Пет метара високи насипи и друге блокаде око оба њихова «гејта»
Шта се издогађало на КиМ, шта се може даље очекивати - Марко Јакшић сведочи за Факте
Фото: Медија центар Београд
- Ми можемо да издржимо до Ђурђевдана, али се плашимо да због пута у ЕУ не дође до `релаксирања ситуације`у режији Београда
- Ми се овде заиста највише плашимо реакције Београда
- Наши проблеми ће потрајати све до расписивања избора. Наша мука престаће чим се распишу избори јер ће и Тадић и Дачић и остали почети да воде ваљда нешто националнију политику
У ситуацијама каква је српска на северу КиМ, није лако знати ни шта се стварно догађа. Али, још је важније: проникнути шта се догађа иза догађаја, шта ће даље бити?
Због тога су Факти позвали Марка Јакшића, потпредседника Заједнице српских насеља и општина КиМ, и замолили га да прво опише «поље битке». Ево његовог сведочења:
- Тренутно су на оба прелаза – и на Јарињу и на Брњаку - цариници и полиција који су ту довезени хеликоптерима КФОР-а. Међутим, блокирани су јер су Срби оба прелаза - са обе стране - `оградили` земљом коју је тешко уклонити. Тиме су, наравно, и себи затворили главне путеве, па користе алтернативне. И саобраћај према Србији одвија се тим путевима.
- Колики су насипи о којима говорите и зашто тврдите да их је тешко уклонити?
- Земља на прелазима је насута до пет метара висине. Зато КФОР и неће моћи да је брзо и лако уклони. За то је потребно доста времена.
- Неће они сигурно жалити труда за то...
- Неће моћи да прођу чак и ако уклоне те земљане насипе! Опет ће наићи на барикаде. На нове барикаде на обе стране административне линије које блокирају оба саобраћајна смера. А постављене су и препреке које онемогућавају склањање блокада. Тако су оба гејта - како странци називају Јариње и Брњак, функционално неупотребљива за саобраћај. Више није могућ прелаз ни робе ни путника.
- Шта се може очекивати?
- Ми се овде највише плашимо реакције Београда! Срби северног Косова не желе да склоне постављене блокаде. Једино ће то учинити ако то Београд буде од њих тражио због ступања у ЕУ...
- Није ли то иронисање?
- Страхујемо да ће врло брзо почети државна прича у стилу: није ово ништа, Албанци су на прелазима формално...
- То је већ кренуло...
- Видимо. Зато се разлогом плашимо. Ми можемо да издржимо до Ђурђевдана, али се плашимо да због пута у ЕУ не дође до `релаксирања ситуације`у режији Београда. За нас је најфаталнија спрега: Београд - КФОР – УНМИК – Хашим Тачи.
Да Београд није потписао све што је потписао - не би ни било ове акције Хашима Тачија и његових западних покровитеља!
- Хоћете ли издржати `до Ђурђевдана` ако Београд крене у `релаксирање ситуације`?
- Наши проблеми ће потрајати све до расписивања избора. Наша мука престаће чим се распишу избори јер ће и Тадић и Дачић и остали почети да воде ваљда нешто националнију политику.
- Зашто Тадића и Дачића трпате у исти кош?
- Тадић је раније викао, галамио и претио, а сад ћути. Кад год је за Србе густо - он ћути! А Дачићу не верујем зато што је изјаво да Брњак и Јариње нису безбедоносни већ симболички проблем. Када оду Тадић и Дачић Србима ће сванути!
- Многи мисле да Дачић, бар последњих дана, наступа српскије од осталих чланова владе...
- То је привид. То је због скорих избора. Понављам: без Београда ничега овога не би било. А и Дачић је, најблаже речено, међу онима који су признали туђу заставу, туђе симболе, печате, регистарске ознаке. Уосталом, унапред се знало шта ће Приштина и НАТО покушати 16. септембра а Влада Србије је дозволила да на тај дан министар одбране Драган Шутановац буде у Индонезији , а Дачић је отишао у Димитровград!
- Вероватно ће тврдити да су то биле раније уговорене обавезе које се нису могле избећи...
- Да се разумемо, и Шутановац и Дачић се налазе на правом месту! Унапред су то договорили јер су знали да ће бити густо. Независно од свега, да није било њиховог `дијалога са Приштином` - не бисмо ни имали овакву ситуацију. Не би било сертификованих диплома, царинских печата, регистарских ознака, признања шиптарске државе.То је класична издаја!
Ко каже да није тако – тај вређа здраву логику!
Разговарао: Горан Шимпрага