Руски научници нашли 53 делића метеорита који је „бомбардовао“ Чељабинск

МЕТЕОРИТ ЋЕ БИТИ НАЗВАН ПО ЈЕЗЕРУ ЧЕБАРКУЉ

ГДЕ ЈЕ НАПРАВИО НАЈВЕЋИ КРАТЕР

         НАУЧНИЦИ Уралског федералног униварзитета показали су руској јавности делиће метеорита који је пао на Урал, углавном на град Чељабинск и његову околину.

         Тврде да највећи фрагмент још није пронађен. Ове фрагменте су нашли на десетак метара од кратера код језера Чебаркуљ.

         Члан комитета Руске академије наука за метеорите Виктор Гроховски потврдио је да делови материје - које је пронашла експедиција Уралског федералног факултета у рејону језера Чебаркуљ - стварно имају метеоритну природу.

         Он је прецизирао да је обављена хемијска анализа у лабораторији универзитетског научно-образовног центра „Нанотех“ и да ће за уношење новог метеорита у међународни каталог бити направљена потпунија хемијска анализа.  

         „То је обичан хондрит, дијагностиковали смо типичне минерале који постоје - и гвожђе, оливин и сулфат. Досад смо пронашли 53 делића, ситни су, међутим, сви имају метеоритну природу, као и тачку топљења“ - саопштио је Гроховски.

         Метеорит није имао радијациони фон, кажу научници.

         Чим су откривени фрагменти експлодиралог метеорита, на интернету су се одмах појавили огласи о продаји.

         Предложићемо да се уралски метеорит назове „Чебаркуљ“ и да под тим именом буде укључен у Међународни каталог метеорита, каже члан комитета Руске академије наука за меторите и сарадник Уралског федералног универзитета Виктор Гроховски.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари