Руси своју новију историју више не деле линијом - до 1917. и од 1917.

У НОВОМ УЏБЕНИКУ НАЦИОНАЛНЕ ИСТОРИЈЕ ПОЈАВИЋЕ СЕ ПОГЛАВЉЕ „ЕПОХА ВЕЛИКИХ ПОТРЕСА“ СА ПОЧЕТКОМ У 1914.

  • Фебруaрска и Октобарска револуција се више неће третирати одвојено јер ће бити унутар главе „Велика руска револуција“

        НОВИ руски уџбеник историје садржи велико поглавље „Епоха великих потреса“ у које су ушли Први светски рат, две револуције из 1917. године и грађански рат који је за њима уследио, саопштио је директор института за националну историју при Руској академији наука Јуриј Петров.

        Овај историчар је напоменуо да је у готово свим школским уџбеницима главна смислена граница ишла линијом до 1917. и од те године, док је Први светски рат припадао „заласку Руске Империје“. Међутим, радећи над историјско-културним стандардима, аутори су одлучили да примене светску класификацију у складу са којом је у историји постојао „дуги XIX век“ од Велике француске револуције, до почетка Првог светског рата, а затим релативно кратки, али бурни ХХ век.

        Такоће је одлучено да се примени термин „Велика руска револуција“ - са њеном фебруарском и октобарском етапом.

        Како је потврдио Петров, у почетку су аутори користили термин „Октобарски преврат“, али је - након велике јавне расправе и мноштва критичких примедби - одлучено да се од њега одустане.

        „Термин „Стаљинистички социјализам“ такође је изазвао критичке замерке. Али, ми за сада немамо разлога да од њега одустанемо. Систем који је постојао крајем 20-тих и 30-тих година створио је Стаљин и он је сматрао да је социјализам то уређење које је створио“ - наставио је Јуриј Петров.

        Осим тога, стаљинистичку индустријализацију аутори разматрају као део дугог историјског процеса модернизације Русије који се одвијао још од времена царева Александра III и Николаја II.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари