Власник Facebook-а Марк Цукерберг дневно зарађује – шест милиона долара

ТОКОМ ПРОШЛЕ ГОДИНЕ ЗАРАДИО ОКО 2,3 МИЛИЈАРДЕ $

  • На другом месту је Ричард Киндер генерални директор електронске компаније KinderMorgan (са 1,1 милијардом долара годишње), на треће месту је Мел Кармазин, шеф компаније оператера сателитског радиа SiriusXMRadio (са 255 милиона годишње)         
  • Марк Елиот Цукерберг родио се 14. маја 1984. године у граду Вајт Плејнс у држави Њујорк. Већ у школи се бавио компјутерским програмирањем. Убрзо је направио компјутерску игру, а затим програм за препознавање музичких вируса и жеља слушалаца
  • Чист профит Facebook-а у 2013. години достигао 333 милијарде долара

         ОСНИВАЧ и власник највеће  друштвене интернет-мреже Facebook Марк Цукерберг заузео је лидерску позицију рејтинга најплаћенијих директора у САД, објавила је компаније GMIRatings. 

         Цукерберг је 2012. године остварио просечни приход од 6 милиона долара на дан. Јер, прошле године је зарадио око 2,3 милијарде долара.

         На другом месту је Ричард Киндер генерални директор електронске компаније KinderMorgan (са 1,1 милијардом долара годишње), на треће месту је Мел Кармазин, шеф компаније оператера сателитског радиа SiriusXMRadio (са 255 милиона годишње).

         У прву десетку најплаћенијих генералних директора компанија такође су ушли Тим Кук из Apple и Хауард Шулц из Starbucks (на 5. и 8. месту).

         GMIRatings је анализирала делатност око 2259 компанија чије се акције слободно котирају на отвореном тржишту и оцењивала годишњи приход њихових генералних директора. Према мишљењу стручњака, приметно је да је ова година по приходу топ-10 водећих менаџера ових фирми карактеристична пошто је први пут приход свих њих био већи од 100 милиона долара годишње.

         Треба рећи да је годишњи приход лидера овог списка Цукерберга и Киндера премашио милијарду долара.

         Иначе, шеф Facebook је у априлу ове године одредио себи годишњу плату са 0,5 милиона на 1 долар. Исту такву плату 1998. године одредио је за себе шеф Apple Стив Џобс.

         Суоснивачи Google Лари Пејџ, Сергеј Брин и садашњи шеф Google Ерик Шмид следили су у 2005. овај пример.

         Марк Елиот Цукерберг родио се 14. маја 1984. године у граду Вајт Плејнс у држави Њујорк. Већ у школи се бавио компјутерским програмирањем. Убрзо је направио компјутерску игру, а затим програм за препознавање музичких вируса и жеља слушалаца.

         Након завршетка школе добио је понуду да се запосли у једној од највећих транснационалних електронских корпорација Microsoft и великој медијској компанији АОЛ, али је послове одбио и наставио са школовањем.  

         Цукерберг 2002. године уписује Харвардски универзитет на факултету за психологију и наставља да посећује курсеве интернет-технологија.

         Заједно са својим колегама са универзитета Крисом Хјузом, Дастином Московицем и Едуардом Северином, 2004. године оснива сајт Facebook који је у почетку био намењен само за комуникацију међу студентима. Кроз две године на сајту су могли да се региструју сви који желе, тако да Facebook након тога постаје огромна светска друштвена мрежа.

         Тренутно ову мрежу у свету користи готово милијарду људи.  

         За само неколико година, Цукерберг је стоструко умножио могућности мреже и своје имовно стање.

         Он је 2008. године постао један од најмлађих милијардера у историји.

         Цукерберг је 2010. постао члан филантропске компаније "Завет даривања" коју су основали Ворен Бафет и Бил Гејтс. Исте године недељник Time прогласио је Цукерберга за личност године, а 2011. године био је на челу списка 40 водећих младих бизнисмена у свету у верзији недељника Fortune.

         Према писању часописа Forbes имовина, Цукерберга је 19 милијарди долара. 

         Крајем јула, због раста котација Facebook на берзи за 30 одсто, имовина Цукерберга се повећала за 3,8 милијарде долара. На тај начин, Цукерберг је претекао по рејтингу Bloomberg Billionaires Index своје конкуренте.

         Аналитичари раст акција ове друштвене мреже објашњавају растом тржишта мобилне рекламе која је помогла да се повећају приходи компаније. 

         Треба истаћи да је приход друштвене мреже Facebook у другом кварталу 2013. године порастао у поређењу са истим периодом прошле године за 53 процента - до нивоа од 1,813 милијарде долара. Чист профит је остварен у износу од 333 милијарде долара, док је у другом кварталу 2012. године компанија забележила чист губитак од 157 милијарди долара.

         Г. Шимпрага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари