Вулин у Казању: БРИКС има историјску обавезу да оправда наду коју је пробудио
ГЛУПО ЈЕ МИСЛИТИ ДА СЕ РУСИЈА МОЖЕ ИЗОЛОВАТИ, А СРБИЈИ ОДУЗЕТИ ПРАВО ДА САМА БИРА ПРИЈАТЕЉЕ
* «Неограничена власт једне силе показала се као велики злочин када је НАТО 1999. године извршио агресију на Србију. НАТО тада није питао ни Уједињене нације ни било кога од вас, сила је била довољно оправдање. НАТО је тада покушао да убије Србију, али Србија је преживела. Ипак, успео је да убије међународно право. Међународно право није преживело»
* „Након Другог светског рата веровали смо да се потомци немачких злочинаца стиде злочина својих предака. Нажалост, касно смо схватили да се они не стиде злочина својих предака већ се стиде пораза својих предака и због тога врше ревизију резултата Другог светског рата и траже реванш, траже поновну поделу света“
* «Сви ми овде присутни можемо очекивати личну и политичку освету Глобалног Запада, али нико не може да очекује од нас да прихватимо да је право Запада да нас кажњава и да нам суди. Верујем да ће грађани Србије, већ за неколико година, имати прилику да својом слободном политичком вољом определе свој даљи пут и да се одреде и према БРИКС-у. А што се Србије тиче, тамо где је слобода тамо је и Србија
________________________________________________________________
ПОТПРЕДСЕДНИК Владе Републике Србије Александар Вулин, који је као лични изасланик председника Александра Вучића предводио делегацију Србије у Казању, учествовао је у пленарној седници Самита БРИКС-а којом је председавао председник Руске Федерације Владимир Путин.
Вулин је, обраћајући се учесницима Самита БРИКС-а, пренео поздраве председника Вучића и изразио захвалност руском председнику што је омогућио Србији да се обрати на великом и важном скупу.
Потпредседник Владе је истакао да се свет мења и да нас је униполаран свет довео до прага глобалног уништења.
«Неограничена власт једне силе показала се као велики злочин када је НАТО 1999. године извршио агресију на Србију. НАТО тада није питао ни Уједињене нације ни било кога од вас, сила је била довољно оправдање. НАТО је тада покушао да убије Србију, али Србија је преживела. Ипак, успео је да убије међународно право. Међународно право није преживело», поручио је потпредседник Владе.
Вулин је нагласио да БРИКС има историјску улогу да поврати изгубљену равнотежу и успостави поново систем јасних међународних правила, да окупи слободне људе и успостави правила која ће нас сачувати од свеопштег уништења.
"Након Другог светског рата веровали смо да се потомци немачких злочинаца стиде злочина својих предака. Нажалост, касно смо схватили да се они не стиде злочина својих предака већ се стиде пораза својих предака и због тога врше ревизију резултата Другог светског рата и траже реванш, траже поновну поделу света.
- Нису свет на ивицу глобалног сукоба довеле сиромашне земље или земље у развоју Азије и Африке, већ НАТО савез и најбогатије земље Запада. Да није било политике лажи деценијама уназад, свет данас не би био на ивици глобалног рата. Да није било лажног обећања да се НАТО неће ширити на исток, Србија не била бомбардована и данас НАТО пакт не би био на границама Русије где је чврсто обећао да неће бити. Да није било лажи да ће се Мински споразум поштовати - не би било ни сукоба у Украјини. Да није било лажи да ће се Бриселски споразум са Србијом поштовати, Срби не би били данас најобесправљенији народ у Европи." – рекао је Вулин.
«Глобални југ и Глобални запад нису географске одреднице, да јесу не би Србија била бомбардована као земља у срцу Европе. Глобални југ и Глобални запад су лозинке за скуп вредности које нас одређују и разликују. Нас за овим столом окупљају заједничке вредности а не границе или географија. Униполарни свет не признаје слободу за било кога ко не припада елити Запада», оценио је Вулин.
«Говорили смо о економском развоју. Не може бити економског развоја без предуслова слободе. Нема успешног роба и нема богате колоније“, истакао је потпредседник Владе и указао на то да БРИКС има историјску обавезу да оправда наду коју је пробудио, да успостави своје институције и понуди савез равноправних.
Према његовим речима, БРИКС треба да понуди рад на јачању сарадње у областима енергетике, пољопривреде, здравства, али и безбедности кроз сарадњу служби у области борбе против тероризма, свих облика екстремизма, као и свих облика "обојених револуција" којима колективни Запад поништава сваку демократску вредност и на власт доводи послушнике који од својих земаља добровољно праве колоније.
Шеснаести Самит БРИКС-а је показао да нада у бољи свет јесте могућа, баш као што је показао да је веома глупо мислити да се Русија може изоловати, да се Кина може уплашити или да се Србији може забранити да сама бира своје пријатеље, поручио је Вулин.
«Сви ми овде присутни можемо очекивати личну и политичку освету Глобалног Запада, али нико не може да очекује од нас да прихватимо да је право Запада да нас кажњава и да нам суди. Верујем да ће грађани Србије, већ за неколико година, имати прилику да својом слободном политичком вољом определе свој даљи пут и да се одреде и према БРИКС-у. А што се Србије тиче, тамо где је слобода тамо је и Србија.
То од нас могу да науче и много већи и много моћнији", поручио је на крају потпредседник Владе Србије Александар Вулин.