ПУТИН: На Криму треба створити историјско-културни центар целог хришћанства
РУСКИ ЛИДЕР: ТАКАВ ЦЕНТАР У СВЕТУ НЕ ПОСТОЈИ – ТРЕБА ДА СЕ УДРУЖИМО И ДА ГА НАПРАВИМО
Владимир Путин
- Бивши италијански премијер Силвио БЕРЛУСКОНИ: „Мени се много допада идеја о стварању таквог историјско-културног центра. Ако председник Путин буде сматрао за неопходно, спреман сам да упутим овде италијанске архитекте и да довезем италијанске биљке”
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин предложио је да се недалеко од резервата „Херсонес Тавридски” отвори историјско-културни центар хришћанства.
„Постоји идеја, јуче сам са господином Берлусконијем (бившим премијером Италије) говорио о томе, да недалеко одавде, да не смета Севастопољу, отвори историјско-културни центар хришћанства”, - изјавио је председник за време заједничке са бившим премијером Италије Силвијем Берлусконијем посете музеју-резервату „Херсонес-Тавридски”.
Путин је нагласио да има у виду центар „не само православља, већ свих праваца хришћанства”.
Шеф руске државе напоменуо је да у свету не постоји такав центар. Према његовом мишљењу „треба да се сви окупимо и да размислимо како да се реализује тај пројекат”.
„Мени се много допада идеја о отварању историјско-културног центра”, - рекао је новинарима италијански премијер Силвио Берлускони. Према његовим речима „ако председник Путин буде сматрао за неопходно, ја сам спреман да упутим овде италијанске архитекте и да довезем италијанске биљке”.
У резервату „Херсонес Тауријски” се налази древно градиште, делове јединствене сеоске територије града, такозвана хора, као и средњовековних тврђава Чембало и Каламита. Музејска збирка броји око 220 хиљада експоната основног фонда и отприлике 20 хиљада предмета научно-помоћног фонда, који се чувају у музејским складиштима.
„Херсонес Тавридски” био је уврштен на листу УНЕСКО-а у јуну 2013. године. Резерват Херсонес налази се у центру Севастопоља. То су остаци старогрчког полиса на чијем је месту касније постојала византијска колонија Корсун, у којој је крштен кнез Владимир, родоначелник крштавања целе древне Руси.
Редовна ископавања градишта су започета 1827. године.