Сједињене Државе су најкорумпиранија земља на свету, а продају другим „борбу против корупције“
ЗА АМЕРИКАНЦЕ ЈЕ КОРУПЦИЈА БЕЗМАЛО - НАЦИОНАЛНИ СПОРТ
- Прошле године је ауторитетна америчка компанија Gallup објавила резултате свог истраживања које је показало да око осамдесет одсто Американаца сматра да је корупција у структурама власти један од најозбиљнијих проблема у земљи... А да се број америчких грађана, забринутих због ширења корупције у структурама власти, за мање од деценије повећао се за 20%
- Ниво забринутости због корупције - још увек није сама корупција. Да то није нека спољна информациона агресија, којој је подвргнуто становништво Сједињених Држава, па оно стога види проблеме, тамо где их заправо нема? Ако и претпоставимо да је то у питању - ипак некако превише свеобухватно утиче на америчко друштво
Пише: Андреј ТАТАРИНОВ, директор Центра за актуелну политику
У ЈЕДНОМ тренутку уврежено је постало веровање да је Русија - једна од најкорумпиранијих земаља у свету. Наравно: за разлику од САД које су најправније од свих правних држава.
У контексту недавних изјава америчког Министарстава финансија и Беле куће о корупцији у Русији добили смо одличан повод да још једном продискутујемо о устаљеним стереотипима наше информационе конфронтације. Тенденција није нова и, у суштини, је веома једноставна: Бела кућа поново покушава да Русију представи неком врстом источне деспотије, у којој без родбинских и пријатељских веза или мита ништа не може да се уради.
По стоти пут писати да чиновници у Вашингтону одреда верују „аналитичарима“ руске либералне опозиције, некако је, да будем искрен, недостојно. Као и писати о томе да је опозициони тренд о „узајамној повезаности у врховима руске власти“ истрошен још 2013. године када се суочио са објективном реалношћу.
Наш дискурс се такође, генерално, није онтолошки изменио: ми се константно залажемо за сопствени и туђи суверенитет и немешање у унутрашње ствари било које суверене државе. Било да је то мешање војно, политичко или информационо.
Али, питање корупције је ипак важније, и то из много различитих аспеката. На пример, на нивоу стереотипа. У једном тренутку постало је уобичајено веровање да је Русија - једна од најкорумпиранијих земаља у свету. Наравно: за разлику од САД које су најправније од свих правних држава.
Међутим, још прошле године компанија Gallup је објавила истраживање, према којем „око осамдесет одсто Американаца сматра да је корупција у структурама власти један од најозбиљнијих проблема у земљи... Број америчких грађана, забринутих због ширења корупције у структурама власти, за мање од деценије повећао се за 20%“.
Ипак, ниво забринутости због корупције - још увек није сама корупција. На крају крајева, можда је то нека спољна информациона агресија, којој је подвргнуто становништво Сједињених Држава, па оно стога види проблеме, тамо где их заправо нема?
„75% америчких грађана сматра своју владу корумпираном”
Ако претпоставимо да је све ово нека врста спољашњих утицаја, они ипак некако превише свеобухватно утичу на америчко друштво.
На пример, 13. јануара ове године исти тај институт Галуп је спровео анкету о томе колико су обични Американци задовољни влашћу. Испоставило се да је само 23% становништва задовољно начином на који се ствари одвијају у земљи, од којих је тек 3% било веома задовољно. Узгред, у јануару 2015. године задовољних је било 32%. Генерално гледано, ово ни у ком случају није већина.
И поново ћу скренути пажњу на чињеницу да није било никаквих судских процеса, претећих FBI и NSA. Све отмено и углађено. Па, помислићеш, Сноуден је предао још једну порцију тајних информација. Треба Сноудена окривити, а не корупционаше“.
Осим тога, и онако више од половине бирача говори о корупцији у власти, али свеједно излази на изборе и резигнирано гласа.
Шта више, корупција у САД је практично национални спорт. Она се не тиче само политике. Тамо су приметни скандали и са Федералним резервама, и са „отклањањем последица торнада и поплава“, и у социјалној сфери.
При чему у САД, где штампарија новца ради 25 сати дневно, суме које одлазе никуда, досежу астрономске размере.
У круговима руске либералне несистемске опозиције се диве размерама буџета Сједињених Држава, који нам у поређењу са буџетом од Русије, говори, да смо ми - јадна земља. Али, знате ли да је боље бити сиромашнији, али поштенији него имати „тајни буџет“ од билион долара.
Што се тиче тврдњи Беле куће упућених против Русије, могло би се одговорити стандардно: „А зато се код вас црнци линчују!“, али, реално гледано, проблем није у томе. Ствар је у томе што стереотипи не одговарају истини.
Потребно је једноставно и мирно прихвати чињеницу да су Сједињене Америчке Државе данас најкорумпиранија земља на свету. Односити се према томе мирно, чак и са саосећањем према америчком народу.
На крају крајева, нас су такође деведесетих година кљукали причама да „сваки народ има владу какву заслужује“.
Превео: Срђан Ђорђевић