Бекер: „Квалитет“ је реч која сумира Новака...
ЂОКОВИЋЕВ ТРЕНЕР ЗА Л’ЕКИП КАЖЕ ДА ЈЕ СЕЗОНА СРПСКОГ ТЕНИСЕРА
МОЖДА И НАЈБОЉА У ИСТОРИЈИ
Новак Ђоковић и Борис Бекер
„Приказао је невероватну константност - одиграо је 83 меча и изгубио само пет, али што је још импресивније, није одиграо нити један лош меч. Лупам главу, али не могу да се сетим још једног играча који је приказивао такве партије. Реч која све то сумира јесте ’квалитет“, рекао је Бекер.
„Не говорим само о квалитету игре, него и о томе колико се он даје. Већ је освојио много тога, али и даље је гладан победа и напретка. Дубоко воли тенис - да није тако, не би улагао толико труд. Поносан сам што сам део његовог тима“, додао је легендарни Немац за Л’екип.
Јесу ли се његови ударци побољшали у последњих 12 месеци?
„Он нема избора - ако не напредује, други ће га престићи. Неопходно је да се константно додају нови елементи у игри, он треба да буде бољи у свим пољима, и технички такође. Новак игра агресивније, игра са више самопоуздања на мрежи, а чешће и преузима иницијативу форхендом, што му омогућује да повећа притисак на ривале“.
Посебно сте радили на тим аспектима игре?
„Све зависи од стања ума. Ако решиш да се држиш основне линије или ако одлучиш да мало раније хваташ лоптицу, мораш да разумеш какав ће то утицај имати на твог противника и његово позиционирање на терену. То је кључ свега - ако је Новак добро позициониран, лакше му је да брже завршава поене, а крајни резултат тога јесте мањи утрошак енергије, то је огромна разлика. Најбољи пример јесте волеј - Новак је бољи на мрежи јер сада до ње стиже брже“.
Да ли сада више разговарате о тактици него на почетку сарадње?
„Увек сам говорио о тактици, али право питање јесте - да ли он разуме шта ја желим од њега и да ли је задовољан тиме? То је највећи изазов. Али не бавим се само ја размишљањем, то је тимски рад, а ја сам само курир. Није било лако јер је Новак већ побеђивао са другачијим стилом игре, али је више времена проводио на терену. Са 22 године то је у реду, али данас то више није могуће. Наш задатак био је да учинимо да он прихвати сопствену еволуцију“.
Да ли се дешава да он није сагласан са тобом?
„Наравно“
Како се то догађа? После неког времена он дође и каже да си био у праву?
„Не дође да разговара са мном. Игра, победи и на крају меча ми дâ знак - намигне или покаже палац нагоре. Разумемо се“.
Много радите?
„Да, али квантитет је мање важан од квалитета. Мораш да радиш на ономе што је важно. Када си на врху, нема сврхе да радиш три сета - боље ради два, али на детаљима који су важни и праве разлику“.
Да ли се Новак икада умори?
„Наравно, и он је човек. Период после Вимблдона, Монтреал и Синсинати, био је тежак и физички и ментално, али успео је да се врати и да освоји Ју-ес опен. Искрено, не знам како је то учинио. Нисам видео никога јачег од њега, ни физички ни психички".
Да ли је финале Ју-ес опена био најважнији меч у сезони?
„Нисам сигуран... Заболео га је пораз у финалу Ролан Гароса од Стена, патио је. Није играо до Вимблдона и заправо је тек током турнира повратио осећај, да би на крају победио Федерера у финалу. Фантастично, свега неколико играча би имало петљу за тако нешто“.
Има ли простора за напредак?
„Наравно“.
На сервису?
„Не, не! Даћу вам пример. У недељу против Марија квалитет размена био је невероватан током 30 минута, играли су брзином од десет хиљада на сат и на 3:2 су обојица покушавали да дођу до даха. Али Енди није могао да издржи тај ритам, Новак се боље носио са тиме. Сада је циљ да се тај ниво одржи током читавог меча. Није идеја имати бољи форхенд, него имати бољи форхенд за сат и по, два. Радимо на томе на тренинзима и током почетних рунди турнира. У сваком случају, никада не правимо дугорочне планове у том смислу, можда само турнир-два унапред“, закључио је Бекер.