Ћеранић: Спас за БиХ су унутрашњи дијалог и поштовање слова Дејтона. И „мирна Босна“

ДОДИКОВ ОТПОР НЕОКОЛОНИЈАЛНИМ ГОСПОДАРИМА БиХ ДОБИЈА СВЕ ШИРУ И ЈАЧУ ПОДРШКУ

* У духу народне традиције, тај отпор би се могао назвати политичком побуном или устанком. Како се питања која је Додик поставио у сами врх своје политичке агенде односе и на друга два конститутивна народа (борба за суверенитет БиХ, ослобађање од страног туторства, потреба за унутрашњим политичким дијалогом итд.) подршка, испрва дискретна а потом отворена, стигла је од предсједника ХДЗ БиХ Драгана Човића који је практично онемогућио „избацивање“ СНСД из власти на нивоу БиХ

* На неки чудан начин повезани смо са Украјином, односно исходом сукоба у тој несрећној земљи. Трампов тим је спреман да Русији препусти Балкан у замјену за Блиски Исток

* Разлога за оптимизам имамо. Наиме, 4. 07. у вечерњим сатима Суд и Тужилаштво БиХ издали су заједничко саопштење у којем се наводи да је Милорад Додик добровољно приступио у Тужилаштво БиХ ради испитивања у својству осумњиченог лица поводом истраге због постојања основане сумње да је починио кривично дјело Напад на уставни поредак. Истог дана, изведен је пред Суд БиХ, те је одржано рочиште на којем је Суд БиХ, донио рјешење којим је прихваћен приједлог Тужилаштва БиХ о укидању притвора

* Преостало је још да Апелационо вијеће Суда БиХ игнорише наметнуте и неосноване оптужбе на рачун предсједника Српске, и БиХ може ићи даље. Видљиво је да промјена односа на глобалном нивоу утиче и на прилике у БиХ

__________________________________________________________

             ОТПОР који предсједник Српске Милорад Додик пружа неоколонијалним господарима БиХ, како вријеме протиче, добија све ширу и снажнију подршку.

             У духу народне традиције, тај отпор би се могао назвати политичком побуном или устанком. Како се питања која је Додик поставио у сами врх своје политичке агенде односе и на друга два конститутивна народа (борба за суверенитет БиХ, ослобађање од страног туторства, потреба за унутрашњим политичким дијалогом итд.) подршка, испрва дискретна а потом отворена, стигла је од легитимних представника хрватског народа.

             Предсједник ХДЗ БиХ Драган Човић се у наведеном контексту више пута изјаснио и практично онемогућио „избацивање“ СНСД из власти на нивоу БиХ.

             Кад је ријеч о бошњачком корпусу, политички представници су призивали страну интервенцију не одричући се поданичког статуса. Међутим, појединци попут Расима Белка, новинара све утицајнијег портала „Патриа“ износе тезе подударне са онима предсједника Додика, указујући на Британце који су „вјечити мајстори да умотају колонијалне интересе у омотницу демократије“, и који се увијек руководе властитим интересима „да могу мирно трговати и гасити пожаре које су сами изазвали“.

             Да ли је БиХ ипак колико-толико држава или тек простор са колонијалном управом, кад се поред државних институција које скупо плаћају грађани ове земље, о свим виталним политичким питањима одлучује у неколико страних амбасада, а одлуке спроводе „ОХР-ови декретанти и имплементирају комесари с платом од 20 хиљада еура“?

             Високи званичници нове америчке администрације су у више наврата истицали потребу за унутрашњим политичким дијалогом у БиХ као јединим могућим рјешењем. Фактички су стали на Додикову страну.

             Становиште Русије и Кине о БиХ је кристално јасно, односно непромијењено. Са друге стране није се промијенио ни однос Њемачке, Британије, а ни Француске. Ломе се копља великих сила, не само кад је у питању БиХ, већ и конфликт у Украјини.

             Сарајево настоји да политичке проблеме умота у правни оквир, Тужилаштво БиХ пише нове-старе оптужнице за прве људе Српске.  

             На неки чудан начин повезани смо са Украјином, односно исходом сукоба у тој несрећној земљи.

             Трампов тим је спреман да Русији препусти Балкан у замјену за Блиски Исток.

             Безбједност Израела Трамповом тиму је на првом мјесту.

             Како год се све окончало, у БиХ неће бити побједника док легитимни политички представници конститутивних народа на равноправној основи и у атмосфери међусобног уважавања а без наметања са стране не отворе политички дијалог о одрживој БиХ. А то је управо оно о чему говоре и Амери и Руси, а дискретно подржава и Кина. А ми, који живимо у БиХ, бисмо се могли присјетити и народне: „Ко неће брата за брата, имаће туђина за господара“.

Предраг Ћеранић

             Кључно питање гласи: Како ће се ствари даље одвијати?

             Да ли ће разум, односно компромис превагнути у босанском рашомону у виду ослобађајуће пресуде Апелационог одјељења суда БиХ у предмету „Милорад Додик и други“?

             Разлога за оптимизам имамо. Наиме, 4. 07. у вечерњим сатима Суд и Тужилаштво БиХ издали су заједничко саопштење у којем се наводи да је „Милорад Додик добровољно приступио у Тужилаштво Босне и Херцеговине у пратњи браниоца, ради испитивања у својству осумњиченог лица поводом истраге због постојања основане сумње да је починио кривично дјело Напад на уставни поредак из члана 156. став 1. Кривичног закона Босне и Херцеговине (КЗ БиХ). Истог дана, поступајући по приједлогу Тужилаштва БиХ, изведен је пред Суд Босне и Херцеговине, те је одржано рочиште на којем је Суд БиХ, донио рјешење којим је прихваћен приједлог Тужилаштва БиХ и осумњиченом Милораду Додику укинут притвор, с обзиром да је утврђено да више не постоје разлози због којих је раније одређен, те истовремено одређене сљедеће мјере забране: мјера обавезног повременог јављања државном органу.

             Преостало је још да Апелационо вијеће Суда БиХ игнорише наметнуте и неосноване оптужбе на рачун предсједника Српске, и БиХ може ићи даље.

             Видљиво је да промјена односа на глобалном нивоу утиче и на прилике у БиХ.

             Рјешење за све БХ недаће се зна: унутрашњи дијалог, међусобно уважавање легитимних актера јавних политика, поштовање слова Дејтона, и „мирна Босна“.

              https://sveosrpskoj.com/komentari/ceranic-spas-za-bih-su-unutrasnji-dija...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари