Вучић: Српски народ неће никога нападати, али нећемо дозволити никоме да напада Српску

ПОВОДОМ НАПАДА НА ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ РЕКАО: „МИ ПОШТУЈЕМО МИЛОРАДА ДОДИКА”

  • На питање новинара - зашто Србија није подржала референдум у РС - Вучић је нагласио: “Није ово време у којем је Милошевић уводио санкције Караџићу преко Дрине, Тадић писао негативне текстове о Додику. Ми мислимо најбоље о Додику и не морамо у свему тактички да се слажемо, Србија је била и биће уз РС и то је наша обавеза и право”
  • Посебно је указао: Због тога како су нас лоше третирали други, али и међународна заједница, ми смо дошли у ситуацију да се бранимо од јутра до мрака - и Србија и Српска. Када се браните онда је позиција тешка, тежа и другачија. Ма колико била тежа ситуација данас него јуче - ми ћемо заједно изаћи из те ситуације и РС ни једног секунда нећемо оставити на цедилу”
  • Додао је да мисли како нам је понекад потребно више координације и мудрости, памети и лукавства, свега оног што други народи имају на претек, али нам зато, тврди, не мањка јединство и подвукао да ћемо - заједно ћемо сачувати све што је наше
  • ФАКТИ: Ево, признаде премијер коначно: да Србији и под његовом влашћу недостаје памети, мудрости, координације и лукавства и да смо принуђени да се бранимо „од јутра до мрака”. Само, он је најзадуженији и за координацију и лукавство и остало. То се не купује по супермаркетима. То није исто што и контрола Пинка. А странци су навикли да нападају. Србија се чак није повремено ни бранила. Чак ни онда кад и могла и морала. Подвикивање Јункеру – само је доказ да се то може. Да се Вучић бар једном усудио да се успротиви Меркеловој – и она би га више ценила и Србија би бар мало боље стајала

         РЕПУБЛИЦИ Српској подршка и помоћ Србије ни једног секунда неће изостајати, поручио је вечерас премијер Александар Вучић одговарајући на питање ста је Србију определило да не подржи референдум у РС.

         “Нисмо подржали ту одлуку, али нисмо вршили ни притисак, нити ћемо на било који начин утицати на одлуку да ли ће референдума бити”, рекао је Вучић на прес конференцији коју је држао заједно с хрватским чланом Председништва БиХ Драганом Човићем.

         Он је рекао да је Србија по питању референдума била стављена пред “свршен чин”.

         Свеједно, “Србија је била и биће уз Републику Српску”, истакао је Вучић и нагласио да из става Србије о референдуму нико не би требало да извлачи закључке о некаквим поделама:

         “Није ово време поделе на хушкаче и издајнике”, указао је премијер.

         Ми, додао је, знамо да ће референдума бити, ми смо постављали ствари знајући да онај ко је увек уз РС то је Србија, али ми имамо много ствари о којима смо данас говорили.

         Због тога, тврди, нико из РС не може да каже ништа против нас, јер донели смо одлуку да се не мешамо, да им не одређујемо ста ће да одлуче.

         “Одлуку смо донели не само да не подржимо референдум, него ни да не будемо против референдума”, објаснио је.

         РС је имала више опција, много карата на које је могла да одигра и “то су наше тактичке разлике”, навео је Вучић, додајући да је он изнео нешто другачије идеје при последњем сусрету с руководством РС, али да сада треба видети шта је могуће урадити у будућности.

         “Само сам хтео да о томе разговарамо, а лично сам се руководио интересима српског народа с обе стране Дрине. Мислим да смо све урадили на најбољи начин и не мислим да ће они да се предомисле”; рекао је Вучић, додајући да ипак не сматра да је то најважније питање јер, како је приметио, тај дан славе и овако и онако.

         Изразио је наду да све у вези с референдумом неће изазвати погоршање ситуације нити ескалацију која би угрозила безбедност у региону, додајући да ће Србија учинити све да очува регионални мир и стабилност.

         “Уверени смо да РС и српски народ неће никога нападати, али нећемо дозволити никоме да напада РС”, поручио је Вучић изразивши наду да никоме то неће пасти на памет.

         Како је рекао, тактичке разлике између политичара су уобичајене, не значе ништа посебно, али је замолио да се не шири паника о некаквом нејединству, јер, поручио је:

         Радићемо све друго као и до сада, то је наш посао и то ћемо чинити у будућности.

         Понели смо се одговорно и озбиљно, што значи да не морате увек да се улагујете и додворавате сопственом народу и онима који би да популистичким мерама доведу Србију до пропасти, навео је премијер, додајући да ће за неколико дана поново да се сретне с водећим људима РС и да ће наставити да раде на заједничким пројектима.

         Истовремено је констатовао да смо себе довели у невероватно дефанзивну ситуацију, уместо да имамо могућност да целом свету покажемо какве резултате смо остварили.

         На питање новинара зашто Србија није подржала референдум, Вучић је поручио да се заборави на приче о српском нејединству “којем би се многи обрадовали”.

         “Није ово време у којем је Милошевић уводио санкције Караџићу преко Дрине, Тадић писао негативне текстове о Додику. Ми мислимо најбоље о Додику и не морамо у свему тактички да се слажемо, Србија је била и биће уз РС и то је наша обавеза и право”, поручио је Вучић.

         Додао је да се тиме дичимо и поручио да свако ко помисли да може да гаси РС мора да зна да је то немогуће.

         “Није ово време подела на хушкаче и издајнике” међу Србима и њиховим политичким лидерима, истакао је.

         На питање шта је са захтевом Тужилаштва БиХ у вези с истрагом против Додика, Вучић је кратко одговорио:

         “Србија поштује председника Милорада Додика”.

         Због тога како су нас лоше третирали други, али и међународна заједница, ми смо дошли у ситуацију да се бранимо од јутра до мрака - и Србија и Српска, изјавио је Вучић

         “Када се браните онда је позиција тешка, тежа и другачија. Ма колико била тежа ситуација данас него јуче - ми ћемо заједно изаћи из те ситуације и РС ни једног секунда нећемо оставити на цедилу”, поручио је Вучић.

         Додао је да мисли како нам је понекад потребно више координације и мудрости, памети и лукавства, свега оног што други народи имају на претек, али нам зато, тврди, не мањка јединство и “заједно ћемо сачувати све што је наше”.

         (Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари