришћани, будисти и други верски лидери” позвали своју владу да „повећа хуманитарну помоћ Северној Кореји”. Овај апел, пише Јонхап, долази у време када се Јужна Кореја спрема да пошање ванредну помоћ Северној Кореји вредну пет милијарди вона (4,7 милиона долара) како би јој помогла да се поврати од недавних поплава.

      „Јужна Кореја је годинама била један од главних донатора свом сиромашном северном суседу,” каже Јонхап, „али је Сеул прекинуо безусловну помоћ током 2008. и завео санкције Северу прошле године - у знак „одмазде за његова два смртоносна напада на Југ у којима је страдало 50 Јужнокореанаца”.

      „Па ипак,” наставља Јонхап, „Јужна Кореја је селективно одобрила верску и приватну помоћ групама које достављају хуманитарну и медицинску помоћ Северној Кореји са преко 2.000 тона брашна”.

      Група од седам верских лидера, пише јужнокорејска агенција, се „састала са Министром за уједињење Хјун Ин-таеком (Hyun In-taek) и предложила да им се омогући да посете Северну Кореју као и да Јужна Кореја појача помоћ Северу,” цитирани су јужнокорејски званичници. Међутим „ујединитељски” министар Хјун, који је задужен за међукорејске послове, избегао је да да било какве директне коментаре, преноси Јонхап.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари