СНОУДЕН: Имао сам много среће што сам уточиште добио у Русији
САРАДНИЦИМА ЛОНДОНСКОГ ЛИСТА THE GUARDIAN НИЈЕ ХТЕО ДА ПРОДЕМОНСТРИРА КОЛИКО ДОБРО ГОВОРИ РУСКИ
- Открио да се не служи претраживачем Google, а ни Skype-ом. За мобилне телефоне је рекао да су то микрофони повезани са интернетом и упозорио да су њихови власници зато стално изложени ризику „пресретања разговора и информација”
- Одговарајући на питање – да ли му је добро у Русији, да ли би више волео да је негде у Западној Европи или да се врати у Сједињене Државе, Сноуден је рекао: „У Русији ми је много боље него што би ми било пред неправедним судом у САД пред којим не бих могао ни да изнесем аргументе о заштити општег интереса
ЛОНДОНСКИ The Guardian објавио је интервју са бившим сарадником ЦИА и НСА Едвардом Сноуденом који је упозорио све који се баве важним и личним подацима у интернету да их много брижљивије шифрују и штите него што су то радили до сада.
Са оваквим упозорењем обратио се посебно правницима, новинарима, лекарима, рачуновођама и свима другим који морају да брину о тајности података. Све их је упозорио да раде и живе – са обавезом да брину о подацима својих фирми и клијената – у „новом и сложеном свету”.
The Guardian је први почео да објављује текстове о размерама америчке електронске шпијунаже на основу Сноуденових документата. Сам Сноуден је у интервју поручио његовим новинарима и уредницима: „Новинарима је данас неупоредиво теже него икада раније”.
Сноуден је открио да се не служи претраживачем Google, а ни Skype-ом. За мобилне телефоне је рекао да су то микрофони повезани са интернетом и упозорио да су њихови власници зато стално изложени ризику „пресретања разговора и информација”.
Одговарајући на питање – да ли му је добро у Русији, да ли би више волео да је негде у Западној Европи или да се врати у Сједињене Државе, Сноуден је рекао: „У Русији ми је много боље него што би ми било пред неправедним судом у САД пред којим не бих могао ни да изнесем аргументе о заштити општег интереса.
Овоме је још додао: „Више пута смо се ја и моји адвокати обраћали америчкој влади са позивом да ми обезбеди праведно суђење, а она је то редовно одбијала. Осећам да сам имао веома много среће што сам добио уточиште у Русији”.
Сноуден је одлучно одбацио тврдње каква је садржана у књизи сарадника листа The Economist Едварда Лукаса да је он „руски агент”.
Истовремено је демантовао и спекулације да ради за неку руску организацију. Нагласио је да живи од уштеђевине и хонорара и награда за наступе преко интернета.
Сноуден је избегао да сарадницима The Guardian продемонстрира колико је добро научио руски. Своје одбијање је објаснио полушаљивим речима: „Не желим да по интернету „шетају” клипови на којима говорим руски, при чему би моје речи биле извучене из контекста”.
Открио је, међутим, да у интернету ради до дубоко у ноћ. Чак је нагласио да се – у том смислу – његов живот мало разликује од ранијег. Додао је да тренутно ради на „инструментима” који би помогли новинарима да шифрују и заштите своје изворе и податке.
Указао је да чак води преговоре о стварању фонда који би финансирао тај његов пројекат.