Руски астрофизичари оптички регистровали најснажнију гама-ерупцију од 2008.

СМАТРА СЕ ДА ИХ ИЗАЗИВАЈУ ЕКСПЛОЗИЈЕ НА СУПЕРНОВИМ У ДАЛЕКИМ ГАЛАКСИЈАМА

         ЕРУПЦИЈЕ гама-зрака су једна од најнеобичнијих и најзагонетнијих астрофизичких појава.

         Највећу за протеклих пет година је 27. априла ове године у 07.47 по Гриничу регистровала америчка космичка опсерваторија СВИФТ.

         Тај гама-удар добио индекс GRB 130427A, а у оптичком дијапазону су га регистровали и снимили руски астрофизичари.

         Алексеј Позаненко из Института за космичка устраживања РАН, Леонид Јелењин из Института за примењену математику „М.В. Келдиш“ РАН и њихове колеге први су обавили оптички мониторинг ове гама-ерупције помоћу 0,45-метарског аутоматског телескопа руске опсерваторије ISON-NM која се налази на територији САД.

         „Снага гама-ерупције достигала је 11. звездану величину након 139 секунди после удара, што је најснажнији бљесак у оптичком дијапазону регистрован од марта 2008. године. Тада је гама-ерупција названа GRB 080319B имала звездану величину 5,7.

         „Удар и бљесак тренутно слабе, али ће бити видљиви и наредних десет дана“ - рекао је Јелењин.

         Гама-ерупције су први пут забележене у периоду од 1964. до 1970. године. Регистровали су их амерички сателити из серије „Вела“ који су били предвиђени за мониторинг совјетских нуклеарних испитивања.

         Сматра се да гама-ерупције изазивају експлозије на суперновим у далеким галаксијама.

         Да би могла да бележи гама-ударе, НАСА је 2004. године лансирала у орбиту опсерваторију „Свифт“ која прати све гама-ударе помоћу специјалног гама-телескопа ВАТ. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари