Селаковић са Филеом и Санином имао „детаљне разговоре о стању у правосуђу“
- 15:37 24.09.2012.
- 0 коментара
- Штампај
У БРИСЕЛУ НЕМА ПОЗИТИВНЕ ОЦЕНЕ ЗА СРПСКО ПРАВОСУЂЕ
Никола Селаковић
- На жалост, у овом тренутку не могу рећи да ћемо добити позитивну оцену јер се мери период који је деведесет девет одсто покривен активношћу претходне владе, рекао је министар правде Никола Селаковић по завршетку разговора у Бриселу
- Министар је био опрезан у вези са могућношћу да Србија у блиској будућности добије датум почетка приступних преговора са ЕУ
МИНИСТАР правде Никола Селаковић изјавио је данас након разговора са високим званичницима Европске комисије да Србија ове године неће моћи да рачуна на позитивну оцену ЕК о стању правосуђа, а да од Србије зависи кад ће добити датум почетка преговора.
„На жалост, у овом тренутку не могу рећи да ћемо добити позитивну оцену јер се мери период који је деведесет девет одсто покривен активношћу претходне владе“, рекао је Селаковић након јутрошњег сусрета са комесаром за проширење Штефаном Филеом и директором за Западни Балкан Стефаном Санином у Бриселу.
Годишњи извештај ЕК о напретку земаља кандидата биће објављен почетком октобра, али ће резултати рада садашње владе бити оцењени тек за годину дана, објаснио је Селаковић.
Селаковић је такође био опрезан у вези са могућношћу да Србија у блиској будућности добије датум почетка приступних преговора са ЕУ.
„Предочено нам је да од наше активности у оквиру онога што зависи од Министарства правде зависи и датум почетка преговора“, рекао је Селаковић новинарима.
Српски министар правде је са Филеом и Санином имао детаљне разговоре о стању у српском правосуђу.
„Представио сам им тешко стање правосуђа у Србији и проблеме са којима Министарство мора у будућности да се носи“, рекао је Селаковић, који је као посебан проблем навео велики број заосталих предмета.
Борба против организованог криминала и корупције, стварање независног, непристрасног и јаког правосуђа и доступност правде свим грађанима Србије, морају бити основни пририоритети Министарства правде и државне управе, изјавио је Селаковић.
Министар је истакао да у кратком року морају бити реализована три основна циља Министарства - враћање нереизабраних судија и тужилаца и њихова реинтеграција у српско правосуђе, решавање великог броја заосталих, скоро застарелих, предмета, као и измена постојеће мреже судова и тужилаштава. Ти циљеви представљају основу за даљи рад и остварење циљева министарства у средњем року.
„Јачање независности и непристрасности судија и тужилаца и стварање потребних механизама, кроз јачање улоге Државног већа тужилаца и Високог савета судства, као и улоге Правосудне академије, као механизма за улазак судија и тужилаца у систем, једина су права основа за објективно, непристасно и независно правосуђе“, истакао је Селаковић и додао да Државно веће тужилаца и Високи савет судства морају поставити јасно дефинисане критеријуме за оцену новоизабраних судија и тужилаца, за јачање дисциплинске одговорности самих судија и тужилаца, као и јачање механизама за оцену те дисциплинске одговорности.
„Поред стања у правосуђу, кључна тема овог састанка, била је оно што је и главни приоритет ове Владе и Министартсва правде, а то је борба против системске корупције и организованог криминала. Добили смо велику подршку од Европске уније за јачање механизама за борбу против организованог криминала и корупције, какву Србија у тој области у овом тренутку нема“, закључио је Селаковић.