Путинова два прва председничка мандата у новом руском уџбенику историје?

ИСТОРИЧАРИ ПОДЕЉЕНИ - ЈЕДНИ ЗА, ДРУГИ ПРОТИВ, ТРЕЋИ МИСЛЕ

ДА ДОГАЂАЈЕ ДО 2012. ТРЕБА УКЉУЧИТИ МАКАР У ПОГОВОР

  • Сам руски председник није за укључивање у уџбеник своје владавине јер сматра да је прерано за оцену његовог рада и одлука. Ипак, по речима Путиновог портпарола  Дмитрија Пескова, Путин не жели да се меша у рад историчара

        У НОВОМ уџбенику историје, који се ради на предлог председника Русије, владавина Владимира Путина биће издвојена у посебну главу.

        Како пише московски лист „Известија“, позивајући се на извор у Министарству образовања и науке, већ следеће недеље ово министарство ће објавити концепцију новог уџбеника, према којој ће се ученицима предавати не само историја после перестројке до 2000, већ и најновија историја до 2012. године.

        „После дугих консултација, донета је одлука да у уџбенике уђе историја Русије до последњих председничких избора. Било је много сумњи и расправа, али је на крају решено да се не одступа од светске праксе“ - цитира лист свој извор у Министарству образовања и науке.

        Ипак, сами историчари, укључујући ауторе нове концепције уџбеника, још увек нису сигурни да ли у нови уџбеник треба да уђе период владавине Владимира Путина. Аутори нису јединствени у мишљењу да ли треба обрадити најновију историју или се ограничити  догађајима до 2000. године.

        По мишљењу више стручњака, период после 2000. могао би се изложити у поговору, где би се давале само чињенице без тумачења, а тај део би се ажурирао на сваке 2-3 године.

        У кулоарима председничке администрације прича се да сам Путин не жели да се њгово име спомиње у новом уџбенике историје, наводи „Известија“.

        Руски председник сматра да је прерано за оцену његовог рада и одлука. Ипак, по речима Путиновог портпарола  Дмитрија Пескова, Путин не жели да се меша у рад историчара. Стручњаци треба сами да реше да ли ће у уџбеник ући владавина актуелног председника.

        Уџбеник још увек није представљен јавности нити самом председнику, који је, фактички, био његов  иницијатор. Путин је у фебруару на састанку Савета за међунационалне односе изјавио да израда концепције уџбеника не треба да траје дуже од седам месеци, тако да се презентација може очекивати већ у новембру.

        По мишљењу историчара, нови уџбеник може бити готов до школске године 2015-2016. Ипак, потпуни прелазак на нови систем школског изучавања историје може се очекивати тек 2020. године

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари