Шта значе Николићеве речи: ако нам затраже Косово - нећемо у ЕУ?

НЕ СИПАЈУ СЕ У ПАЛМИН ТРАКТОР, АЛИ ПРЕКИДАЈУ ТАДИЋЕВО „СЛОБОДНО ПАДАЊЕ“

        ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић већ је изговорио речи које су многи очекивали и од Бориса тадића па нису дочекали: ако нам затраже Косово и Метохију - нећемо у Европску унију.

       Тиме је свој председнички курс довео на тачку са које је пред изборе наступио на митингу у Косовској Митровици. Тиме је „аконтирао“ и најважнију ствар државне платформе за КиМ.

       Водеће земље ЕУ већ су се видљиво накострешиле. Још се не оглашавају ни Ангела Меркел, ни Дејвид Камерон, ни Франсоа Оланд. Тако је то увек на почетку. Али, зато кроз осмехе реже и Карл Билт и Мирослав Лајчак...

       Кад се појави николићевска платформа - биће тога још. И са највиших нивоа.

       Зато су Факти питали: шта стварно значе Николићеве речи „ако нам затраже Косово - нећемо у ЕУ“? Шта Србија са њима потенцијално добија, а шта ће све - са данашњим „цивилизованим“ Западом - сигурно губити?

       Шта може да буде крајњи салдо, поготово што је „Николићев гард“ дошао после деценије београдског попуштања управо онима који Србији отимају њену свету земљу...

Слободан АНТОНИЋ, социолог, политички аналитичар

 

Платформа која обнавља идеју

„суштинске аутономије“

  • Позитивно је што Србија поново показује иницијативу и што се активно укључује као неко ко тражи решење. У време дипломатије Бориса Тадића Србија је углавном била само у дефанзиви

       РЕЧ је о платформи која обнавља идеју суштинске аутономије, с тим што се сада помињу модели Валоније у Белгији и Јужног Тирола.

       Подсетићу да је 2007.године влада Војислава Коштунице, заједно са тадашњим председником Борисом Тадићем, изашла са идејом суштинске аутономије по моделу Хонг-Конга, а помињан је и модел Аландских острва у Финској.

       Та врста политике према Косову има две стране. Позитивна страна је што Србија поново показује иницијативу и што се активно укључује као неко ко тражи решење.

       У време дипломатије Бориса Тадића Србија је углавном  била само у дефанзиви и одговарала на туђе иницијативе и импетусе који су долазили са Запада. Са друге стране, питање је на какву ће реакцију то да наиђе у ЕУ и Вашингтону, а нарочито код косовских Албанаца.

       Већина земаља ЕУ је признала независност, као и САД, а Албанци сматрају да је њихова сецесија готова ствар, па се поставља питање - зашто би они правили корак назад и седали за преговарачки сто да би разговарали о суштинској аутономији, макар и по моделу Валоније или Јужног Тирола...

Смиља АВРАМОВ, стручњак за међународно право, члан Сената Републике Српске

Не може ЕУ бити изнад Уједињених нација!

  • Ово што је рекао Николић је најава нове платформе - одрицање од онога „Европска унија нема алтернативу“. У политици и дипломатији алтернативе увек има  

       СРБИЈА је члан УН, а Повеља УН гарантује територијални интегритет свим својим чланицама. Према томе, поставља се питања ко има приоритет: да ли ЕУ као регионална организација или УН?

       Ни у ком случају, приоритет не могу имати регионалне организације него Повеља Уједињених нација!

       Према томе, на основу општих правних принципа и Повеље УН ми смо ти који имамо суверенитет над Косовом и Метохијом, а имамо уговоре после Првог и Другог светског рата где се као гаранти појављују велике силе. Дакле: ми не можемо Косово изгубити тек на основу неких тамо нагађања Европске уније, већ би била потребна међународна конференција свих оних сила које су гарантовале то, а ми смо победничка сила у Првом и Другом светском рату. Према томе, ствар је много компликованија него што то штампа приказује.

       У сваком случају, ово што је рекао Николић јесте најава нове платформе - а то је одрицање, односно одустајање од онога „Европска унија нема алтернативу“.

       Ми као и цео свет увек имамо алтернативу. У политици и дипломатији алтернативе увек има.  

Владислав ЈОВАНОВИЋ, бивши шеф југословенске дипломатије

 

Западна политичка агресија на Србију

- још траје

  • Једини начин да се заустави ова лавина понижавања и уцењивања Србије је да се ЕУ и њен старији брат Америка врате на почетак и да се изјасне да ли желе да преговарају са Србијом у њеним целокупним границама или не. Од тога треба да зависи наше даље кретање или некретање према ЕУ

       НИКОЛИЋ је учинио нешто са закашњењем од 12 година - нешто што је требало да уради прва влада после 5. октобра, а то је да изјави да Србија жели да буде члан ЕУ, али само под истим условима као што су примљене и све друге земље.

       Што значи: под својим пуним интегритетом и суверенитетом.

       Да је то тада учињено, не бисмо имали све ове муке са ЕУ, јер је она од 5. октобра била охрабрена ставом да ми не држимо толико до Косова и Метохије и да у односима са нама могу да се постављају и на увредљив начин - да игноришу постојање наше јужне покрајине у оквиру Србије.

       Велике грешке су учињене изјавама “ЕУ нема алтернативу“ и „и Косово и ЕУ“. Те крилатице су биле магле које су прикривале одговорност наших челника у тим годинама и њихову неспремност да се јасно заложе за поштовање територијалне целовитости и суверенитета Србије и да само са тих позиција преговарају о чланству Србије у било којој организацији.

       Над Србијом је - поред ваздушне агресије - извршена и политичка агресија западних земаља, које сад желе да се Србија на  двостепен или тростепен начин сагласи са „новом реалношћу“и да поштује територијални интегритет тзв нове државеКосово.

       Хоћу да верујем да ће оно што је рекао Николић бити садржано у новој платформи о којој ништа не знамо, а која се најављује већ недељама, да не кажем месецима. Једини начин да се заустави ова лавина понижавања и уцењивања Србије је да се ЕУ и њен старији брат Америка врате на почетак и да се изјасне да ли желе да преговарају са Србијом у њеним целокупним границама или не. Од тога треба да зависи наше даље кретање или некретање према ЕУ.

       Уопште ме не изненађује што Владимир Глигоров „звони на узбуну“ да је нова власт у Србији већ одустала од ЕУ, а да јој је Косово само изговор за то . Прво, зато што је он син оца који је учествовао у растурању заједничке земље, а друго што је он велики симпатизер ЛДП који је признао независност Косова  (чак не признаје Устав Србије, а учествује у политичком систему Србије, што је једна нелогичност).

       Глигоров је настављач политике свога оца која је 20 година била окренута против Србије.  

Мр Владимир ДИМИТРИЈЕВИЋ, публициста

 

Косово мора постати чворна тачка

односа према свима у свету

  • Искрено се надам да Николић заиста мисли оно што је рекао. Тиме би доказао да није политикант, него државник. Његов чврст став, као и чврст став Владе аутоматски би значио и измену односа империјалне целине зване САД-ЕУ-НАТО према нама, управо зато што та империјална целина нема никаквог поштовања према онима који не поштују сами себе

       НИКОЛИЋЕВЕ речи су почетак који обећава.

       Кад су Конфучија упитали - шта би урадио када би га позвали да буде на челу власти у једној области Кине - он је рекао да би прво утврдио тачно значење речи јер кад људи знају право значење речи, онда могу правилно да мисле, а тада могу да чине исправне поступке.

       То је почетак сваког препорода. Искрено се надам да Николић заиста мисли оно што је рекао.

       Тиме би доказао да није политикант, него државник и да смо у њему добили човека на кога се можемо ослонити у будућем развоју политичких догађаја везаних за нашу геополитичку ситуацију.

       Његов чврст став, као и чврст став Владе аутоматски би значио и измену односа империјалне целине зване САД-ЕУ-НАТО према нама, управо зато што та империјална целина нема никаквог поштовања према онима који не поштују сами себе.

       Треба се само сетити апокрифске изјаве приписане Хенрију Кисинџеру: Постоји само једна ствар гора од тога да се буде амерички противник - то је да се буде амерички сарадник.

       Ако тако не буде, онда ћемо се опет наћи на линији онога што зовем политиком Џеја Рамадановског: и на исток и на запад, на север или југ - све је исто, без тебе се вртим још у круг. Значи: нећемо знати ко смо, шта смо ни куда идемо.

       Косово је чворна тачка односа према свима у свету. Ко жели да нам отме Косово тај је у политичком смислу речи наш непријатељ (у оном смислу који непријатељу у политици даје Карл Шмит ). Ко год жели да нам помогне да КиМ сачувамо, тај нам је пријатељ и потенцијални савезник.

       ЕУ је мртворођенче умирућег лихварског глобализма и везивати се за мртваца нема никаквог смисла.

       То ће се ускоро видети - кад криза у ЕУ достигне своју кулминацију.

Мр Зоран ЧВОРОВИЋ, правни историчар

 

Србији треба прелазак са евро-унијатске

на отаџбинску и косовску политику

  • Потребно је да се вратимо на 1999. и да повучемо и поништимо све акте и радње наших влада којима је помогнуто стварање косовског суверенитета

       САМО на основу Николићевих речи - с обзиром на 20 -годишње искуство са вођењем српске политике - не можемо да дамо коначни суд. Јер, од распада Југославије политичари су давали изјаве које су деловале бомбастично - да би смиривали бирачко тело, док су обећања према страном фактору испуњавали без обзира на такве изјаве.

       Дакле, не можемо да знамо да ли је Николићева изјава искрена (његова изјава, али и његове странке и целог његовог тима) или треба да смири бирачко тело које с нестрпљењем очекује да види шта ће се бити у новим преговорима.

       Друго, само постављање према услову из ЕУ - да Србија призна Косово - у принципу неће значити много у платформи одбране КиМ.

       За прелазак са евро-унијатске на отаџбинску или косовску политику, није довољно само не признати Косово, него поништити све претходне акте. Ту пре свега мислим на договоре Тахири-Стефановић и уредбе, јер оне јачају суверенитет тзв косовске државе.

       Потребно је да се вратимо на 1999. и да повучемо све акте и радње које су извршиле наше владе, све којима су помогле стварање косовског суверенитета.

       Резолуција 1244 на неколико места помиње територијални интегритет и суверенитет Србије, али је у међувремену, својим нечињењем или пристајањем (као у случају Еулекса) Србија помогла да сепаратистички акти добију изглед суверенитета.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари