И плус и редукс су срачунати на одвајање Срба од њихове државе!

Шта садрже планови Ахтисари плус и Редукс план који се нуде Београду и Србима са севера Косова?

        ЛИДЕР ЛДП Чедомир Јовановић – дакле, управо онај од кога се то и могло очекивати – јавно је позвао Владу Мирка Цветковића и председника државе Бориса Тадића да `косовску политику` званичног београда сведу на одбрану права косметских Срба. И да прихвате Ахтисаријев план – у плус или редукс верзији.

        Факти су покушали да сазнају: шта те верзије садрже.

 

Предуслов за `Ахтисарија` је да Србија призна независност Косова

  • Најважнији је део о српским општинама. Ту се говори о слободним зонама, црквеним и историјским објектима од посебног културног значаја. Један блок решења је везан за право српске заједнице да сама управља такозваним услужним делатностима, образовањем, здравством, социјалом, медијима и да у том сегменту, када је реч о финансирању, има директне везе са Београдом

Душан ЈАЊИЋ, председник Форума за етничке односе:

        План Ахтисари плус је идеја која није до краја развијена. Полази од предлога Ахтисарија, односно дела о положају српске заједнице.

        Ту има више елемената. Најважнији је део о српским општинама. Ту је и део о слободним зонама, црквеним и историјским објектима од посебног културног значаја. Један блок решења је везан за право српске заједнице да сама управља такозваним услужним делатностима, образовањем, здравством, социјалом, медијима и да у том сегменту, када је реч о финансирању, има директне везе са Београдом.

        Значи, то је онај део Ахтисаријевог плана који је био на столу у Бечу јер постоји и други план. То је план који је Ахтисари дописао за потребе Савета безбедности УН.

        Идеја Питера Фејта је да тај део плана допуни резултатима разговора заинтересованих страна. И, могуће је да се у неком преговарачком процесу тај план разради.

        Значи, план није сведен, већ ће бити дограђиван неким идејама. Можда би једна од тих идеја била да део царине, то јест новца од царине, добију оне општине на којима се налазе гранични прелази...

        О тој идеји требало би да буде речи у посебном преговарачком процесу, а не да се иде на верификацију у Савету безбедности.

        Уколико би то прошло, онда Питер Фејт, са својом Канцеларијом високог представника ЕУ, по уставу Косова имао овлашћење да тај договор формулише у виду потребних уставних и законских одредби. Скупштина Косова би била обавезна да то угради у устав. Дакле, не би постојао проблем имплементације.

        Међутим, стварни проблем није толико садржај решења већ њихово везивање за Ахтисарија. Јер, он је био направио и ону ширу верзију коју су бликорале Русија и Кина. Зато се бојим да би ово поново могло да изазове такве реакције Русије и Кине.

        Хоћу да кажем да је све добро осим имена. Ахтисарија зато треба некако искључити из игре. Упркос томе што се његово име користи технички, да се не би много објашњавало о чему је реч.

        Од његовог имена, много су важнији сами механизми који су се односили на права Срба и који су били преговарани и договорени у Бечу на разговорима који су почели 2006. и трајали 2007. Под Ахтисаријевим руководством.

        Наравно, предуслов за све ово је да Србија призна независност Косова.

 

Сваки `Ахтисари` води новом егзодусу!

  • Политика Београда своди на постизање специјалног статуса за север, како би се показало да су спасли све што се дало спасти

Милан ИВАНОВИЋ, лидер српског северног Косова:

        Ахтисаријев план је већ једном одбачен. Тако да прихватање, да ли са неким елементом више или мање, са плус или редукс, све се своди на исто - да се Срби одвоје од своје државе.

        Када су Албанци, по Уставу из 1974. имали много мања овлашћења него што добијају по свакој верзији Ахтисаријевог плана - Срби су морали да се исељавају.

        Тако да би прихватање Ахтисарија у пракси произвело само ново етничко чишћење. Било које решење те врсте за нас не може да буде прихватљиво, јер нам не обезбеђује опстанак на КиМ.

        Очигледно је да је ова власт у Београду давно напустила Косово. Очигледно је да спиновањем јавности преко режимских медија хоће да покаже да је Косово давно изгубљено али зато што наводно ништа нисиу могли да учине.

        Реално, коалиција око Тадића је направила више срачунатих „грешака“. Прва је била довођење Еулекса, а сада поједини министри сами говоре да Еулекс није статусно неутралан и да је дошао да спроведе Ахтисаријев план!

        Очигледно је да се политика Београда своди на постизање специјалног статуса за север, како би се показало да су спасли све што се дало спасти.

 

Подршка ЛДП  са очекиване стране

ДРАШКОВИЋ: Прихватити део плана М. Ахтисарија

        Иницијативи Чедомира Јовановића – нема сумње, не случајно – прикључио се председник СПО Вук Драшковић. Он је изјавио да Србија треба да прихвати део плана Мартија Ахтисарија који обезбеђује аутономију и европске гаранције за заштиту Срба

        Драшковић је у интервјуу Вечерњим новостима указао да је "дипломатски немогуће вратити суверенитет над Косовом изгубљен пре 12 година", а да би евентуални покушај рата значио "националну катастрофу".

        "Наставком нереалне и неоствариве политике изгубили бисмо и ЕУ и дошло би до егзодуса Срба са Косова, а Србија би поново постала реметилачки фактор у региону, заробљена у трагичној политици сукоба са свима", упозорио је лидер СПО-а.

        Упитан да ли би пристајање на део плана Ахтисарија који гарантује права Срба представљало фактичко признавање независности Косова, Драшковић је одговорио одречно.

       "Не. То би било прихватање реалности и најбољег што је у датим околностима у интересу Срба на КиМ и Србије", рекао је Драшковић и додао да од Србије нико и не тражи формално признање Косова.

       Драшковић сматра да Србија мора да се окрене Србима који живе на Косову, а не да годишње троши стотине милиона евра на плаћање наводних "косовских установа" пресељених у Србију.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари