Русија има своје проблеме са пожарима, али Србији послала ватрогасни и спасилачки Ми-8
ТАКВИ ХЕЛИКОПТЕРИ СУ ВЕЋ ТРИ ПУТА ИНТЕРВЕНИСАЛИ У СРБИЈИ У ВРЕМЕ ПОПЛАВА
- Координатор Српско-руског хуманитарног центра у Нишу Бојн ГЛАМОЧЛИЈА: Хеликоптер има своје ведро које користи тамо где га усмери Сектор за ванредне ситуације. Пуни се из алтернативних захвата или на лицу места. То могу бити реке, језера или канали
„У РУСИЈИ бесне шумски пожари, тренутно је у Сибиру преко четрдесет степени, тамо су ангажовани огромни ресурси, хеликоптери, авиони и људи. И поред њихових проблема, успели су да нам пошаљу хеликоптер уз обећање да ако дође до већих пожара, послаће још хеликоптера и авионе”, рекао је за Спутњик координатор Српско-руског хуманитарног центра Бојан Гламочлија поводом доласка руског Ми-8 у Ниш.
Тај Ми-8 од сутра је дежурни хеликоптер Српско-руског хуманитарног центра. Хеликоптер је послало Министарство за ванредне ситуације Русије, а биће на располагању нашем МУП-у, односно Сектору за ванредне ситуације и Српско-руском хуманитарном центру, каже Гламочлија.
Он објашњава да је долазак Ми-8 кроз ваздушни простор Белорусије, Пољске, Словачке и Мађарске заправо наставак сарадње Владе Руске Федерације и Владе Србије. Питали смо га зашто је из Русије стигао хеликоптер, када је познато да Министарство има и специјализоване авионе за гашење пожара. Ово је најбољи начин да се спрече пожари већих размера, каже Гламочлија.
„Процена Сектора за ванредне ситуације је да нам је потребан дежурни хеликоптер, зато што се он користи у почетној фази пожара. Припадници МУП-а са својим ватрогасцима-спасиоцима и цивилним сектором су непрекидно на терену. Они одређују које су критичне тачке и где ће хеликоптер да буде коришћен“, каже саговорник Спутњика.
Гламочлија подсећа да су слични хеликоптери већ три пута интервенисали у Србији — током поплава. Имају специјалну опрему за спуштање и подизање ватрогасаца и спасилаца или повређених. То је изузетно важно, али је најважније што овај модификовани Ми-8 има додатни резервоар за воду, каже Гламочлија.
„Хеликоптер има своје ведро које користи тамо где га усмери Сектор за ванредне ситуације. Пуни се из алтернативних захвата или на лицу места. То могу бити реке, језера или канали, то одређују место интервенције, односно Сектор и његови ватрогасци-спасиоци“, објашњава.
Хеликоптер су из Русије у Ниш довезли искусни људи, реч је о посади која се не мења годинама, која има искуство са различитим спасилачким мисијама не само у пожарима, већ у свим климатским условима, у целом свету.
Код нас ће бити најмање месец дана, највероватније два, то ће зависити од високих температура.
https://rs.sputniknews.com/zivot/201708021112151729-helikopter-pozari-Ni...