Због осетљивости косовског питања, желимо аутономију какву има Војводина
ДРУГИ ПИШУ
Муфтија Зукорлић не одустаје од циља ради којег је већ организовао свој `АВНОЈ`
- Обнова аутономије Санџака је сасвим нормалан слијед јер су дефинитивно потопљене идеје о равноправности свих грађана у Србији
- До аутономије ћемо доћи мирним путем, тоталним пацифизмом
- Немамо противљење оснивању представништва у Бриселу, Истанбулу, Сарајеву, Вашингтону, што је довољно за почетак
ДАВНО је један хришћански беседник говорио да код црквених лидера вера мора да буде тврда као гранит, а речи меке као памук, али та мекоћа се никако не проналази у наступима муфтије Муамера Зукорлића, који се све више посматра као политичар и заговорник нове аутономије у Србији. Нове полемике у јавности изазвао је када је Бошњачко национално вијеће, које предводи, саопштило да ће бојкотовати предстојећи попис становништва. У саопштењу БНВ се оставља могућност учешћа на попису само уколико буде омогућено учешће представника БНВ у свим телима за спровођење и контролу пописа, као и уколико се одштампају нови обрасци на босанском језику и латиничном писму. Тај потез је само један од корака у све оштријој борби за аутономију Санџака.
„Обнова аутономије Санџака је сасвим нормалан слијед јер су дефинитивно потопљене идеје о равноправности свих грађана у Србији у које смо ми повјеровали 2000. године, прије свега на конкретном понашању Зорана Ђинђића“, каже муфтија Зукорлић за НИН. „Посљедњих година смо се увјерили да те идеје немају више будућност, дискриминаторско понашање режима је све жешће овдје у Санџаку, прије свега над Бошњацима, и схватамо да напори да постанемо равноправни грађани ове земље нису успјели. Ми вјерујемо да је аутономија Санџака један од тих механизама који ће допринијети да Бошњаци у Санџаку, као и сви други грађани, не брину да ли ће опет неком пасти на ум неки прогон, присилно исељавање, нека претрага оружја, нека врста обрачуна, или не дај боже геноцида. До аутономије ћемо доћи мирним путем, тоталним пацифизмом, подизањем свијести грађана, изградњом аутономије у сваком човјеку и осјећаја да сте своји на своме. Грађани Србије немају никаквих разлога за забринутост јер за аутономију какву тражимо не би било потребе ни да се мијења Устав, јер у садашњем уставу пише да постоје двије аутономије и да се могу постојеће укидати и нове формирати.“
Ви бисте, дакле, да добијете аутономију коју Косово има данас?
Због осјетљивости косовског питања ја бих прије рекао да желимо аутономију какву има Војводина.
А како ви одлучујете да постанете и политички лидер?
Прилике су се овдје драматично погоршале 2007. године када је режим предвођен Коштуницом и његовим партнером Угљанином извршио агресију на Исламску заједницу....
Ако је веровати америчким дипломатским депешама које се ових дана објављују, баш у том периоду је Борис Тадић имао тајни сусрет са вама на којем вас је подржао? Зашто сте после одласка Коштунице додатно радикализовали политичко деловање?
То је био други део приче који доводи до додатног разочарања. Након ове временске дистанце од четири године закључујемо да су улоге биле подијељене тако да су Угљанин и Коштуница преузели формалну улогу експонирања у непријатељству према Исламској заједници, док су Тадић и Љајић требали то прећутно да прихвате, само што је због блиских односа које смо имали прије требало оставити утисак да они нису за то, али они немају извршну власт па нам не могу помоћи.
Шта ћете ви или ваша опција радити после наредних избора? Улазите у владу или остајете њен оштри противник?
Ја нећу бити непосредни политички експонент у тој политичкој игри, али сам свакако јако заинтересиран за изборе и вјерујем да ће то бити референдум на којем ће народ одлучити између робовског пробеоградског статуса Бошњака и слободарског просанџачког концепта. Вјерујем да ћемо елиминисати маневарски простор режима који говори - чекајте, ми имамо изабране представнике Угљанина и Љајића који имају легитимитет и они се не слажу с вама. Убијеђен сам да ћемо имати потпуно чисту ситуацију, имаћемо на једној страни народ и његове представнике и на другој страни власт, односно Београд.
Када кажете да има још времена за дијалог, да ли упозоравате да можете додатно радикализовати реторику и понашање у будућности?
Ово наше понашање је изазвано, оно није план, стратегија коју смо ми имали 18 година и чекали прилику, јер да смо хтјели било какву дестабилизацију овог простора, зар то није било лакше за вријеме рата у Босни, на Косову, када је требало само мало да се све претвори у пожар. У извјештајима и војске и полиције, свих органа из тог времена, стоји да је Исламска заједница главни фактор стабилности. Али ми смо просто натјерани да подигнемо глас, да кажемо да желимо да будемо равноправни грађани ове државе, да се не можемо никада помирити да у ватрогасној служби у Новом Пазару имате 62 запослена, а од тога су само двоје Бошњаци, и то у граду који има преко 85 посто Бошњака. У полицији и правосуђу имате испод 30 посто Бошњака, и ви ме питате гдје видим дискриминацију. Па на свакоме углу, на свакоме кораку је видим.
Веома сте оштро реаговали на појаву групе студената, представљених као Отпор Санџака, који вас критикују. Да ли постоји могућност да неког вашег противника не оптужите да је агент ДБ-а, БИА, плаћеник или део неке завере?
- Постоји могућност.
Али из ваших наступа се то ретко види?
Имали смо сада манифестацију Фестивал ислама, током којег се на трговима свих општина окупљало од 500 до неколико хиљада људи, који је окончан ноћном молитвом у три сата ујутру, у којој је учествовало између 10.000 и 15.000 људи. То је догађај који се никад није десио у Европи, али није забиљежен ни у једном београдском медију. Али су сви медији, ко на дугме, објавили некакав непотписан памфлет гдје је некаква фантомска организација нешто замјерила муфтији. Који то озбиљни медији на свијету преносе поруке из непотписаних памфлета? Прича се о мојој деспотији, иако немам ни републичку ни локалну власт, немам никакав утицај ни на једну државну институцију. Када Свебошњачки сабор усвоји декларацију и обрати се Београду, ми не добијемо никакав одговор владе, предсједника, нама одговарају невладине организације иако нису ни поменуте у декларацији. То значи да режим, који је већ ставио невладине организације на своје јасле, њих користи за обрачун са противницима. И по чему је Соња Лихт, представница невладине организације, када је и формално у власти, у министарству вањских послова и неформално закачена на све државне фондове?
Најавили сте оснивање представништва у Бриселу, Истанбулу, Сарајеву, Вашингтону. Имате ли подршку и разумевање у међународним круговима за ваше захтеве?
Немамо противљење, што је довољно за почетак. Међународна заједница не функционише тако што ви тражите подршку па да кренете у неку причу, они превасходно штите интересе својих држава, институција које представљају и никада вам неће рећи - радите то, то је добро, они ће вас пратити и уколико ви покажете своју озбиљност, одлучност, упорност, онда на крају можете рачунати на дјелимичну или потпуну подршку.
Један страни дипломата ми је рекао да то ваше понашање увек тумачи као неки одговор Бошњака на понашање Додика у Босни. Како догађаји у Босни утичу на ваше деловање?
За нас јесте битна Босна као наша етнички матична земља, за нас јесте битно да она буде јединствена и успјешна држава и то је дио нашег националног интереса, али је за нас пресудно како се Београд опходи према нама. Наравно да смо узнемирени непринципијелним понашањима на релацији Београд - Бањалука, која опет успостављају различите стандарде у поштивању суверенитета држава, али наше понашање је увијек одговор на понашање Београда према Бошњацима у Србији.
Разговарао: Батић Бачевић