ЧУРКИН: „Не укрштајмо бића са различитих планета!“

Земље БРИКС подржале руски, а одбациле амерички предлог резолуције СБ о Сирији

Виталиј Чуркин

  • Дмитриј Медведев упутио личног изасланика сиријском председнику Башару Асаду
  • Сиријска опозиција – по „либијском рецепту“ – у Истанбулу формирала Прелазни национални савет, а у Анкари за његовог председника изабрала политиколога са Сорбоне Бургана Галијуна

          РУСКИ председник Дмитриј Медведев упутио је у Дамаск – као свог личног изасланика - заменика министра спољних послова РФ Михаила Богданова који је председника Сирије, Башара Асада, обавестио потезима које ће Москва повлачити наредних дана поводом заоштравања ситуације у његовој земљи.

          Богданов је Асаду уручио „посланицу Медведева“, а након разговора са сиријским лидером, изјавио је да Русија инсистира на „тренутном и потпуном прекиду сваког насиља, са које год стране долазило, и на неодложној реализацији реформи које је понудило руководство Сирије“. Руски емисар је још додао: „Сиријска опозиција нема право да избегава дијалог са влашћу  јер се једино на том путу могу повратити грађански мир и обезбедити демократске промене“.

          Ако се има у виду мисија Богданова, не изненађује што је руски стални представник у Савету безбедности Ун, Виталиј Чуркин, имао мандат да саопшти да је амерички пројекат резолуције о Сирији „апсолутно необјективан“ и да га његова земља не може прихватити. И да, штавише, може подстаћи сиријску опозицију на још радикалније акције за свргавање Асадове владе јер предвиђа једино појачавање притиска на званични Дамаск.

          Подсетивши да су САД, ЕУ, Француска, Велика Британија и Немачка већ тражиле да Асад поднесе оставку, Чуркин је водеће западне земље упозорио да Москва „категорички не прихвата циљеве које њени западни партнери желе да остваре понуђеном резолуцијом“. Па наставио: „Русија је сагласна да Савет безбедности не треба да стоји по страни, али сматрамо да он треба да игра позитивну улогу“.

          Чуркин је истовремено саопштио: да све земље чланице БРИКС-а – Бразил, Русија, Кина, Индија и Јужна Африка – подржавају пројекат „сиријске резолуције“ који је Москва предложила. И подвукао: „Није могуће објединити наш и америички пројекат резолуције. То би био узалудан посао као укрштање ђивих бића са различитих планета“.

          Асадови противници су већ – по либијском рецепту – формирали свог највиши орган власти - Прелазни национални савет (има 94 члана). Ово тело је било формирано у Истанбулу, а у Анкари је јуче за његовог председника изабран политиколог са Сорбоне Бурган Галијун.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари