„Ја сам Филип, из Србије, мотивисале су ме и Чу Ен Лајеве речи „Учити ради уздизања Кине“

ГОВОР БЕОГРАЂАНИНА КОЈИ ЈЕ НАЈБОЉИ ДИПЛОМАЦ ГЕНЕРАЦИЈЕ НА УНИВЕРЗИТЕТУ „ФУДАН“ У ШАНГАЈУ

* За разлику од вас, нисам рођен у мирним временима и околностима. Моја тадашња отаџбина се звала Југославија. Због ратних дешавања која сам доживео док сам био дете, веома поштујем мирна времена и прилику за образовање у стабилним условима

* Спознао сам шта значи живети у моћној држави као што је ваша. Од малена сам се дивио Кини, а у трећем разреду основне школе сам у уџбенику видео ону, вама свима познату, реченицу Чу Ен Лаја “Учити због уздизања Кине”. Баш та реченица ме је мотивисала до данас, па је циљ мог учења од старта био - једна лепша, богатија и јача Србија

* Кина гледа свет као јединствено људско друштво, које има заједничку судбину. Самопоуздање, мудрост и неискључивост различитих погледа на свет до сада нико на такав кинески начин није имао.       Када је Кина ојачала, а није на арогантан начин одговорила државама које су је у прошлости угрожавале. Није агресивно реаговала на неумесна питања

* За време епидемије, имао сам прилику да учествујем у организацији слања медицинске помоћи за Србију.  Као преводилац  сам био ангажован у Генералном конзулату Србије у Шангају. За само прве две недеље смо од локалних власти и друштвених организација добили преко 1000 пакета заштитне медицинске опреме - цело складиште нам је било попуњено. Кроз то сам још боље упознао шта значи “челично пријатељство између кинеског и српског народа”

* Моја је жеља, да у академској и дипломатској сфери будем део моста између Србије и Кине, и још више ојачам пријатељство између наше две државе.

______________________________________________________________________

        Поштовани професори и колеге студенти!

        Ја сам Филип, са Факултета за међународне односе и јавне државне послове. Дошао сам овде из Србије.

        Драго ми је што могу у име страних студената да одржим говор на овако битном догађају.

        У 2020. години када је вирус “ковид-19” пореметио целу планету, завршна церемонија дипломираних студената одржава се на посебан начин и ова генерација ће то сигурно упамтити за цео живот.

        У Кини живим већ 15 година. Као и многи од вас, завршио сам обавезно ниже образовање по стандардном кинеском државном моделу. Када сам уписао факултет, као и ви, сваког семестра ми се дешавало да не спавам редовно, да се озбиљно спремам за семинаре, пишем семинарске радове, припремам презентације итд.

        На Фудану има много страних студената као што сам ја. Максимално се труде да науче кинески језик и упознају кинеску културу.

        Често у време пред испите, када се у поноћ враћам у своју собу из Трећег павиљона, који је намењен да 24 часа функционише као место за учење, видим да су сва светла где живе странци упаљена, што значи да протекли дан учења ни за њих није завршен.

        Ми се сви трудимо да се што боље уклопимо у критеријуме Универзитета Фудан и ове државе.

        Данас, у тренутку док стојим за овом говорницем, више се ни не осећам као странац.

        Када се осврнем на ове четири године проведене на Фудану, доста сам стасао као личност, а захваљујући одличном ресторану нашег универзитета, угојио сам се 20 кила. То све има своју животну тежину.

        У овом обраћању, имам још нешто да поделим са вама.

        На првом месту морамо да негујемо и очувамо ове стабилне животне услове које смо на тежак начин добили. За разлику од вас, ја нисам рођен у мирним временима и околностима. Моја тадашња отаџбина се звала Југославија. Због ратних дешавања која сам доживео док сам био дете, веома поштујем мирна времена и прилику за образовање у стабилним условима.

        Спознао сам шта значи живети у моћној држави као што је ваша. Од малена сам се дивио Кини, а у трећем разреду основне школе сам у уџбенику видео ону, вама свима познату, реченицу Чу Ен Лаја “Учити због уздизања Кине”. Баш та реченица ме је мотивисала до данас, па је циљ мог учења од старта био једна лепша, богатија и јача Србија.

        Ова епидемија “ковид-19” нам је показала да свет није идеалан. Због епидемије, несугласице између држава су се појачале. Мора се надаље много ангажовати на подизању нивоа правде и равноправности у међународној заједници.

        Као студент који је завршио међународну политику, желео бих да нечим лично допринесем побољшању међународних односа и мултилатералне комуникације.

        Морамо да волимо и чувамо своје отаџбине. Кина, како је ја видим, специфична држава је, каква се никада раније није појавила на овакав начин у међународним односима.

        Кина гледа свет као јединствено људско друштво, које има заједничку судбину. Самопоуздање, мудрост и неискључивост различитих погледа на свет до сада нико на такав кинески начин није имао.

        Када је Кина ојачала, није на арогантан начин одговорила државама које су је у прошлости угрожавале. Није агресивно реаговала на неумесна питања. Него је рационално чувала установљену линију својих интереса, на отворен начин се суочила са светом и одлучила да помаже државама којима је помоћ потребна.

        За време “ковид” епидемије, имао сам прилику да учествујем у организацији слања медицинске помоћи за Србију.

        У марту и априлу сам као преводилац био ангажован у Генералном конзулату Републике Србије у Шангају. За само прве две недеље смо од локалних власти и друштвених организација добили преко 1000 пакета заштитне медицинске опреме - цело складиште нам је било попуњено.

        Кроз то сам још боље упознао шта значи “челично пријатељство између кинеског и српског народа”.

        Моја је жеља, да у академској и дипломатској сфери будем део моста између Србије и Кине, и још више ојачам пријатељство између наше две државе.

        На крају, ми морамо следити наше снове. Ми смо генерација која је спона између јуче и сутра. Имамо најбоље услове да даље преносимо дух наших светлих предака. Такође, сигуран сам да имамо способнсот да у овом свету подела обезбедимо услове за добробит наредних генерација.

У Генералном конзулату Србије у Шангају (Филип, први слева)

        Наш поглед на свет је у исто време идеалистичан и реалистичан. Ми смо ти који повезујемо прошлост, садашњост и будућност.

        Није важно чеме ће се свако од нас бавити у будућности, важно је да доследно следимо идеале и наслеђени дух Фудана. То подразумева да ћемо знање и мудруст које смо стекли на Фудану ширити даље.

        Верујем да ћемо заблистати у будућности на још већем нивоу.

        Хвала Фудану на ове четири године. Желим свим професорима добро здравље и да Фудан остане најбољи од најбољих!

        Хвала вам!

        (Филип Филиповић наступио на заједничкој годишњој дипломској свечаности Универзитета – на Видовдан 2020.)

 

https://weibo.com/tv/v/J8Hp4yMvD?fid=1042163:4520734354243616

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари