НАТО-побуњенике не признаје ни Танзанија

Три четвртине афричких земаља бесно што је НАТО на своју руку „одрадио“ Либију

Бернард Мембе

* Јужна Африка затражила да Међународни кривични суд спроведе истрагу против НАТО због убијања цивила

        ТАНЗАНИЈСКА влада је заузела позицију поводом најновијег развоја ситуације у Либији и изјавила да не подржава преузимање те земље од стране побуњеника нити њихову власт, пренела је Танзанијска радиодифузна корпорација (TBC) 28. августа.

        Министар спољних послова Танзаније, Бернард Мембе (Bernard Membe), на конференцији за штампу у Дар ес Саламу изјавио је да Танзанија не подржава збацивање легалне либијске власти од стране побуњеника и препоручује трилатералне разговоре у којима би учествовале све зараћене стране и након којих би споразумно била успостављена прелазна влада.

        „Африка је још од јануара говорила да ће се ситуација у Либији завршити крвопролићем уколико не дође до разговора и уколико се Африци не да шанса да посредује између две стране ради договора,“ изјавио је Мембе.

        „Африка је била спремна да тражи од господина Гадафија да сиђе с власти и дозволи да се одрже разговори како би се повратио мир. Све то је било одбачено. Ми смо дали мапу пута, направили један афрички комитет - баш као и у Обали Слоноваче - али је и то било одбачено. Сада смо дошли до тачке на којој међународна заједница тражи од Африке да разуме зашто они желе да ми поведемо своје трупе у Либију и носимо се са метежом који је направљен у Триполију. То није добро, али ја кажем да ће Африку и Танзанију поштовати више зато што су дали праву слику ситуације. То Танзанија заслужује, то и Африка заслужује,“ рекао је министар спољних послова Танзаније.

        Подсећамо да сличну позицију има и влада Јужноафричке републике чији је заменик премијера чак тражио да Међународни кривични суд спроведе истрагу против НАТО због убијања цивила.

        Танзанијска радиодифузна корпорација је указала да је само 13 од 54 земље-чланице Афричке уније призналео побуњеничку власт у Либији.

 

 


 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари