Вучић: Ердоган у Београду – ово је посета једног од најутицајнијих државника савременог света

ТУРСКИ ЛИДЕР ПРЕТХОДНО БИО У СРБИЈИ У СЕПТЕМБРУ 2022. И ОКТОБРУ 2019. ГОДИНЕ

* Председник Србије: Турска и Србија имају дугу историју сарадње, а управо овакви сусрети пружају прилику за продубљивање тих веза, посебно у области безбедности и економије

* ВУЧИЋ: Немам шта да кријем, говорили смо о односу који ЕУ има према нашим земљама, имао сам много тога да научим од председника Ердогана и верујем да ће од овог разговора имати много користи грађани Србије

* ЕРДОГАН: Са својим великим пријатељем Вучићем рзговарао сам о политичким и економским темама, као и одржању мира, посебно о БиХ која је врло рањива. Желео бих да стигнемо до 5 милијарди робне и трговинске размене. Наш однос са Србијом је такав да можемо да кажемо "златно доба"

______________________________________________________________

           ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић дочекао је данас испред Палате Србија председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана уз највише државне почасти.

           Турском председнику је приређен свечани дочек уз почасни строј Гарде и уз интонирање химни Турске и Србије.

           Поред Вучића, председника Турске дочекали су и премијер Милош Вучевић, као и министри у Влади Србије.

           Вучић је на церемонији свечаног дочека председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана истакао да је Турска један од најважнијих инвеститора у Србији и да ће разговарати о новим пројектима и улагањима, инфраструктурним пројектима, енергетици и трговинској размени, што је од огромног значаја за нашу земљу, посебно у овим тешким глобалним економским приликама.

           Поручио је да је ово посета једног од најутицајнијих државника савременог света, да је за Србију увек велика част, а посебно у времену у којем је глобална сцена обележена изазовима, како политичким, тако и економским, што додатно наглашава њен значај.

           "На политичком плану, ова посета даје замах јачању односа између наше две земље, чиме доприноси стабилности на Западном Балкану, региону који је неретко кроз историју бивао оптерећен сукобима и напетостима, жељан мира и истинског просперитета. Турска и Србија имају дугу историју сарадње, а управо овакви сусрети пружају прилику за продубљивање тих веза, посебно у области безбедности и економије", објавио је Вучић на свом Инстаграм профилу.

           Напоменуо је и да је економија још један од кључних аспеката ове посете.

           „Зато је ова посета важна за нас, јер представља значајан корак ка јачању билатералних веза у изазовним временима, јачајући платформу за будући дијалог и сарадњу, као кључних фактора за мир и стабилност на Балкану", написао је председник Србије.

           Након свечаног дочека уследио је састанак двојице председника.

           Затим je одржана четврта седница Високог савета за сарадњу између Републике Србије и Републике Турске предвођена председницима Вучићем и Ердоганом.

           Србија и Турска потписале су данас 11 различитих споразума и меморандума о међусобној сарадњи у присуству  председника Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана.

           Меморандум о разумевању између Министарства унутрашњих послова Републике Србије и Министарства унутрашњих послова Републике Турске - Агенције за управљање катастрофама и ванредним ситуацијама у области управљања катастрофама и ванредним ситуацијама, потписали су потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и председник АФАД-а Окај Мемиш.

           Меморандум о разумевању о сарадњи у областима рада, запошљавања и социјалне сигурности између Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије и Министарства за рад и социјалну сигурност Републике Турске, потписали су министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић и министар иностраних послова Хакан Фидан.

           Меморандум о разумевању између Министарства привреде Републике Србије и Министарства индустрије и технологије Републике Турске,потписали су министарка привреде Адриана Месаровић и министар индустрије и технологије  Мехмет Фатих Кадззир.

           Меморандум о разумевању између Министарства рударства и енергетике Републике Србије и Министарства енергетике и природних ресурса Републике Турске у области енергетске транзиције, потписали су министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић и министар енергетике и природних ресурса  Алпарслан Бајрактар.

           Потписана је и  Одлука број 1/2024 Заједничког комитета установљеног Споразумом о слободној трговини између Републике Србије и Републике Турске о измени Споразума о слободној трговини између Републике Србије и Републике Турске заменом Протокола ИИ о дефиницији појма "производи са пореклом" и методама административне сарадње, а потписници су министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић, министар унутрашње и спољне трговине и министар трговине Турске Омер Болат.

           Меморандум о разумевању између Министарства спорта Републике Србије и Министарства омладине и спорта Републике Турска у области спорта, потписали су министар спорта Зоран Гајић и министар омладине и спорта Осман Ашкин Бак.

           Меморандум о разумевању у области омладине између Министарства омладине и туризма Републике Србије и Министарства омладине и спорта Републике Турске,потписали су министар туризма И омладине Хусеин Мемић и његов колега Осман Ашкин Бак.

           Меморандум о разумевању у области медија и информисања између Министарства информисања и телекомуникација Републике Србије и Директората за комуникације председништва Републике Турске, потписали су министар информисања И телекомуникација Дејан Ристић и председник Директората за комуникације Председништва Републике Турске Фахретин Алтун.

           Протокол о сарадњи између града Београда Република Србија и градске општине Газиантеп Република Турска, потписали су градоначелник Београда Александар Шапић и градоначелница Газиантепа Фатма Шахин.

           Протокол о сарадњи између Државног архива Србије и Директората Државних архива Председништва Републике Турске, потписали су директор Државног архива Србије Мирослав Перишић и директор Директората Државних архива Председништва Републике Турске Мухамет Ахмет Токдемир.

           Академски меморандум о разумевању између Историјског института Београд и Ататурковог врховног савета за културу, језик и историју Турског историјског друштва Републике Турске,потписали су директор Историјског института Београд Александар Растовић и председник Турског историјског друштва Јуксел Озген.

           - Желео бих још једном да пожелим добродошлицу председнику Ердогану... Немам шта да кријем, говорили смо о односу који ЕУ има према нашим земљама, имао сам много тога да научим од председника Ердогана и верујем да ће од овог разговора имати много користи грађани Србије.

           Турска и Србија имају добре економске односе, уседмостручили смо размену, рекао је Вучић говорећи како је расла вредност наше размене за коју је Ердоган једном приликом рекао да треба да достигне пет милијарди евра. Председник је говорио о туризму, нашој авионској линији и нагласио да у најкраћем року треба да се успостави тим који би темељно и стратешки радио на унапређењу у области војне и одбрамбене индустрије.

           - Разговарали смо и о ситуацији на Балкану и саслушао сам председника Ердогана који се увек залагао за мир на Балкану и који је јасно говорио о ситуацији у БиХ и подршци коју дајемо интегритету БиХ и интегритету Српске у оквиру БиХ, да неко не би лажно тумачио нашу политику, додао је Вучић који је претходно нагласио важност турских инвеститора попут Текласа у Владичином Хану захваљујући којем тај град опстаје а у којем ради 1.779 наших радника.

           Турски председник је потврдио да је са својим великим пријатељем Вучићем говорио о политичким и економским темама, као и одржању мира, поменувши БиХ која је врло рањива, али и о ситуацији на Блиском истоку позвавши Израел да обустави своје акције.

           Ердоган је такође говорио о достизању цифре од 5 милијарди робне и трговинске размене.

           - Желео бих да се захвалим председнику Вучићу, мом пријатељу, на гостопримству, које сам осетио. Потписали смо неколико споразума који ће додатно јачати уговорне обавезе између нас. Наш однос са Србијом је такав да можемо да кажемо "златно доба". Економски односи су оно што управља нашим односима. Решени смо да заједничким напорима корачамо у том правцу. Надамо се да ће број туриста из Србије у Турску бити већи. Запошљавамо 960.000 људи у Србији.

           - Драги пријатељ, господин Вучић, игра велику улогу у успостављању ове климе. Још једном смо подвукли значај мира и стабилности на Балкану. Још једном смо потврдили нашу решеност да заштитимо стабилност у БиХ. Ја сам много пута подвукао колико Србија игра конструктивну улогу. Оно што се тренутно дешава на Блиском истоку, такође, је била тема. Крајње време је да се зауставе напади Израела. Охрабрио бих остале да званично прихвате Палестину као државу. Током билатералних разговора смо се фокусирали на политичким, економским, турситичким, темама везаним за одбрану... Надамо се да ће донете одлуке бити плодотворне - рекао је Ердоган.

           Вучић је изјавио да Србија и Турска имају велики простор за сарадњу у области војне индустрије, као и да су недавно после дуго времена обновљене наше извозне дозволе за Турску.

           "Ја сам веома захвалан председнику Ердогану на томе што је данас  одлучно саопштио својим сарадницима у ком смеру треба да се одвијају наши односи. Наравно да је турска војна индустрија значајно снажнија него наша, али без лажне скромности желим да кажем да наша војна индустрија није за потцењивање и није за занемаривање такође. И у тим оквирима ми имамо простор за велику сарадњу у будућности", рекао је Вучић одговарајући на питање новинара о сарадњи две земље у тој области.

           Ми смо недавно први пут после дуго времена обновили наше извозне дозволе за Турску, рекао је Вучић и додао да смо зато  један значајан део граната извезли на турско тржиште.

           "Ја имам велико поверење у Реџепа Тајипа Ердогана и у његов однос према миру и стабилности. Ја мислим да је ово нешто у чему и једна и друга страна могу само да добију. Ми имамо много идеја и већ смо саставили добар део нашег тима. Шта је то што нам је потребно од турске стране, али имамо идеје шта је то што сматрамо да заједничким снагама можемо да развијамо у будућности", рекао је Вучић.

           Он је рекао да смо очигледно данас добили мање критике управо због тога што смо после Пољске земља са највећим војним буџетом у целој Европи,  у односу на буџет и на будући домаћи производ.

           „Дакле, Пољска па Србија у целој Европи. Тако да ми морамо да развијамо нашу војну индустрију и војску. Знам ја шта су наши циљеви, али знам колико је важно да имамо снажну одбрамбену индустрију да бисмо сачували мир. И када сто пута кажем некоме да нас не интересују ратови, али да морамо да имамо довољно снаге да бисмо могли да одвратимо свакога, људи као да то не желе да чују, већ увек нешто друго помисле", нагласио је Вучић.

           Поручио је да је веома озбиљан када изговара те речи пред председником Турске.

            "Јер ја не могу да изиграм поверење ни његово, нити многих других људи са којима радимо, али ја знам да морам да чувам Србију, знам да морам да бринем о Србији и знам да морам да бринем о њеној будућности", рекао је Вучић.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари