ПЕЈИЋ: Бирачи немају поверење у партије

ИСТРАЖИВАЊЕ АГЕНЦИЈЕ ФАКТОР ПЛУС

  • Показало се да чак 43 одсто грађана са правом гласа није сигурно да би на изборе – кад би били ових дана - уопште изашло
  • Поново је за проценат- два повећана разлика између две водеће партије - Демократске странке и Српске напредне странке у корист партије Томислава Николића,  изјавио директор агенције Владимир Пејић

        БЕОГРАД, 20. децембар 2011. (ФоНет) - Када би избори били одржани ових дана чак 43 одсто грађана са правом гласа није сигурно да би на њих изашло, показује истраживање агенције Фактор плус рађено од 10. до 18. децембра на узорку од 1.200 испитаника старијих од 18 година.

        Према резултатима ове анкете, 34 одсто бирача би гласало, а 23 одсто нема намеру да искористи своје право.

        Иако је нормално да се већи број људи двоуми у време када избори још нису расписани и нема предизборне кампање, Владимир Пејић, директор агенције Фактор плус, рекао је да је то неуобичајен податак, пише Политика.

        „Ово је врло индикативна ситуација и она показује да људи немају поверења у партије. Увек један број не зна за кога би гласао пре расписивања избора, али у овој мери није било скоро забележено. Тих 43 одсто је неопредељено, они не знају за кога би гласали”, објашњава Пејић.

        Врло занимљив податак је, како каже, да чак 40 одсто испитаника сматра да Србија неће добити кандидатуру у следећој години ни под каквим условима. Тек 12 одсто мисли да ће Србија тај статус стећи безусловно.

        „Највећи број њих сматра да кандидатура зависи од испуњења услова што је и најреалније, али доста је висок проценат оних који сматра да никако нећемо добити. Људи тиме показују и незаинтересованост за ово питање и све своде на – добијамо или не добијамо”, рекао је Пејић.

        Када је реч о рејтингу странака поново је за проценат- два повећана разлика између две водеће партије – Демократске странке и Српске напредне странке у корист партије Томислава Николића.

        Пре његовог штрајка глађу та разлика била је већа, али онда је СНС „пао” и готово се изједначио са ДС.

        Пејић је указао да је ДС „падао” у подједнаком проценту, од један до два одсто, таман колико је и СНС забележио раст. Он то тумачи чињеницом да је ДС тренутно више заокупљен државним питањима, док се СНС више бави страначким активностима што је сасвим и логично.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари