Британски режисер направио филм на чију радњу могу да утичу гледаоци
А МОГУ - СА ТРИЛИОНИМА ВАРИЈАНТИ СИЖЕА - ДА УТИЧУ НА СВЕ ОСИМ РАСПЛЕТА (КРАЈА) ФИЛМА
- Ричард РАМЧЕРН: „Технологија још није на нивоу који то омогућује. Али, кроз 10 или 15 година бићемо у стању да - директно из главе - стварамо садржај који ће ићи на екран“
БРИТАНСКИ режисер Ричард Рамчерн направио је филм чији гледаоци могу сами бирати варијанте развоја сижеа.
А за то им наводно није уопште потребно да свесно доносе било какве одлуке. У смислу: хајде да пробам да радњу филма окренем у другу страну, то би ми се више свиђало...
Реч је о филму „The Moment“ („Момент“) који траје 27 минута бави се „блиском будућношћу“.
Према сижеу филма, у блиској будућности се појављује компјутер којим се може управљати уз помоћ мисли. То чак постаје „обична ствар“, па везе између човека и машина постају јаче.
Међутим, то ствара систем у којем другачије мишљење може довести до потпуне изолације, па чак и до смрти.
Главни јунаци филма су управо такви изопштеници који морају да донесу тешке одлуке да би преживели у том футуристичком свету.
Иронија је у томе што сами гледаоци - захваљујући напретку технологија „читања мисли“ - долазе у прилику да сами утичу на сиже филма.
То се остварује тако што специјални апарат на глави једног од гледалаца у сали „чита“ импулсе неурона и усмерава их у компјутер чији програм онда одлучује у ком смеру ће се даље развијати радња филма. А и какву музику ће гледаоци притом слушати.
Обоје ће зависити од расположења оних који гледају, односно - онога који гледа.
По речима режисера, број варијанти развоја радње филма може бити и неколико трилиона!
То, како тврди, омогућује „обим снимљеног материјала“.
Додатно је открио и прецизирао:
„Свима је вероватно добро познато осећање кад се гледа филм па се пожели да главни јунак на екрану уради нешто сасвим одређено. Међутим, најчешће није било тако, а многи су пожелели да сами текну контролу над филмом управо у том смислу. Ми смо то обезбедили. Расплет у филму је засад једино на шта гледалац засад не може да утиче.“
Рамчерн посебно наглашава:
„Технологија још није на нивоу који то омогућује. Али, кроз 10 или 15 година бићемо у стању да - директно из главе - стварамо садржај који ће ићи на екран“.
Он тренутно приређује пројекције за 6-8 гледалаца.
Његов филм ће међународну премијеру имати у јуну - на фестивалу документарног филма у Шефилду.