Вулин: НАТО је 1999. покушао да убије Србију - ја сам лакмус тест за независност Србије

У ИНТЕРВЈУУ НЕМАЧКОМ „ЈУНГЕ ФРАЈХАЈТ“: НЕЋУ ПРЕСТАТИ ДА СЕ ЗАЛАЖЕМ ЗА УЈЕДИЊЕЊЕ СРПСКОГ СВЕТА

Александар Вулин

* Не допуштамо да нам се објашњава да су границе Украјине свете, а границе Србије нису, и да би због граница Украјине требали да будемо непријатељ Русије која на међународном плану подржава нашу борбу за поштовање наших граница. Нека ЕУ води рачуна да Србија свој европски пут не заврши чланством у БРИКС

          * Србија би била неодговорна када не би размотрила све могућности БРИКС земаља и могућност приступа тржиштима и финансијама БРИКС-а. Земље БРИКС-а од Србије не траже никакве политичке концесије. ЕУ води другачију политику и требало би да размисли о томе, како се европски пут Србије, због политике уцена и условљавања, не би завршио чланством у БРИКС-у

____________________________________________________________

          НЕЋУ мењати своју политику и нећу престати да се залажем за уједињење Срба, српског света, војну неутралност и најтешње односе са Русијом и Кином, изјавио је потпредседник Владе Србије Александар Вулин у интервјуу за немачки Јунге Фрајхајт (Junge Freiheit).

          - За разлику од САД и НАТО-а, Русија и Кина нас нису бомбардовале нити су од нас захтевале да признамо Косово или да се одрекнемо Републике Српске - изјавио је Вулин и додао "у мери у којој би Србија изгубила своју независност и постала колонија без сопствених интереса, могао би да се смањи и мој политички маневарски простор. Докле год је Србија независна, постојаће простор за моје деловање. Ја сам лакмус тест за независност Србије."

          У тексту "Приступање ЕУ није једина опција за Србију" Вулин је истакао да је евроскептик, али да је владајућа коалиција у Србији чврсто решена да постане чланица ЕУ.

          - Ми ћемо то и даље чинити, али нећемо престати да се бринемо о својим интересима. Звучи себично, али учили смо од најбољих. Наша дугогодишња сарадња са ЕУ је донела очигледне резултате. Захваљујући храбрости председника Србије Александра Вучића, Србија није увела санкције Русији зато наша земља води и независну економску политику - напоменуо је Вулин.

          Вулин је истакао да је Србија војно неутрална земља и да не дозвољава да буде уплетена у сукобе других сила.

          - Не допуштамо да нам се објашњава да су границе Украјине свете, а границе Србије нису, и да би због граница Украјине требали да будемо непријатељ Русије која на међународном плану подржава нашу борбу за поштовање наших граница. НАТО је 1999. године покушао да убије Србију, али је тиме убио међународно право. Сви живимо са тим злочином, али Србија не сноси никакву кривицу - поручио је Вулин.

          Говорећи о стратешким предностима које Србија види у евентуалном чланству у БРИКС-а Вулин је изјавио да је БРИКС и даље економска платформа без чврсте структуре, али да је снага чланица и њихов економски потенцијал толико велики да је БРИКС постао права алтернатива ЕУ.

          - Србија би била неодговорна када не би размотрила све могућности БРИКС земаља и могућност приступа тржиштима и финансијама БРИКС-а. Земље БРИКС-а од Србије не траже никакве политичке концесије. ЕУ води другачију политику и требало би да размисли о томе, како се европски пут Србије, због политике уцена и условљавања, не би завршио чланством у БРИКС-у - рекао је Вулин.

          Напоменуо је и да је Европа зависна од руских енергетских извора, због чега увоз енергије из Русије расте из године у годину и да је минирање гасовода "Северни ток 2" извршено како би се ослабила њемачка економија и уништила њена конкурентност, која је деценијама била већа захваљујући куповини јефтиног руског гаса уз помоћ економских и политичких мјера.

          - Ћутање ЕУ и Немачке у вези са разарањем "Северног тока 2" показује да је ЕУ скуп територија, а не држава - оцијенио је Вулин.

          Упитан о односима Србије и Немачке, имајући у виду губитак гласова традиционалних партија у Немачкој, Вулин је нагласио да Србија не критикује избор грађана ниједне земље, а нарочито не када су у питању грађани Немачке.

           - Ко смо ми да кажемо Немцима кога да бирају? Немачке дипломате и политичари често коментаришу наше изборе, али ми то не чинимо у односу на грађане Немачке. Наравно, сарађиваћемо са сваком странком коју су изабрали грађани Немачке, а ја лично верујем да би и АФД и Савез Саре Вагенкнехт требало што боље да се информишу о Србији, о нашим проблемима и ставовима, и ја се радујем тој прилици - навео је Вулин.


 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари