Краговић није дао реч `преговарачу Стефановићу`

Прекинута седница скупштинског Одбора за КиМ

Фото:ФоНет

* Краговић је Борку Стефановићу поставио директно питање: Јесмо ли се договорили да поднесете извештаје Одбору после сваке рунде преговора?

* Стефановић је одговорио потврдно. Краговић је тада поставио ново питање: Како се онда извештај о преговорима пре појавио у «Политици»?!  Је ли тачно да се појавио?

* Кад је `преговарач` опет одговорио потврдно, Краговић је `пресекао`: Онда немамо о чему да разговарамо!

* Стефановић је касније саопштио да ће преговори Београда и Приштине бити настављени у среду 30. новембра, па нагласио: "Они који желе да не наставимо преговоре и да за сукобе оптуже српску страну су у Приштини, али им то нећемо дозволити»

         БЕОГРАД, - Седница скупштинског одбора за Косово и Метохију прекинута је вечерас нешто после 19 часова, а да шеф преговарачког тима Београда Борислав Стефановић добио прилику да посланицима представи извештај са последње рунде преговора Београда и Приштине.

         Али, не зато што се седница превише отегла. Председник Одбора Љубомир Краговић (СРС) одбио је да му да реч, прекинуо седницу и заказао њен наставак за 29. новембар у 11 сати.

         Стефановић је новинарима после седнице рекао "да је такав потез био недопустив". Међутим, Тадићев и Цветковићев преговарач се опет послужио комбинованом тактиком држ`те-лопова-напад-је-најбоља-одбрана. Јер, било је овако!

         Седница је почела, као и иначе, утврђивањем дневног реда. Очекиваног, с обзиром на околности: 1. Дешавања у Јагњеници 2. Извештај преговарачког тима 3. Разно.

         Уследила је чарка између посланика Српске радикалне странке (СРС) и Демокраске странке о Пословнику и о томе да ли седница треба да буде затворена или отворена за јавност.

         Срђан Миливојевић (ДС) је тражио да седница буде затворена за јавност и да излагања посланика буду ограничена на десет минута, док је Немања Шаровић (СРС) захтевао да медији присуствују седници и да чланови одбора имају неограчено време за дискусију.

         Потом је реч добио министар за КиМ Горан Богдановић који је, поред осталог, рекао: не знамо шта ће се даље дешавати, поготово током ноћи, страхујемо да се све не пренесе и на остале барикаде.

         Прекиду седнице је непосредно претходио вербални окршај између Краговића и Стефановића који је каснио на седницу.

         Краговић је преговарачу поставио директно питање: Јесмо ли се договорили да поднесете извештаје Одбору после сваке рунде преговора?

         Стефановић је одговорио потврдно. Краговић је тада поставио ново питање: Како се онда извештај о преговорима пре појавио у «Политици»?!  Је ли тачно да се појавио?

         Кад је `преговарач` опет одговорио потврдно, Краговић је `пресекао`: Онда немамо о чему да разговарамо!

         Стефановић, упркос овоме, новинарима у Скупштини рекао: "Ово је била нежељена сцена, у оваквом дану. Закаснили смо на седницу, али смо се извинили посланицима за то кашњење, до кога је дошло због очигледних дешавања на северу Косова". Ово што је урадио Краговић, да не дозволи шефу преговарачког тима да поднесе извештај пре наставка преговарачког процеса, превазилази све границе људског, политичког и моралног понашања.»

         Према његовим речима, Влада ће у најкраћем року усвојити извештај о договору са претходне рунде дијалога са Приштином о универзитетским дипломама. После тога, како је рекао, извештај ће одмах бити прослеђен Одбору за Косово и Метохију, пред чијим ће га члановима он детаљно образложити.

         Стефановић је напоменуо да је на северу Косова сада најважније избећи ескалацију насиља, било снага Кфор, екстремистичких елемената на српској страни или власти у Приштини.

         Он је позвао све стране на уздржаност и поручио да барикаде нису циљ, већ средство којим грађани желе Влади Србије да оставе простор да дијалогом нађе решење за њихове проблеме.

         Он је напоменуо да ће преговори Београда и Приштине бити настављени у среду 30. новембра.

         "Они који желе да не наставимо преговоре и да за сукобе оптуже српску страну су у Приштини. Ми им то нећемо дозволити. Теме за наставак дијалога су познате, то су: административни прелази и регионално представљање Косова, уз познати став Србије да неће прекршити Устав ни Резолуцију УН 1244", закључио је Стефановић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари