Хоће ли се америчко и немачко освајање Балкана завршити потпуним освајањем Балкана?
ДОКЛЕ СУ УДРУЖЕНИМ СНАГАМА ВЕЋ СТИГЛИ, ЈЕСУ ЛИ НА СТАРТУ ЗАВРШНЕ ФАЗЕ?
- Слободан САМАРЏИЋ: Освајање траје већ 20 година и отишло је далеко, јер су све земље Балкана под изричитим или тоталним утицајем САД и делом ЕУ, а само су Србија и Република Српска ван тог утицаја, али на путу да буду. Сергеј Лавров је закаснио са „освајањем Балкана“
- Чедомир АНТИЋ: САД су све успеле на Балкану у свему што су желеле, а нису дозволиле стварање велике Албаније нити да муслимани у Босни ураде оно што су Хрвати у Хрватској. Створиле су антипоредак: немир. И то настављају: хтели би да Срби прихвате бошњачку доминацију, али не и да настане Авганистан или Ирак. И ово што се дешава у Македонији је - напад на Србију. Реч је о америчком освајању Балкана…
ШЕФ руске дипломатије Сергеј Лавров оценио је - поводом уласка Црне Горе у NATO и полунасилног прекомпоновања власти у Македонији - да се у се Сједињене Државе и водеће земље Европске уније поново подухватиле „освајања Балкана“.
Био је то, наравно, гест руског неодобравања такве политике. У одређеној мери: и упозорење Вашингтону и његовим кључним западноевропским савезницима-вазалима да се зауставе и уразуме.
Вашингтон и Берлин су почели да освајају Балкан са свим оним што су покренули да би разбили СФР Југославију. У томе им је помогао и Борис Јељцин.
Процес је, дакле, одмакао.
Докле су Американци и Немци у свом здруженом „освајању Балкана“ стигли?
Јесу ли већ на старту завршне фазе?
Хоће ли се америчко и немачко освајање Балкана завршити потпуним освајањем Балкана?
Вучић је пацификује национални корпус и идеалан је владар за Запад
Слободан САМАРЏИЋ, председник Државотворног покрета Србије
• Русија је 2008. потпуно дипломатски стала иза Србије и била гарант да ће се политика према Косову наставити искључиво према 1244, али су Борис Тадић и ДС то проиграли и потписали ССП и окренули леђа Русији. Да се то није догодило, од Русије бисмо даље добили још јачу подршку. И економску сарадњу од које бисмо имали веће користи него од ЕУ. Међутим, очекујем да ће ова власт завршити посао и предати Косово потписивањем обавезујућег правног споразума о свеобухватној нормализацији односа
ОСВАЈАЊЕ траје већ 20 година и отишло је далеко, јер су све земље Балкана под изричитим или тоталним утицајем САД и делом ЕУ, а само су Србија и Република Српска ван тог утицаја, али на путу да буду. Лавров је, дакле, закаснио са оценом.
САД су од распада Југославије и ЕУ интервенисале, али су сви режими то желели. Сви желе, заједно са Србијом, да се подреде диктату западних земаља. Утицај Русије је ту једино остао као економски.
У Србији је највећа популарност Русије и највеће противљење политици NATO. Ту Запад није продро. Међутим, иако народ неће у NATO, власт хоће у ЕУ, а пошто се у њу не може без уласка у NATO, то му дође на исто! То сви знају.
Земље прво уђу у NATO па у ЕУ. А ове земље које су остале, неће никада ући у ЕУ, али ће ући у NATO.
Не очекујем никакво интензивније уплитање Русије. Њена спољна политика је јако опрезна и реалистична - шире утицај пре свега у непосредном окружењу (Украјина или Грузија) и тамо војно интервенишу, што се не би десило у случају Србије због тампон зоне коју је NATO направио.
Одговорност је на нашим политичарима који су од Тадића до Вучића рекли да - шта год да се деси - иду у ЕУ, а нису неписмени да не знају да улазак у ту сферу укључује и одбрамбени аспект.
У ССП се говори о политичкој сарадњи и у области безбедности, а она је само - истурени део евроатлантске политике. Дакле, нису неписмени, знају шта раде.
Нико их на то не тера војно, него су пристали на колонијалистичке мере: медијску подршку, логистику и паре од којих има корист елита која подржава власт - на тој релацији је наша највећа слабост.
Русија је 2008. потпуно дипломатски стала иза Србије и била гарант да ће се политика према Косову наставити искључиво према 1244, али су Борис Тадић и ДС то проиграли и потписали ССП (у време кад институције ЕУ раде на независности Косова) и окренули леђа Русији. Да се то није догодило, од Русије би даље добили још јачу подршку. И економску сарадњу од које бисмо имали веће користи него од ЕУ.
Међутим, очекујем да ће ова власт завршити посао, предати Косово потписивањем обавезујућег правног споразума о свеобухватној нормализацији односа. Вучић је гарант те политике јер пацификује национални корпус и идеалан је владар за Запад.
Ако буде изненађења, имају замену и бациће га као исцеђен лимун. До тада, има ту још сока да исцеде.
Запад никада није био спреман да интегрише Балкан у Европу
Чедомир АНТИЋ, председник Напредног клуба
• Сад само чекам тренутак када ће и ова власт изгубити подршку Запада, па да се појави Јовановић, па да Црна Гора, Македонија и Босна буду земље у којима Срби немају никаква права, а у Србији, зна се: Војводина, Београд, Источна, Санџак, Јужна... то су све конфедералне републике, а ми подржавамо унитарну Босну
ИЗВЕСНО је да је до рекомпозиције Балкана дошло када је једна страна у Хладном рату победила и била толико идеолошки супериорна и економски моћна да је за неке потезе на Балкану имала подршку и Руске Федерације и неутралност - а што је прећутна подршка НР Кине.
Видели смо како је изгледао Балкан до 1914, а како после, па до данас. Једини изузетак је био време Хитлерове власти.
Балкан данас највише личи том стању антипоретка (како га је назвао Стивен Павловић).
Шта је проблем?
САД и ЕУ су рекле да народи треба да се определе.
Због 7 одсто становништва СФР Југославије (колико су чинили Словенци) разбили су ту државу.
Због 17 одсто Албанаца у Србији су разбили Србију. А није им пало на памет да због 26, 34 или 18 одсто Срба (у Црној Гори, БиХ и Хрватској) бар дају аутономију.
Очигледно је да САД и ЕУ не размишљају о правди или интересима на Балкану него о сукобу са Русијом и да је њихов негативан однос према РФ и исламском свету заснован на предвиђању Хантингтона.
САД су све успеле на Балкану што су желеле, а нису дозволиле стварање велике Албаније нити да муслимани у Босни ураде оно што су Хрвати у Хрватској. Створиле су антипоредак: немир. И то настављају: хтели би да Срби прихвате бошњачку доминацију, али не и да настане Авганистан или Ирак.
Запад никада није био спреман да интегрише Балкан у Европу.
Када је реч о Лаврову, руска политика је наставак прошле: Русија је гласала за санкције Србији и Црној Гори због тога што неко није био спреман да Србима да основна права у Босни. Од Срба се у БиХ очекивало да се предају и напусте све. После се ишло на Косово.
Њихов представник Черномирдин је радио за САД, дозволио је срамни ултиматум, био помоћник албанском лобисти Ахтисарију. Е сад, Русија се сетила да помогне Србији кад је закуцало на њена врата у Украјини.
Како је помогла?
Ветом на резолуцију о Сребреници. Хвала им. Зашто нису уложили вето када је реч о свим мисијама на Косову после 2006? Нису, него су дозволили да Косово шаље представнике на разне референдуме - Придњестровље, Осетију... Хтели су да и они имају свој посебан случај.
Мени је жао што смо ми на линији фронта, што немамо савезника ни у Русији и што као једна земља која је толико наклоњена Америци упркос бомбардовању, санкцијама и свему осталом, ми непрекидно доживљавамо шамаре.
И ово што се дешава у Македонији је - напад на Србију.
Реч је о америчком освајању Балкана.
РФ је подржавала улазак Балкана у ЕУ, али је Унија пропала на Балкану јер га није целог интегрисала: увели су Бугарску и Румунију, а на захтев Ватикана и Немачке ушла је Хрватска. То је све.
С друге стране, NATO је постигао све што је хтео: за Босну нису имали опцију бољу од ове, волели би да Србија буде у NATO, али да у Србији буде власт која је спремна да прихвати све.
Овде и имамо власт која се полако гради: ево, Чедомир Јовановић је рекао да Србија треба да уђе у NATO, равноправно са Косовом и да помогне стварању унитарне Босне.
Сад само чекам тренутак када ће и ова власт изгубити подршку Запада, па да се појави Јовановић, па да Црна Гора, Македонија и Босна буду земље у којима Срби немају никаква права, а у Србији, зна се: Војводина, Београд, Источна, Санџак, Јужна... то су све конфедералне републике, а ми подржавамо унитарну Босну.
Онда кад се деси радикализација, кукаће да им је крив Милошевић и Коштуница. Али, народ је сам крив: кад је Милошевић дао Крајину, нико га није ухапсио због издаје...
Диана Милошевић
(следи наставак - Владислав Јовановић и Милош Кнежевић)