Ништа случајно: Србија је и на европском путу увек - са Русијом
Србија и свет
СРБИЈА ИМА У ИЗГЛЕДУ ПОВЕЗИВАЊЕ ПРЕКО БУГАРСКЕ СА ГАСОВОДОМ ТУРСКИ ТОК
Вучић код Путина у Москви
- Довољно је било видети и чути како Владимир Путин разговара са Александром Вучићем па схватити шта Црна Гора и Македонија пропуштају, односно - како је требало да се понашају
- Црногорска власт је остала доследна у срамотном признавању албанске антисрпске, али и антицрногорске политике!
Пише: Раде БРАЈОВИЋ
КАО и увек - Балкан, и сада, показује себе онаквим какав је био, и сада је. Његове државе, међусобно накострешене, као да ће, сваког трена, кренути једне против других…
Није самохвала, али јесте истина - Србија се уздржава. Уместо контри, навуче ћутање, прошири репертоар избегавања немира, чак нуди и нека решења, често нова. Тако је, пре две недеље, у Београду одржан састанак председника Србије са лидерима комшија које нису биле у саставу бивше Југославије - Грчком, Бугарском и Румунијом. Разговарало се и договарало о аутопутевима који ће повезати све четири земље, али и друге српске суседе - Црну Гору и БиХ.
Договорима су додати и пројекти којим ће се повезивати железничким пругама, посебно оном која спаја Грчку, Србију и Мађарску…
Нису мање важни, чак су актуелнији, везивни токови за гас. Посебно су важни Србији, јер брзи индустријски развој повећава потребу за гасом, који сада стиже преко Украјине. Перспектива је везивање за Турски ток, преко Бугарске, а неће престати ни количине из Румуније и других могућих изворишта, помињу се чак и САД.
Мало где се, као на Балкану, односи регионалних земаља могу развијати без утицаја политике. Аутори ових, београдских разговора нису ни покушали да избегну неизбежно - разматрање и комплетирање завршне фазе дефинисања статуса Косова и Метохије, како се чуло између разговора. Мада, коначни статус не може још да се целовито прочита, јер није потпуно и званично дефинисан, а камоли дефинитиван, земље источног и јужног Балкана, ближе су ставовима Србије, и то неупоредиво од оних са западног дела нашег полуострва.
Довољно је, уосталом, подсетити на најважнији детаљ - Хрватска, Црна Гора и Македонија признале су шиптарску државну творевину на српској земљи, а Румунија и Грчка нису - исто је и са учлањењем у Унеско.
Исто је и у многочему другом - изговарању неистина, на пример, премијера Македоније, Заева, који је у Београду изрекао лаж, а доказао је после неколико дана, кад је рекао да ће гласати за шиптарски улазак у Унеско.
Исти је, што се морала и политике тиче, и понашање црногорске власти, која је остала доследна у срамотном признавању албанске антисрпске, али и антицрногорске политике!
Скопски и подгорички политички негатори и историје и савремености свога и српског народа, заслужили су ново признање - за срамоту!
Како је требало Македонија и Црна Гора да макар покушају да се понашају, показује посета председника Вучића Москви.
Довољно је да се само чују изјаве Путина и Вучића на конференцији за новинаре па да се схвате вредности истинског пријатељства Русије и Србије, чији председници су потписали више споразума о сарадњи у бројним областима које су изузетно важне за Србију и њене грађане, укључујући и снабдевање гасом.
Србија се јуче још једном изразила на достојанствен начин - учешћем премијерке Ане Брнабић на састанку с представницима држава које су сачињавале Југославију, а сада хоће у Европску унију (Хрватска и Словенија су већ чланови).
Приближавање завршном чину уласка у ЕУ, спорије је него што је било другима, Бугарској и Румунији, на пример. Али, то није разлог за било који радикални потез - ни против било кога, наравно ни против себе.
Истовремена збивања у Москви и Бриселу, нису противуречна. Значи, ипак се Србија креће - европским путем, увек с Москвом!