Захарова: Решење косовског проблема могуће искључиво у условима који су прихватљиви за Србију
„ОДЛУЧНО СЕ ПРОТИВИМО ВЕШТАЧКИМ РОКОВИМА ДИЈАЛОГА БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ“
* „Позиција Русије је да тај процес треба да се одвија уз поштовање међународног права, а да је камен темељац за решење косовског питања резолуција 1244, у складу са којом је Косово саставни део Србије“
___________________________________________________________________________________
МОСКВА се одлучно залаже против вештачких рокова дијалога између Београда и Приштине и залаже се за решење косовског проблема искључиво у условима који су прихватљиви за Србију, изјавила је данас портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
"Одлучно се противимо вештачким роковима дијалога Београда и Приштине. Полазимо од тога да је решење косовског проблема могуће искључиво у условима који су прихватљиви за Србију" казала је Захарова агенцији Бета.
Она је подсетила да се у складу са са Резолуцијом 1244 СБ УН дијалог између Београда и Приштине одвија уз посредништво ЕУ.
„Позиција Русије је да тај процес треба да се одвија уз поштовање међународног права , а да је камен темељац за решење косовског питања резолуција 1244, у складу са којом је Косово саставни део Србије“, навела је она.
По њеним речима, руско-српски односи имају карактер стратешког партнерства.
Захарова је подсетила да ситуација око Косова редовна тема разговора председника Русије и Србије Владимира Путина и Александра Вучића, као и министара спољних послова две земље Сергеја Лаврова и Ивице Дачића.
Захарова је тиме одговорила на питање какав је однос Москве према преговорима у Бриселу и каква ће реакција Русије бити ако споразум између Београда и Приштине буде постигнут без учешћа Русије и консултација са њом.
Подсетимо, посланик Руске Думе Сергеј Железњак је пре три дана рекао да Русија неће подржати сепаратни споразум о којем се разговара у Бриселу између Београда и Приштине.
Како је пренео Спутњик он је, уочи последње рунде дијалога у Бриселу у среду рекао да "сепаратни договор са самопроглашеном Приштином, на који спољнополитичка служба ЕУ присиљава власти Србије, има за циљ да документује поделу Србије на косовско-албански и српски део" а да ће следећи корак бити претварање оба ова дела у протекторате NATO.