Грбићев „првенац” - Србија савладала Италију

СРБИЈА ЈЕ ОДЛИЧНОМ ИГРОМ СТИГЛА ДО ПРВЕ ПОБЕДЕ У ОВОГОДИШЊОЈ СВЕТСКОЈ ЛИГИ НА СТАРТУ ДРУГОГ ВИКЕНДА 26. ИЗДАЊА

Никола Грбић на рукама играча

Пезаро је град у ком је легендарни Никола Грбић забележио прву победу у званичним мечевима као селектор одбојкашке репрезентације Србије!

„Орлови“ су после два „егал“ меча у Бразилу, али и два пораза на старту Светске лиге, у петак касно увече по нашем времену били чврсто решени да новом селектору „трећа буде срећа“:

На старту другог викенда 26. издања СЛ: Италија - Србија 1:3 (25:22, 23:25, 24:26, 23:25), после 133 минута игре.

Колико је овај тријумф значио и момцима и Грбићу посведочила је слика после утакмице: Селектор високо у ваздуху, уз аплауз објективне публике, а било је 6.400 навијача у „Адријатик арени“! Историјском тренутку за српску одбојку прусуствовали су и наши легендарни мајстори ове игре, Горан Вујевић и Иван Миљковић, Грбићеви дугогодишњи саиграчи из репрезентације.

„Јако важна победа из много разлога, а можда је најважнији тај што смо победили јаког противника у гостима, после четири пораза заредом. Било је јако важно да 'сипамо бензин' и почнемо да побеђујемо, јер јесте важно играти добро, али ако играш добро и губиш, ти порази остају негде уписани...“, рекао је селектор Грбић и додао:

„Играли смо добро у Бразилу, и сад смо играли добро, а мислим да је жеља за победом била ствар која је пресудила у нашу корист, јер су сви сетови играни на разлику. Задовољан сам и приступом и игром, жељом пре свега, јер је дефинитивно то ствар која прави разлику у тренутку када још нисмо у такмичарској форми. С том жељом превазишли смо многе потешкоће“.

Србија је одличном игром стигла до прве победе у овогодишњој Светској лиги. Савладали су изабраници Николе Грбића, Италију у мечу у коме је Србија заслужено славила после боље игре током читавог меча. Јововић је сјајно од старта разиграо Подрашчанина и Лисинца, пријем је био добар, а луцидношћу су се истицали Петрић и браћа Ковачевић у нападу, уз Атанасијевића, који је и серверски био расположен. Србија је одлично играла и у одбрани, па је победа у Пезару резултат одличне игре и на техничком и тактичком плану.

Први меч против Италије почели су Јововић, Атанасијевић, Подрашчанин, Лисинац, Петрић, Урош Ковачевић и либеро Росић.

Почетак меча обележила је изједначена игра, да би Италијани после 4:4, серијом 4:0 на први технички тајм - аут отишли са вођством од 8:4. Није се Србија предавала, па је прво смањила на 9:7, па 11:10, а изједначење је уследило на 13:13. Играло се затим пожртвовано за сваки поен све до самог финиша, до резултата 21:21, када је Италија са два узатопна поена повела са 23:21 и приморала Николу Грбића да затражи 30 секунди одмора. После тајм - аута, повела је Италија 24:22, а затим ас сервисом Рандаца стигла до коначних 25:22 за предност од 1:0 у сетовима.

Италијани су боље почели други сет и повели са 4:1 и 5:2. Смањила је Србија на 5:4, а затим и изједначила на 7:7. Уследила је изједначенаа игра, да би Италија после 11:11 повела са 14:11, па је Никола Грбић тражио тајм - аут. После предаха, на сервис Подрашчанина, Србија је серијом 4:0 стигла до вођства од 15:14. Водила је Италија са 16:15, па Србија са 17:16, па Италија са 18:17 и 19:18, да би Србија поново стигла до предности при резултату 20:19. После 21:21, са два везана поена Србија стиже до 23:21, па 24:22. Искористила је Србија другу сет лопту за 25:23 за изједначење на 1:1 у сетовима.

Трећи сет је, као и претходна два, донео изједначену игру. Водила је Италија са 5:3, 8:6 и 9:7, а Србија са три узастопна поена преокренула на 10:9, па 13:11, а после тајм - аута Берута и на 14:11. На другом техничком тајм - ауту било је 16:14 за Србију, а после неколико изједначења Италијана и неколик предности Србије од два поена било је 20:18. Повела је Србија са 22:19, па 24:21, али су Италијани успели да анулирају све три сет лопте. Ипак, Србија је реализовала четврту сет лопту за 26:24 и повела са 2:1 у сетовима.

У четвртом сету Италија је водила до 5:4, када је Србија серијом 3:0 стигла до предности од 7:5, па 11:7 и 16:11 на другом техничком тајм - ауту. Водила је затим Србија са 17:11 и 18:12, а онда дозволила Италијанима да освоје четири поена у низу и смање на 18:16. Одржавала је Србија разлику, а финишу повела са 23:19, да би Италија смањила на 23:22. Ипак, Србија је реализовала другу меч лопту за коначних 25:23 и тријумф од 3:1.

РТС 2 и ТВ Арена Спорт 1 ће директно преносити други меч између Србије и Италије, који ће се одиграти у недељу, 7. јуна од 18,00 часова у Болоњи.

ТАБЕЛА:
        1. БРАЗИЛ 3 3 0 9:4 8
        2. ИТАЛИЈА 3 2 1 7:5 6
        3. СРБИЈА 3 1 2 6:7 4
        4. АУСТРАЛИЈА 3 0 3 3:9 0

Финални турнир XXVI Светске лиге 2015. одиграће се од 15. - 19. јула у Рио де Жанеиру, у Бразилу. На Финалном турниру ће играти шест репрезентација: Бразил (организатор), по две првопласиране селекције из А и Б групе и победник Финалног турнира ИИ дивизије. Уколико Бразил освоји једно од прва два места у А групи, на Финалном турниру ће играти трећепласирана селекција из А групе.