Србија најбоље плива кад не плива ни западно, ни источно, већ српски - право

НЕСВРСТАНИ ПОКРЕТ – ИАКО ДАНАС НИЈЕ ОНО ШТО ЈЕ БИО – НЕИСКОРИШЋЕНА ЈЕ ШАНСА СРБИЈЕ

  • Акуелни балкански проблеми реално не прете да прерасту у општи рат, ако се непоремети светска равнотежа велуких сила, медју којима су, уз Русију и САД, и Кина, Немачка, Индија…
  • Упозорења Београду да усклади српску са спољном политиком ЕУ само су актуелни притисци, смишљени да сасвим ослабе позицију Русије на Балкану, а Србију трајно сместе у другоразредне европске државе

Пише: Раде БРАЈОВИЋ

         СРПСКИ политички и државни врх, истовремено је полетео у врхове светске политике:

         Председник Томислав Николић је, траговима стогодишњице славне битке на Кајмакчелану, прошао Грчком, па Македонијом, а најављен је његов одлазак у Петроград, где ће отворити наш конзулат, што ће, уз скору важну посету Дмитрија Медведева Беогрду, још чвршће везати Србију за Русију, на све ширим просторима…

         Премијер Александар Вучић , из Бугарске, са бугарско-мађарско-српског премијерског састанка о заједничким проблемима исламске имиграције , одлетео у Париз, у тродневну званичну посету Француској, после које следи пут у Америку, чиме се дограђује важност одлука самита 27 земаља Европске уније у Братислави, где су започети послови о реформама и будућности ЕУ и њеним односима са одлазећом Британијом, а и једно и друго је посебно битно за Србију и њен садашњи и будући статус у европској заједници народа…

         Шеф српске дипломатије, Ивица Дачић је, баш ових дана, далеко и предалеко, чак у Венецуели, на самиту – чујте почујте - Несврстаног покрета, чији смо били велики оснивч, а сада смо само посматрач, што нам дозвољава да од 120 пуноправних чланова тражимо и агитујемо да још неки чланови не признају независност шиптарског Косова – да лажна држава не би постала легални део УН, чиме би се битка за српску јужну покрајину дефинитивно одлучила…

         Ова несврстана епизода, у актуелној, изузетно богатој спољнопољтичкој активности, нуди бројне претпоставке, од којих се, у садашњим околностима, издваја једана, можда најзначајнија - да је Србија морала и сада је неопходно, да посвети много већу пажњу Несврстаном покрету.

         Разлог није што је, као водећи део Југославије, оснивач и први стваралац, већ што би несврстани изузетно користили Србији, посебно њеној позицији измедју велесила. Са Запада, посебно из ЕУ, стално стижу приговори што Србија не усклађује своју са европском спољном политиком, па се то све чешће помиње и као услов за коначно пуноправно чланство.

         Србија се није придружила евро-санкцијама Русуји – због Украјине - и ниједним видљивим гестом није и неће нешто урадити против Русије – макар и по цену затварања врата ЕУ.

         Србија не може против Русије, што није тактика, већ трајно опредељење, израсло из историјских и културних, али И разлога који су уграђени у менбталитет, па морал српског народа, а да не помињемо и безбедносне, економске и све друге разлоге, чак и оне моралног типи садржаја.

         Приговори Србији због вечно блиских односа са Русијом више су усмерени против Русје, да би САД и Запад у глобалној конфронтацији са Русијом и њеним блиским државама стигли до позиције одкле би да диктирају све – од економских до услова безбедности. Такве амбиције, у знатно примењеним геостратешким услоивима, потпуно су неоствариве, тим пре што свет више није биполаран јер уз Русију САД на светској сцени све снажније делују и Немачка, Кина, Индија…

         У измењеним околностима, тешко је и немогуће диктирати понашање и мањим земљама, јер отпори изникну из више извора - па је у том контексту значај Несврстаног оокрета користан, иако ни приближно није они што је био. Спољнополитичка активност Србије је, и зато, изузетно важна.

         Пријатно су, зато, ових дана, примане вести и о активностима Србије на нижем нивоу. Издваја се тако скок београдског градоначлника, Малог, који је, у Техерану, отворио послове српској престоници, посебно у градњи одговарајућих капацитета и организацији велеградскоиг саобраћаја. Слично је, кажу, урадио и у Паризу – за аерордом, метро и слично.

         Уосталом, ко је повукаоБеоград ка води - не велесиле.

         Пливају они који знају. Србија се извежбала, најбоље плива – ни западно, ни источно, ни лево, ни десно.

         Србија најбоље плива - српски, право!

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари