ПУТИН: Наша света дужност је да будемо верни великим вредностима патриотизма

ШИРОМ РУСИЈЕ ОБЕЛЕЖЕН ДАН НАПАДА ХИТЛЕРОВЕ НЕМАЧКЕ НА СОВЈЕТСКИ САВЕЗ

Владимир Путин

  • Владимир ПУТИН на церемонији у Јекатерининској дворани Кремља: Совјетски народ је по цену огромних жртава и одрицања одбранио слободу родне груде, остварио беспоговорну победу и победио моћног непријатеља захваљујући свом јединству и незабележеној љубави према Отаџбини. Наша је света дужност да будемо верни тим великим вредностима патриотизма, да чувамо сећање на подвиге очева и дедова и да поштујемо наше ветеране
  • У Русији је 22. јун - Дан сећања и жалости, дан почетка Великог отаџбинског рата. Тог дана на територији целе државе се заставе спуштају на пола копља, отказују се забавни догађаји и забавне телевизијске емисије

        ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин уручио је повеље о додели почетног звања „Град војничке славе“ представницима Старе Русе, Гатчине, Петрозаводска, Грозног и Феодосије.

        Церемонија уприличена поводом Дана сећања и жалости (22. јуна – дана напада хитлеровске Немачке на СССР 1941. године), А одржана је у Јекатерининској дворани Кремља.

        Отварајући свечану церемонију, шеф руске државе је истакао да је совјетски народ „по цену огромних жртава и одрицања одбранио слободу родне груде, остварио беспоговорну победу и победио моћног непријатеља захваљујући свом јединству и незабележеној љубави према Отаџбини“.

        „Наша је света дужност да будемо верни тим великим вредностима патриотизма, да чувамо сећање на подвиге очева и дедова и да поштујемо наше ветеране. Додељивање звања Града војничке славе је већ постало не само традиција, већ и симбол наше оданости генерацији победника“ - нагласио је Путин.

        Руски председник је набројао подвиге сваког града у заштити земље од фашистичких освајача.

        Он је истакао да је тај догађај - симболичан за све становнике тих градова, пошто подвлачи и генетску везу житеља тих градова са ратни херојима.

        „Ако су овде, на овој земљи моји преци били хероји, значи и у мени постоји делић онога што ценим и чиме се поносим“ - рекао је шеф руске државе.

        По његовим речима, у томе се и састоји генерацијски континуитет.

Руски председник са ветеранима II светског рата

        Путин је нагласио да за Градове војничке славе ратовали нису само њихови становници, већ и грађани целог СССР. „То је оно што нас је спајало у страшним годинама Великог отаџбинског рата, што нас спаја данас и што ће нас увек спајати у будућности. То је залог наших будућих победа“ - сматра он.

        Почетно звање „Град војничке славе“ установљено је 2006. године. Ове године број таквих градова попео се на 45.

        У граду који добије такво звање поставља се плоча, а такође се одржавају јавни догађаји и праве празнични ватромети 23. фебруара (Дан заштитника Отаџбине), 9. маја (Дан Победе) и на Дан града.

        Пре церемоније у Кремљу, председник Русије Владимир Путин на Дан сећања и жалости одао је пошту палима у Великом отаџбинском рату и положио венац поред Вечне ватре код Гроба Незнаног јунака у Александровском саду.

        Руски председник је такође положио каранфиле на све споменике градовима-херојима и одао пошту њиховим браниоцима.

        Комеморативни догађаји данас се одржавају по целој Русији. По правилу, они почињу у зору.   

        У зору 22. јуна 1941. године фашистичка Немачка је без објаве рата напала Совјетски Савез. Већ првог дана погинуле су хиљаде војника Црвене армије и цивила, уништено је 1.200 авиона, тенкова и артиљеријских оруђа.

        Према последњим званичним подацима, у рату је погинуло више од 26 милиона совјетских грађана и војника.

        Председник РФ Владимир Путин је 25. октобра 2007. године потписао измене Закона о данима војничке славе и значајним датумима Русије.

        На списку значајних датума нашао се нови - 22. јун - Дан сећања и жалости, дан почетка Великог отаџбинског рата. Тог дана на територији Русије државне заставе се спуштају на пола копља, отказују се забавни догађаји и забавне телевизијске емисије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари