ПУТИН: „Закон Магнитског” је потврда империјалног понашања САД

ДВАНАЕСТА „ДИРЕКТНА ЛИНИЈА“ ВЛАДИМИРА ПУТИНА

СА ГРАЂАНИМА ТРАЈАЛА РЕКОРДНА 4 САТА И 47 МИНУТА

  • Нагласивши да руски функционери не смеју имати рачуне у страним банкама, Путин подвукао: „Нека сами одлуче шта им је важније: да чувају новац у иностранству или да служе држави. Ако човек чува новац у иностранству, он је увек зависан. Треба их ослободити те зависности”
  • Влада Дмитрија Медведева добила време - да се покаже
  • Руски лидер оценио да се комерцијалне банке исувише баве својим профитом и маржама и да тиме много повећавају ризике у економији Руске Федерације и најавио разговор са банкама - без административних притисака - о смањењу камата
  • Путин потврдио да је од Бориса Березовског добио два писма и да ће 1. маја уручити прве руске ордене „Херој рада”

         РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је јуче у директном разговору са сународницима - за време своје 12-те „Директне линије” - да је корупција свуда, али да је у Русији у свакодневном животу прешла све границе и обећао да ће је уништити.

         Прошле године је за корупцију у Русији одговарало више од 800 особа са посебним статусом - полицајци, чиновници, посланици, и тај посао ће се наставити рекао је Путин.

         На питање једног од гледалаца да ли је чуо да се најмање 30 посланика развело како не би морали да пријаве имовину својих супружника, укључујући и ону у иностранству, Путин је одговорио да свако има право да чува новац где жели, осим оних који су изабрали да раде у државној администрацији.

         „Нека сами одлуче шта им је важније: да чувају новац у иностранству или да служе држави. Ако човек чува новац у иностранству, он је увек зависан. Треба их ослободити те зависности”, рекао је руски председник.

         „Ако не верују сопственом економском систему, шта онда овде раде. Нека паре врате овде”, додао је Путин.

         Током разговора са гледаоцима Путин је позвао светску јавност на глобалну борбу против тероризма истичући да је то одувек била позиција Русије.

         „Увек ме је љутило кад су наши западни партнери и медији терористе, који су извршавали крваве злочине на територији наше земље, називали побуњеницима, а никада терористима”, истакао је Путин одговарајући на питање које се тицало напада у Бостону.

         При том је указао и на то да су терористи на територији Руске Федерације добијали информациону, финансијску и политичку подршку са Запада.

         „Русија је и сама жртва међународног тероризма”, нагласио је, додавши да се не треба бавити декларацијама већ заједничким деловањем.

         Руски председник је истакао и да је циљ Москве да смањи зависност националне економије извоза нате и њене цене.

         Путин је јавно потврдио да је примио два писма од Бориса Березовског који га је, како је навео, молио да му дозволи повратак у Русију. Како је прецизирао, прво писмо, писано руком, добио је у фебруару, а друго кад је Березовски већ био мртав.

         У оба писма Березовски пише да је грешио, да је нанео штету и да „моли да му дозволим да се врати у Русију”, рекао је руски председник.

         Садржај писма Путин није желео да обелодани иако су му то, рекао је, неки сарадници саветовали. Писма су личног карактера, мада, како је казао, он и Березовски никад нису били блиски.

         Прво писмо предао му је руски грађанин, бивши пословни партнер Березовског, а друго - које је добио након што је Березовски наводно извршио самоубиство, 23. марта у Аскоту, у Великој Британији - један страни грађанин, такође, некадашњи пословни партнер Березовског.

         Путин је рекао и да није одговорио на прво писмо јер би одлука о могућности да се Березовски врати у Русију, где је осуђен на девет година - између осталог због прања новца - захтевала и консултације са Врховним судом и тужилаштвом, пошто би се радило о амнестији.

         На питање да ли би дозволио да Березовски буде сахрањен у Русији, Путин је одговорио позитивно, нагласивши да би о томе требало да одлучи породица.

         Иначе, више од 1,2 милиона Руса постављало је питања свом лидеру позивајући специјални телефонски центар или шаљући СМС и писма на посебан веб-сајт. Многи позиви стигли су и из других земаља - САД, Канаде, Израела, Француске, Немачке и, очекивано, из Украјине, Казахстана, Молдавије и Таџикистана.

         Како се и могло очекивати, Путину су стигла и питања о успешности владе Дмитрија Медведева.

         „Чули смо више пута позиве да се промени читава влада или део министара. Делим мишљење да према властима захтеви морају бити снажни. Међутим, влада не ради ни годину дана. Формирана је после инаугурације. Ти људи не раде још ни годину дана. И за то време се накупило много примедби, али треба им дати време да се покажу. Или да постане јасно да се не сналазе. Чини ми се да нам не треба кадровско тумбање“ - изјавио је Путин.

         Путин је „Закон Магнитског“ окаракерисао као демонстрацију „империјалног понашања САД“.

„Због ког ђавола је то учињено? То нико не може да објасни, нико не може да каже зашто? - рекао је шеф руске државе за време вишечасовног обраћања грађанима Русије.

         Он је истакао да Русија „није провоцирала“ погоршавање односа са Сједињеним Државама. При том је нагласио да би се односи две земље могли и даље развијати у позитивном смеру да су амерички партнери укинули фамозни антируски „амандман Џексон-Веника“.

         „Али не, било је потребно унети други антируски (акт) - у конкретном случају „Акт Магнитског“„ - истакао је Путин.

         И додао да је то било учињено „да би се једноставно надували мишићи и рекло „ми смо најјачи“. Па закључио: „То је заиста империјално понашање на спољнополитичком плану. А, коме се то свиђе?“.

         Путин је сународницима обећао да ће бити размотрено смањивање камата на кредите.

         „Већ сам рекао да мислим да се комерцијалне банке у Русији исувише баве својим профитом и маржама и да тиме много повећавају ризике у економији Руске Федерације“ - истакао је шеф руске државе одговарајући на питање о високим банкарским каматама на кредите физичких лица.

         „О овоме ћемо у апсолутно тржишним условима - без административних притисака - поразговарати са банкама и размотрити ситуацију“ - додао је Путин.

         Председника Русије збунио је износ хонорара који је депутат Иља Панамарјов добио за серију предавања у институту „Сколково“.

         „Да ли је тај грађанин тада имао високо образовање? Кажу да су сви његови радови компилације и да не вреде ни три копејке. Ја то не тврдим. Међутим, уколико неко добија такав новац, истрага то треба да провери“ - приметио је Путин.

         Путин је прокоментарисао и случај „Кировлеса“, суђење за привредне малверзације опозиционом лидеру Алексеју Наваљном.

         „Људи који се туку са корупцијом треба да буду кристално чисти. Иначе се ради о самореклами. Нико не треба да има илузије да човек који виче „дрш'те лопова“ може бити неприкосновен“ - одговорио је председник.

         Председник је рекао да је иницијатива о враћању звања „Херој рада“ дошла од Сверуског народног фронта и да је после ње потписао одговарајући председнички указ.

         Иначе, 1. маја Путин ће први пут уручити ордене новим „Херојима рада“, што ће постати традиција.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари