Орбан и Сијарто неће дозволити улазак Косова* у ЕУ и Савет Европе

ДАЧИЋ: „САЗНАЛИ СМО ДА КУРТИ У СВОМ ЛУДИЛУ ЖЕЛИ ДА У ДЕЦЕМБРУ ПОДНЕСЕ ЗАХТЕВ ЗА ПРИЈЕМ У ЕУ“

* Министар спољних послова Србије нагласио да је у Софију дошао да са тим информацијама упозна и бугарског министра спољних послова Николаја Милкова, али да му је најважнији био састанак био са мађарским колегом Петером Сијартом који је, како је рекао, поред Виктора Орбана несумњиво један од највећих пријатеља Србије.

* Дачић је разговарао и са словачким министром спољних послова, а сутра ће бити у билатералној посети Грчкој. Још намерава да контактира румунског, шпанског и кипарског министра спољних послова да се и те земље супротставе Куртијевим намерама

* „Бугарска има другачији приступ, признала је независност самопроглашеног Косова. Признаје и Мађарска, али сматра да је за сваку даљу причу неопходно да постоји договор, односно дијалог између Београда и Приштине. Док тог договора нема, Мађарска неће подржавати једностране акције Приштине

____________________________________________________________

       MИНИСТАР спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је Београд добио информацију да ће премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти у децембру поднијети захтев за пријем у ЕУ, односно за отпочињање процеса да самопроглашено Косово добије статус кандидата.

       - Курти у својој еуфорији лудила жели у децембру да поднесе захтев за пријем у ЕУ, односно за отпочињање тог процеса, да /самопроглашено/ Косово добије статус кандидата. То су озбиљне информације које имамо из ЕУ, да се то планира, и зато смо донели одлуку да хитно разговарамо за сваки случај са свим земљама које не признају Косово - рекао је Дачић у Софији где се одржава састанак министара спољних послова Централно европске иницијативе.

       Он је навео да је у Софију дошао да са тим информацијама упозна и бугарског министра спољних послова Николаја Милкова, али је такође истакао да је најважнији састанак данас био са мађарским министром спољних послова Петером Сијартом који је, како је рекао, поред Виктора Орбана несумњиво један од највећих пријатеља Србије.

       Дачић је рекао да је тим поводом разговарао са словачким министром спољних послова, те да ће сутра бити у билатералној посјети Грчкој, а намерава да контактира румунског, шпанског и кипарског министра спољних послова да се те земље супротставе и да видимо да се, како је рекао, не деси неко негативно изненађење.

       - Ми сматрамо да је то немогуће, али зато ми је био важан састанак са Сијартом и могу да пренесем његове веома чврсте речи да Мађарска неће подржати ако дође до таквог захтева за отпочињање процеса придруживања од стране Косова као што неће подржати разматрање предлога за чланство у Савету Европе - истакао је Дачић.

       Он је додао да је то веома важна информација за Србију, наводећи да је то последица добрих односа председника Србије Александра Вучића и премијера Виктора Орбана, као и односа двије земље који су партнерски и братски.

       - Мислим да је то веома битно јер у ЕУ ниједна одлука не може да се донесе без консензуса. За нас је у овом тренутку битно да се спрече сва могућа изненађења и да то буде неки додатни фактор притиска за нашу земљу - рекао је Дачић.

       Он је навео да Бугарска има другачији приступ, подсетивши да је та земља признала независност самопроглашеног Косова.

       - Признаје и Мађарска, али сматрају да је за сваку даљу причу неопходно да постоји договор, односно дијалог између Београда и Приштине. Док тог договора нема, Мађарска неће подржавати једностране акције Приштине - навео је Дачић.

       Он је поручио да ће Србија разговарати са свим земљама ЕУ и да је веома важно да сви разумеју шта се дешава на КиМ.

       - Залажемо се за Бриселски споразум, за разлику од Куртија који не жели да спроводи споразум и зато нисмо задовољни када ЕУ даје саопштења у којима прозива све стране, а никаквог разлога према Србији за то нема, напротив - додао је Дачић.

       Дачић је истакао да Бриселски споразум има два дела, један је формирање ЗСО, а други учешће Срба у институцијама, наводећи да другог неће бити док не буде првог.

       - Девет година је заиста дугачак период - поручио је Дачић.

       (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари