Убиство Че Геваре наредила ЦИА

ОТКРИЋЕ ЧУВЕНОГ СОВЈЕТСКОГ ОБАВЕШТАЈЦА НИКОЛАЈА СЕРГЕЈЕВИЧА ЛЕОНОВА

  • Формалну наредбу је дао председник Боливије генерал Рене Барјентес, али му је такав савет - инсистирајући да то уради - дао главни предсставник ЦИА у Боливији који је водио читаву операцију

  • Да су Че Гевару оставили живог, не би га могли осудити на смртну казну, зато што би то подсећало на голготу Исуса Христа. То би била казна за оне који би га осудили - наглашава генерал КГБ

         НАРЕДБУ за ликвидацију Ернеста Че Геваре — близког сарадника лидера кубанске револуције Фидела Кастра - фактички је дао представник ЦИА за Боливију, тврди генерал-потпуковник КГБ у пензији, доктор историје Николај Леонов.

         Деветог октобра навршава се 45 година од погибије Че Геваре у планинама Боливије.

         „Формалну наредбу је дао председник Боливије генерал Рене Барјентес, али му је такав савет - инсистирајући да то уради - дао главни представник ЦИА у Боливији који је водио читаву операцију. Он је рекао: „Хитно то завршите и не одуговлачите”. Зато је `прича` са хватањем и стрељањем трајала само неколико сати” - тврди Леонов који је познавао Че Гевару много пре победе Кубанске револуције.

         Он сматра да су се америчке специјалне службе веома плашиле да би се суђење Че Гевари, у случају заробљавања, могло окренути против САД.

         „Да су га оставили живог, не би га могли осудити на смртну казну, зато што би то подсећало на голготу Исуса Христа. То би била казна за оне који би га осудили” - истакао је генерал КГБ.

         Леонов је подсетио да су се Американци сећали како се понашао Фидел Кастро на процесу после јуриша на касарну Монкада.

         „Он је тада одржао говор који је, у суштини, постао програмски говор за кубанску револуцију. Сам Че Гевара није био ништа слабији говорник. Био је убедљив као милион судија. Њему се није могло судити” - рекао је Леонов.

         Према подацима ветерана совјетске обавештајне службе, попмоћ ЦИА у хватању Че Геваре боливијским властима, била је, пре свега, саветничка.

         „То сви признају, укључујући министра унутрашњих послова Боливије Хосе Аргедаса из тог времена који је отворио дневник Че Геваре, фотокопирао га и предао Кубанцима” - истиче Леонов.

         Леонов додаје да је Аргедас чак могао и да добије одсечене шаке Че Геваре које су му дали његове присталице и показали место где је сахрањен.

         „Тада је Аргедас признао да су Американци били консултанти током читавог преиода операције хватања Че Геваре” - закључио је ветеран КГБ.

 

Ко је Николај Сергејевич Леонов?

         Рођен је 22. августа 1928. године у селу Алмазово у Рјазанској област.  

         По завршетку факултета, послат је да ради на неадекватну дужност у издавачкој делатности за страну литературу.

         У мају `53. г., шаљу га на стажирање у Мексико. Путујући бродом „Андреа Грити” из луке Ђенова где се упознао са Раулом Кастром. Након доласка Леонов је почео да студира на универзитету Национални аутономни универзитет Мексика на факултету за филологију и филозофију, поставши чиновник у амбасади СССР.

         У лето 1956. године упознао се са Че Геваром. Након неколико дана, ту групу кубанских револуционара су ухапсили и при претресу нашли визит карту Леонова што је био разлог да се врати у земљу. У ону исту издавачку делатност.

         Године 1958. примају да у 101. школу КГБ ради припреме за обавештајну службу.

         Био је у саставу делегације која је дошла у Мексико а затим на Кубу, а предводио ју је А. Микојан, где се срео са својим каснијим другом Фиделом Кастром.

         У КГБ СССР био је, поред осталог, шеф аналитике и заменик начелика обавештајне службе.

         После пензионисања и богате каријере у КГБ, био је депутат Државне Думе из редова партије Родина Дмитрија Рогозина.

         По националности је Рус.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари