Бабић: Кршљанин као звездознанац пише о профаним овоземаљским стварима

НА ТРИБИНИ „ФРАНЦУСКА 7” ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА САБРАНИХ ПЕСАМА И ПРЕПЕВА „РЕКА ЉУБАВИ”

  • Аутор Владимир КРШЉАНИН: Запад је протерао љубав из људског друштва у сферу приватности, баналности и сентименталности. А у нашем људском и божјем животу, љубав је у свему најважнија. Љубав ка Творцу и љубав ка ближњем као услов стваралаштва, хармоније, правде, лепоте. Ко себе воли више него ближњег, он је отпадник

          ОБИМНА књига сабраних песама и препева “Река љубави” Владимира Кршљанина (1960), који је иначе дипломирао и магистрирао астрофизику, представљена је на Трибини “Француска 7” у УКС.

          О овом делу, у издању “Просвете”, говорили су Срба Игњатовић, Горан Бабић, Драган Мраовић, Драган Миленковић и аутор.

          Подсетивши да је Кршљанин у минуле три деценије објавио три песничке књиге, Игњатовић је рекао:

          - Његово деловање, ако о деловању може да се говори, када је о поезији реч, очито је било “изван струја”. Обимна рекапитулација која је пред нама показује, међутим, да је Кршљанин у свом певању објединио два магистрална тока нашег песничког искуства: слободни и везани стих. Ако томе додамо да ова књига садржи и његове песничке препеве у распону од Пабла Неруде до Арсенија Тарковског, схватамо да је реч о темељном изазову којим се овај аутор обраћа читаоцима и тумачима.

          По песниковом убеђењу, љубав је извор живота, и земаљског и вечног и зато и извор самопожртвовања.

          - У свету, у самопожртвовање се кретало увек заветно, најпре пратећи Спаситеља, а код нас Срба на Косову, и 1389. и 1912, а у целом свету, опет у 20. веку, на који се ослањају и моје песме и препеви. Запад је протерао љубав из људског друштва у сферу приватности, баналности и сентименталности. А у нашем људском и божјем животу, љубав је у свему најважнија. Љубав ка Творцу и љубав ка ближњем као услов стваралаштва, хармоније, правде, лепоте. Ко себе воли више него ближњег, он је отпадник - рекао је Кршљанин за наш лист.

          ТРЕПЕРЕЊА ДУШЕ И ТЕЛА

          ПРЕМА речима Горана Бабића, збирка поштује хронолошки ред те љубав прати од младих дана:

          - Аутор данас није више додуше у првој младости, када је писање о љубавним темама нешто нормално, али он воли да изненади свог читаоца, па као звездознанац пише о профаним овоземаљским стварима, а као матори љубавник о младалачким заносима и треперењима душе и тела.

          http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BA%D1%83%D0%BB%...

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари