Копола: Филм попут „Кума” данас не би могао да буде снимљен јер би сваки студио одбио такав пројекат

„ПАРАМАУНТ” У ПОЧЕТКУ НИЈЕ ЖЕЛЕО МАРЛОНА БРАНДА ЗА ГЛАВНОГ ГЛУМЦА, А НИ АЛ ПАЋИНА

Френсис Форд Копола

  • Славни режисер открио да се Брандо сам сетио да стави папир у уста да би имао дебље образе попут “булдога мафијаша” и да је без консултација с Кополом почео да изводи лик дона Корлеонеа с промењеним гласом, налик дубоком шапату који га је касније прославио

         АМЕРИЧКИ редитељ Френсис Форд Копола, који је режирао култни филм  „Кум”, оценио је да филм данас не би могао да буде снимљен јер би сваки студио одбио такав пројекат.

         „Филм данас не би добио зелено светло” неког студија, рекао је Копола на округлом столу организованом у оквиру фестивала Трибека у Њујорку.

         Округлом столу су присуствовали и глумци из филма, међу којима Ал Паћино, Роберт Дувал, Џејмс Кан, као и оснивач њујоршког фестивала Роберт де Ниро, који се појављује у другом делу „Кума”.

         Копола је подсетио да је први део „Кума” коштао шест милиона долара, а други део између 11 и 12 милиона долара, додајући и да би такав пројекат захтевао велики студио за снимање.

         „Сада неки студио прихвата само снимање филмова који ће имати наставке или филмове инспирисане светом стрипа”, рекао је редитељ који је поменуо тешкоће током снимања.

         Неколико недеља пре почетка званичног почетка снимања, кружиле су гласине да би Копола могао да буде замењен другим редитељем. Филм је првобитно био поверен Серђу Леонеу, који је, међутим, одбио да га режира.

         Копола је рекао да студио Парамаунт у почетку није желео Марлона Бранда за главног глумца, који је на крају добио престижног Оскара, као ни Ал Паћина.

         Редитељ је рекао да се Брандо сам сетио да стави папир у уста да би имао дебље образе попут “булдога мафијаша” и да је без консултација с Кополом почео да изводи лик дона Корлеонеа с промењеним гласом, налик дубоком шапату који га је касније прославио.

         „Брандо је тада потпуно ушао у лик”, рекао је Копола, чији је филм 1973. године освојио три Оскара за најбољи филм, најбољег глумца и најбољи адаптирани сценарио.

         Филм је изабран и за чување у Националном филмском регистру САД. Такође је рангиран као други најбољи филм у историји америчке кинематографије, после „Грађанина Кејна” Орсона Велса.

         „Кум” је на списку десет најбољих филмова свих времена.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари