Русија затражила проширење своје економске зоне у Охотском мору

ЗАХТЕВ МОСКВЕ ВЕЋ ПРЕД КОМИСИЈОМ ЗА КОНТИНЕНТАЛНИ ПРАГ,

ОДЛУКА У ПРВОЈ ПОЛОВИНИ 2014. ГОДИНЕ

Денис Храмов

  • Русија заснива своје претензије на Конвенцији УН о поморском праву која дозвољава да се економска зона држава од 200 миља прошири уколико континентални праг представља природни наставак континента
  • Москва је 2001. године безуспешно покушавала да издејствује одлуку Комисије о овом питању. Овај пут Русија је поткрепила своје аргументе резултатима додатних геолошких истраживања, а што је најбитније - руска страна је успела да убеди Јапан да се уздржи од приговора

         РУСИЈА рачуна на брз одговор Уједињених нација на свој захтев за проширење економске зоне од 200 миља на континентални праг испод Охотског мора.

         Ово је у инервјуу агенцији ИТАР-ТАСС изјавио заменик министра за природне ресурсе РФ Денис Храмов. Он је изразио наду да ће захтев бити одобрен.

         „Сматрам да су шансе добре. Не видим никакве препреке за то“, рекао је он. По његовим речима, Русија је званично представила свој захтев на седници Комисије УН за границе континенталног прага. На тој седници Русија је предочила конкретне материјале којима је аргументовала свој став са геофизичке и картографске тачке гледишта.

         Разматрање руског захтева је већ почело - у том циљу је у оквиру Комисије УН већ формиран посебан стручни огран.

         „Пред том поткомисијом ћемо аргументовати нашу тачку гледишта, доставићемо потребне доказе, уколико буду имали питања. После тога, она ће дати своје мишљење о захтеву које ће доставити Комисији за континентални праг“, истакао је Храмов.

         По речима шефа руске делегације, поступак разматрања захтева обично траје око годину дана. „Али, можемо да рачунамо да ће у нашем случају поступак трајати краће“, истакао је заменик руског министра.

         Он очекује се да ће коначна одлука бити донета на пленарној седници Комисије у првој половини 2014. године.

         Део континенталног прага површине око 50 хиљада км2 на који претендује Русија формално не припада ниједној држави. Према подацима добијеним током геолошких истраживања, тај континентални праг је богат угљоводоницима, металима и другим рудним богатствима.

         Русија заснива своје претензије на Конвенцији УН о поморском праву која дозвољава да се економска зона држава од 200 миља прошири уколико континентални праг представља природни наставак континента.

         Москва је 2001. године безуспешно покушавала да издејствује одлуку Комисије о овом питању. Овај пут Русија је поткрепила своје аргументе резултатима додатних геолошких истраживања, а оно што је најбитније - руска страна је успела да убеди Јапан да се уздржи од приговора.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари