Русија формира службу за „космички мониторинг“?

У СИСТЕМ БИ У НАРЕДНИХ ДЕСЕТ ГОДИНА ТРЕБАЛО УЛОЖИТИ 58 МИЛИЈАРДИ РУБАЉА

  • Астероиде који имају километре у пречнику видеће ускоро сви (сада их мање-више прате само Американци), али су проблем они који имају 100-140 метара у пречнику. За њих су потреби добри савремени телескопи - упозорила је Лидија Рихлова, шеф одељења космичке астрометрије Института астрономије РАН

        У РУСИЈИ је овога пута „напад метеорита“ прошао без озбиљнијих и трагичних последица.

       Научници из система Руске академије наука ипак су већ данас предложили влади Дмитрија Медведева и Роскосмосу (националној космичкој агенцији) да се хитно формира систем обавештавања о астероидима, „космичком смећу“ и кометама које би могле да угрозе Земљу ради парирања свемирским претњама.

       Израчунали су да би у тај систем у наредних десет година требало уложити 58 милијарди рубаља.

       Иницијативи из РАН претходила је кратка, али бурна дискусија. Током ње се испоставило да је национална ПВО  уочила и пратила кретање „метеоритног тела“, али је проценила да ће потпуно изгорети после уласка у Земљину атмосферу.

       Шта би био задатак новог система, објаснила је Лидија Рихлова, шеф одељења космичке астрометрије Института астрономије РАН:

       „И са таквим системом, биће веома тешко све „држати на оку“. Небеска сфера има безмало 42.000 квадратних степени. Засад је са неким успехом под присмотром држе једино САД  и Аустралија. Русија сличну службу космичког мониторинга тек треба да формира. Астероиде који имају километре у пречнику видеће ускоро сви (сада их мање-више прате само Американци), али су проблем они који имају 100-140 метара у пречнику. За њих су потреби добри савремени телескопи“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари