Галијашевић: Босански муслимани су слуге Запада - НАТО је највећи непријатељ ислама
ГОМИЛАЊЕ ОКЛОПНИХ ВОЗИЛА ЕУФОР У БиХ МОЖЕ БИТИ ЗНАК СПРЕМНОСТИ НАТО ЗА АКЦИЈУ
* Џевад ГАЛИЈАШЕВИЋ: Република Српска прва регионална мета НАТО пакта, са циљем да поврати мало угледа силе коју НАТО има и улогу деструкције која му стоји на располагању. Зато треба пратити процесе
* Александар РАКОВИЋ: Исламисти су насељени у рубним дијеловима Федерације БиХ дуж границе са Републиком Српском, где би могли да буду употребљени за евентуалну интервенцију у Српској
__________________________________________________________
БОСАНСКИ муслимани, једнако као и албански, нису пример никаквог ислама, они су слуге Запада, изјавио је експерт за безбедност и борбу против тероризма Џевад Галијашевић.
Он наводи да је исламски свијет јединствено на конференцији у Исламабаду поручио да је Русија њихов стратешки партнер заједно са УН и ЕУ, и да ту нема места за Велику Британију и САД.
"Видимо да читав исламски свет, кроз разне економске мере, дипломатску комуникацију и сарадњу ставља до знања да је одлично свестан шта се то дешава и на који начин је НАТО у ствари, највећи непријатељ ислама", рекао је Галијашевић за ТВ Пинк.
Галијашевић истиче да управо рефлексија тога, изазива одређене догађаје у БиХ.
"Креатори ове лоше политике и према Србима, па и према Хрватима, који су маргинализовани и чија се права злоупотребљавају, управо су из западних центара моћи, оних истих који огромну количину оружја шаљу у Украјину, како би рат трајао што дуже, био што крвавији, а истовремено не покрећу ниједну мировну иницијативу која би зауставила те процесе", наводи Галијашевић.
Он је изразио бојазан да гомилање војних снага у БиХ, долазак Еуфора, "пумпање мишића" и бројна моторна и оклопна возила која пролазе и долазе све више и више, и која се појављују на улицама Бањалуке, у ствари говоре о спремности на одређену акцију НАТО пакта у БиХ и примену силе.
Галијашевић сматра да је Република Српска прва регионална мета НАТО пакта, са циљем да се повратити "мало тог угледа силе коју НАТО има и улогу деструкције која му стоји на располагању".
"Зато треба пратити ове процесе. Срби се стално денунцирају за догађаје и у Украјини, као кривци што доживљавају Русе као братски народ, којем не желе увести санкције, јер би то било противно њиховим најдубљим историјским осећањима и националној свести", истиче Галијашевић.
Поводом информација из најновијег извештаја СОЦТА да су екстремисти заинтересовани да своје активности развијају у Црној Гори, Галијашевић каже да су исламистичке терористичке организације данас углавном инструменти западне политике, која их помера у складу са својим интересима.
Стварна веза међу њима је, како истиче, преко Муслиманског братства које је више од 100 година копча између њих и Велике Британије.
Историчар Александар Раковић указује да исламистичке групе у БиХ не би могле да постоје без сагласности СДА, а да је најважнији западни фактор који подржава екстремистичке групе, јер је учествовао у њиховој креацији.
Раковић упозорава да су исламисти насељени у рубним деловима Федерације БиХ дуж границе са Републиком Српском, где би могли да буду употребљени за евентуалну интервенцију у Српској.
Он каже да га не изненађује што су екстремисти заинтересовани да своје активности развијају и обављају у Црној Гори, и напомиње да у Црној Гори постоје већ деценијама разни видови екстремизма.
„Не изненађује ме ово, пратим Црну Гору већ 30 година као историчар и те појаве су постојале и раније. Црна Гора јесте неки простор где су разноразни видови екстремизма били добродошли у протеклим деценијама, па и ови верски. То за мене није ништа ново и раније је било извештаја", рекао је Раковић.
СОЦТА је процена опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори, којом су таргетоване организоване криминалне групе и пријетње по националну безбедност Црне Горе, а сачинио ју је Међуресорни оперативни тим састављен од представника органа обавештајно-безбедносног сектора и Тужилаштва у тој земљи.
(Срна)