Алтернатива је да Тачи војно нападне Србе, а Србија на то не би гледала затворених очију

ДАЧИЋ: ПОСТОЈЕ ДВА КОСОВА – СРПСКО И АЛБАНСКО

– И МЕЂУНАРОДНА ЗАЈЕДНИЦА МОРА ТО УВАЖИ

 Дачић на отварању 11. Економског форума

  • Не залажем се за цепање држава по етничком принципу, али се залажем за решење српско-албанског конфликта договором два народа и разграничењем
  • Реагујући на изјаву аустријског државног секретара за европске и међународне послове Волфганга Валднера, Дачић је рекао: Не пристајем на тезе - ми смо растурили Србију, границе Косова су непроменљиве и нема више даљих подела
  • То је грешка: кад једном отворите Пандорину кутију, она се тешко затвара
  • На питање новинара да ли ће због оваквих ставова постати „неомиљен” међу званичницима ЕУ у Бриселу, Дачић је одговорио да он тамо никада није ни био омиљен и да му циљ није да буде омиљен у Бриселу, него међу грађанима Србије
  • Мислим да је и међународној заједници јасно да мора да дође до решења статуса Срба на Косову, а питање је да ли ће се то решити тако што ће они остати у Србији, или ће бити под међународним протекторатом, или у некој другој форми

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Не залажем се за цепање држава по етничком принципу, али се залажем за решење српско-албанског конфликта, које је могуће само договором српског и албанског народа и међународном конференцијом, која би подразумевала разграничење, изјавио је министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић.

        На отварању 11. Економског форума, Дачић је оштро реаговао на констатацију аустријског државног секретара за европске и међународне послове Волфганга Валднера, који је рекао да је независност Косова завршена ствар и да су за све проблеме у покрајини криви „екстремни Срби” са севера Косова.

        Не могу да отћутим да неко дође овде и одржи лекцију Србији да је независност Косова стварност, да подела Косова није опција и да су кризу изазвали екстремисти са севера, рекао је Дачић новинарима.

        „То је поједностављена прича која каже у реду, ми смо растурили Србију, границе Косова су непроменљиве и нема више даљих подела”. Знате, кад једном отворите Пандорину кутију, она се тешко затвара”, упозорио је Дачић.

        На питање новинара да ли ће због таквих ставова постати „неомиљен” међу званичницима ЕУ у Бриселу, Дачић је одговорио да он тамо никада није ни био омиљен и да му циљ није да буде омиљен у Бриселу, него међу грађанима Србије.

        Разграничење би било извор мирног живота Срба и Албанаца у наредним вековима, а ко то не схвата, носи, рекао је Дачић, историјску одговорност за поновно избијање сукоба.

        „Ако неко мисли да су извор сукоба на северу криминалци и екстремисти, тај се вара. Сви се позивају на право народа на самоопредељење, па нека распишу референдум Срба на Косову и утврде да ли они желе да остану у Србији, или да живе на Косову”, рекао је Дачић.

        Србија, подвукао је Дачић, мора да изађе са јасним ставом да је наша црвена линија статус Срба на Косову.

        Према његовим речима, реалност на терену је да практично постоје два Косова, српског и албанског, и међународна заједница би морала то да уважи.

        „Мислим да је и међународној заједници јасно да мора да дође до решења статуса Срба на Косову, а питање је да ли ће се то решити тако што ће они остати у Србији, или ће бити под међународним протекторатом, или у некој другој форми”, рекао је Дачић.

        Алтернатива је да Хашим Тачи војно нападне Србе, а на оружани напад на наш народ ми, поручио је Дачић, не бисмо могли да гледамо затворених очију.

        „Сада је питање да ли је потребан нови рат на Балкану? Ми га нећемо. Залажемо се за наставак дијалога, али дијалог подразумева компромис, а компромис значи да свака страна добије по мало од онога што није желела”, указао је Дачић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари