ДАЧИЋ: Балкан опет деле линијом између Беча и Цариграда, Черчила и Стаљина
- 00:14 19.12.2011.
- 1 коментар
- Штампај
ЛИДЕР СПС У ВРАЊУ
ПОЈАЧАО СОПСТВЕНИ ЕВРОСКЕПТИЦИЗАМ
- Дачић, којег је Јелко Кацин управо означио као политичара који напушта „европску агенду Србије”, није ближе одредио свој однос ни према „царском резу” ни према изгледима да се Србија не нађе са стране коју је некада контролисала Аустро-Угарска. Додуше, указао је да Србија „највећу подршку за очување својих националних интереса добија од Русије и Кине“
- Неће Србија пропасти ако не постане чланица ЕУ, неће пропасти ни ако ствари око Косова пођу у лошем правцу
ЛИДЕР СПС, министар унутрашњих послова и заменик премијера, Ивица Дачић, иступио је у Врању са помало шокантном изјавом. Јер, (про)рекао је: да ће Балкан бити подељен „царским резом” - по линији која је некада делила Отоманску империју и Аустроугарско царство.
Чак је подвукао: истом линијом којом су Балкан поделили Винстон Черчил и Стаљин.
Дачић није прецизирао ко то, по његовом мишљењу, прави нови, односно - обнавља некадашњи „лимес“, али би се могло закључити да је имао на уму Европску унију. Упркос томе што је био далеко од тога да је назове, рецимо, макар и „меком империјом“. Рекао је да на то указују последње одлуке Савета ЕУ, које је назвао „дубоко погрешним”.
Навео је да Србија жели да уђе у ЕУ, али да јој „неке чланице Уније“ постављају немогуће услове за чланство.
Као да је Србија претходно имала референдум који је управо то показао, Дачић је рекао: „Интерес грађана јесте да Србија буде чланица ЕУ и у том правцу треба наставити“. Додуше, одмах је додао: „Али, не по цену одустајања од својих националних интереса, па чак и по цену одустајања од интеграција. Дилема ЕУ или Косово је погрешна. Неће Србија пропасти ако не постане чланица ЕУ, неће пропасти ни ако ствари око Косова пођу у лошем правцу”.
Дачић, којег је Јелко Кацин управо означио као политичара који напушта „европску агенду Србије“, није ближе одредио свој однос ни према „царском резу“ ни према изгледима да се Србија не нађе са стране коју је некада контролисала Аустро-Угарска. Додуше, указао је да Србија „највећу подршку за очување својих националних интереса добија од Русије и Кине“.
Он је у умереној форми поново полемисао са онима који су последњих дана оспоравали његову тврдњу да је ЕУ пред 9. децембар тражила од Србије да призна Косово. Прво је указао да је да у дијалогу Београда и Приштине постигнуто много тога што је било тешко за Србију, па нагласио да је непосредно пред доношење одлуке о додељивању статуса кандидата постављено питање регионалног представљања Косова.
„Србија је предложила и прихвата представљање Косова у оквиру Резолуције Савета безбедности УН 1244. Приштина то неће, а Европа каже 'морате да се договорите'. Пошто Албанци то не прихватају, Србија је кажњена, а онда кажу како нису тражили формално признавање независности Косова”, подвукао је Дачић.
Дачић је упозорио да Србија мора да се чува две врсте екстрема - да одустане од европских интеграција или да због уласка у ЕУ одустане од својих националних интереса.
Додај коментар