Пред Србијом бројна питања и само један одговор
Србија у свету
ТИМ КОЈИ ПРЕДВОДИ ВУЧИЋ ПРЕД ТЕШКИМ ПРЕГОВОРИМА У БЕЛОЈ КУЋИ И БРИСЕЛУ
Вучићу и није баш смешно!
* Исход избора у Црној Гори створио је предуслове за нешто важно и добро – за поништавање одлуке Подгорице о признавању независности Косова*
* Неће се, вероватно, нови црногорски кадрови одмах прикључити Вучићу и његовој екипи у напору да се Космет ослободи шиптарског и западног терора
____________________________________________________________________
Пише: Раде БРАЈОВИЋ
ЦРНОГОРСКЕ и опште српске жеље се остварише - људске, стваралачке, политичке.
Прави утицај се већ осећа, на све стране, сместа и према Косову и Метохији.
Добри глас јасно се чује – шта да се одмах уради?
Да би се, баш брзо, урадило нешто посебно добро, мора да се нешто створи - поништавањем!
А то је – поништавање одлуке државе Црне Горе о признавању независности Косова!
Црна Гора, вазда чистог лица, избрисала би, ваљда, једину мрљу са свог историјски светлог образа.
Аутор тадашње оцене - да је тадашње признавање независности Косова била највећа срамота у историји Црне Горе – одрекао би се ауторства, уверен у јединствену храброст и високи морал Црногораца, чији је и он био и остао члан…
Околниости, за брисање грешке, сада су погодне: Црна Гора, изборном победом, вратила се себи, на своје место, са Србима руку под руку, тамо где је одувек била.
Уз натоварени Космет, леђа јој се повијају и под НАТО теретом, чије ракете и бомбе са осиромашеним уранијумом су погађале Црну Гору и њене људе, од Дурмитора и Чакора, до Улциња и Херцег Новог.
Овоме је све постало јасно...
Свуда где је било изводљиво, власти су ударале на Србе, посебно оне домаће, којих сада има, безмало 3о одсто становнштва којима је посебно тешко падало протеривање ћирилице – хрватском латиницом…
Највеће олакшање, или једно од највећих, стиже, и тек е да стигне – повратак Косова и Метохије свом изворишту.
Неће се, вероватно, нови црногорски кадрови одмх прикључити Вучићу и његовој екипи у напору да се Космет ослободи шиптарског и западног терора – последњи је био кад су четворица српских средњошколаца добили страшне батине од арбанашких силеџија са боксерима на рукама…
Зрели су, чини се, и погодни услови за оно најважније – стварање полтичких услова за стварање равноправнијег права Србима на Космету, али и позицији јужне српске покрајине у Србији.
Околности су начичкане бројним актиностима, највише, наравно, Вучића, али његових сарадника, посебно успешних у техничком делу дијалога с Шиптарма.
Било је разговора у Словенији, Републици Српској, било је у Србији више лидера из комшилука, али тек од петка почињу врхунски сусрети – прво 4. септембра, у Белој кући, у Вашингтону, па три дана касније, 7. септембра, у Бриселу.
Први је, наравно, под америчким посредовањем, специјалног Трамповог изасланика Ричарда Гренела, а други, европски, водиће Мирослав Лајчак, што не значи да првом неће делом присуствовати и Трамп, другомможда и Меркелова – што зависи од тога да ли ће бити остварен неки значајнији резултат.
Како се примичу дијалози Београда и Приштине, све више се у домаћим и страним медијима и политичким скповима помињу различити резултати. Наравно, огромна већина је збирка питања Србији – те хоће ли Вучић пристати на ово или оно, мање-више о албанском управљању Косовом, а до тога би се стигло страшним притиском на Србију.
Срби дају само један одговор – Вучић неће пристати на уцене, можда ће напустити састанак, а можда и одбити сусрет са америчким председником Трмпом.
Србија, збиља, има одговор и кад одговора нема!