Кецмановић: За Српску би било довољно да врати отете надлежности и да БиХ тако постане конфедерација
ЗА ПРАВО НА РЕФЕРЕНДУМ О НЕЗАВИСНОСТИ ВАЖНО ЈЕ ДА НИЈЕ ИЗРИЧИТО ИСКЉУЧЕНО
* У интервјуу „Гласу Српске“ додатно нагласио: „За РС би најбоље да распише референдум о Дејтонском споразуму или само о његовом Анексу четири. Ко би имао основа да то оспори – нико. Поента је у томе што се под тим подразумева изворна, а не ревидирана верзија Дејтонског споразума. А онда би ту, оригиналну верзију Споразума требало примењивати у пракси“
* И још указао: „Референдум о изласку из БиХ за Српску остаје последње решење јер би враћање свих изворних ентитетских надлежности значило за српски народ задовољавајућу конфедералну композицију земље, каква је и потписана и међународно гарантована у Дејтону, односно у Паризу“
___________________________________________________________________
ПРОФЕСОР емеритус са Факултета политичких наука у Бањалуци Ненад Кецмановић изјавио је да у техничком смислу нема препрека да се у Републици Српској одржи референдум о независности и да Народна скупштина верификује одлуку одговарајуће већине.
Кецмановић је истакао да нико у БиХ и изван нема моћ да то спречи, иако се у том смислу јавља проблем унутрашњег и међународног признања резултата тог референдума.
"Зато сматрам да би за Српску било најбоље да распише референдум са питањем – Да ли сте за то да Српска прихвати Дејтонски споразум /или чак само његов Анекс четири/ потписан у Паризу? Ко би имао основа да то оспори – нико. Поента је у томе што се под тим подразумева изворна, а не ревидирана верзија Дејтонског споразума", рекао је Кецмановић за "Глас Српске"
Он је додао да би онда ту, оригиналну верзију Споразума требало примењивати у пракси.
Кецмановић сматра да би такав закашњели референдум био право и обавеза Српске.
"Референдум о изласку из БиХ за Српску остаје последње решење јер би враћање свих изворних ентитетских надлежности значило за српски народ задовољавајућу конфедералну композицију земље, каква је и потписана и међународно гарантована у Дејтону, односно у Паризу", додао Кецмановић.
Он је истакао да је референдум највиши облик демократије, као и да није неопходно да право на референдум о независности буде предвиђено уставом земље.
„Довољно је да није изричито искључено. Колико знам, ни у једној земљи на свету не пише да је референдум о независности забрањен, односно да народ нема право да се изјасни о овом питању", рекао је Кецмановић.
Кецмановић је подсетио да је Дејтонски споразум прихваћен само у Народној скупштини и да никада није био стављен на референдум, иако се радило, не само о новом Уставу БиХ, већ и њеном потпуно новом устројству у односу на претходно стање.
Он је напоменуо и да се све ово време, нажалост, прећуткује да су највеће западне силе признале независност самопроглашеног Косова, јер сматрају да оно може да оде из Србије, а Српска не може из БиХ.
"То нема никакве везе са међународним правом", закључио је Кецмановић.