Успешан излазак руских космонаута у отворени космос
ВАН МЕЂУНАРОДНЕ КОСМИЧКЕ СТАНИЦЕ ПРОВЕЛИ ДУЖЕ ОД ШЕСТ САТИ,
А ИЗВРШИЛИ СВЕ ЗАДАТКЕ ОСИМ ЈЕДНОГ
РУСКИ космонаути Фјодор Јурчихин и Александар Мисуркин завршили су радове у оквиру изласка у отворени космос по руском програму.
Не извршивши само један задатак, успешно су се вратили на руски део Међународне космичке станице (МКС).
Радови у отвореном космосу трајали су преко шест и по сати, изјавио је агенцији РИА Новости представник подмосковског Центра за управљање летовима Централног научно-истраживачког института за машиноградњу.
Јурчихину је то био већ шести излазак у отворени космос у каријери, а Мисуркину пут.
Једини задатак који космонаути нису успели да изврше било је монтирање пет меких рукохвата на модулу „Звезда“ - за прелазак посаде помоћу тих рукохвата кад се космонаути крећу по горњем делу МКС током изласка у отворени космос.
Јурчихин и Мисуркин заменили су, иначе, другу таблу регулатора потрошње горива на функционалном теретном блоку „Зарја“, монтирали су држаче кабловских система енергоснабдевања, поставили научну апаратуру „Индикатор“ на малом истраживачком модулу „Поиск“ (МИМ-2) у оквиру космичког експеримента „Контрољ“.
Циљ тог експеримента је праћење спољне атмосфере и спољашњих радних површина руског дела МКС, као и дијагностика стања примењених материјала и спољашњих површина.
Космонаути су демонтирали другу таблу са МИМ-2 у оквиру космичког експеримента „Издржљивост“. Циљ експеримента „Издржљивост“ је истраживање утицаја фактора у космосу на карактеристике механичких својстава материјала.
Осим тога, космонаути су у оквиру експеримента „Муња-Гама“ демонтирали апаратуру „Фотон-Гама“ са модула „Звезда“ и тестирали апаратуру система за приближавање и спајање „Курс“.
Циљ експеримента „Муња-Гама“ је истраживање атмосферских експлозија гама-зрака и оптичког зрачења у условима невремена.